Valresultat Storfors 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Storfors med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 2 986
- Avgivna röster
- 2 523
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 814 | 32,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 666 | 26,8 % |
| MModeraterna | 425 | 17,1 % |
| KDKristdemokraterna | 149 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 109 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 104 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 54 | 2,2 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 36 | 1,4 % |
| Övriga partier | 25 | 1,0 % |
Regionvalet 2026 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 844 | 34,7 % |
| MModeraterna | 559 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 427 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 150 | 6,2 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 122 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 115 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 115 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 43 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 41 | 1,7 % |
| Övriga partier | 18 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Storfors — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Storfors har 25 mandat. Moderaterna fick flest, 9 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 829 | 33,5 % | 9(+2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 782 | 31,6 % | 8(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 430 | 17,4 % | 4(−1) |
| CCenterpartiet | 156 | 6,3 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 128 | 5,2 % | 1(−1) |
| KDKristdemokraterna | 63 | 2,5 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 40 | 1,6 % | |
| Övriga partier | 50 | 2,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Storfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Storfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,5 % | 50,8 % | 49,0 % | 40,7 % | 36,1 % | 32,7 % |
| SD | 2,7 % | 5,7 % | 17,5 % | 22,5 % | 30,9 % | 26,8 % |
| M | 15,5 % | 18,0 % | 12,2 % | 10,7 % | 14,1 % | 17,1 % |
| KD | 4,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 5,3 % | 4,4 % | 6,0 % |
| C | 8,5 % | 6,4 % | 6,5 % | 8,4 % | 4,6 % | 4,4 % |
| L | 3,5 % | 3,3 % | 1,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 4,2 % |
| V | 8,7 % | 7,3 % | 6,2 % | 6,9 % | 4,3 % | 4,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,5 % |
| MP | 2,2 % | 3,5 % | 2,2 % | 1,2 % | 2,1 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,4 % | 86,4 % | 87,1 % | 85,1 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Storfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Storfors 2026
Så skiljer sig Storfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,8 % i Storfors mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,3
- S +4,7
- Örebr +0,9
Svagare än i riket
- V −4,2
- MP −4,0
- M −2,8
- C −2,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Storfors, från 14,1 % till 17,1 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,9 % till 26,8 % (−4,1).
- SD −4,1
- S −3,4
- M +3,0
- L +2,2
- KD +1,6
- Örebr +1,4
- C −0,2
- V −0,1
Valdeltagande i Storfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Storfors på plats 158 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Storfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Storfors Centrala till 84,3 % i Bjurtjärn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storfors Centrala (41,4 %) och sitt svagaste i Bjurtjärn (24,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storfors är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,5 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,4 procentenheter.
- M +16,4
- SD −9,4
- L −3,7
- KD −3,4
- C +1,9
- S −1,2
- V +1,0
Största parti i Storfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Storfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,7 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,0 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Storfors 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Storfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjurtjärn | SD | 27,4 % | M | 39,8 % | 84,3 % |
| Lungsund | SD | 28,8 % | M | 37,2 % | 78,9 % |
| Storfors Centrala | S | 41,4 % | S | 41,7 % | 76,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026