Valresultat Storfors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Storfors med 52,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,1 %). Valdeltagandet var 79,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Storfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,8 %
- Röstberättigade
- 3 421
- Avgivna röster
- 2 729
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 414 | 52,5 % |
| MModeraterna | 417 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 233 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 228 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 120 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 95 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 73 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 58 | 2,2 % |
| Övriga partier | 54 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 313 | 49,3 % |
| MModeraterna | 335 | 12,6 % |
| SJVVSJVV | 265 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 235 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 91 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 83 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 60 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 39 | 1,5 % |
| Övriga partier | 22 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Storfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 189 | 43,1 % |
| STORSTOR | 527 | 19,1 % |
| MModeraterna | 345 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 303 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 241 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 66 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 30 | 1,1 % |
| Övriga partier | 54 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Storfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Storfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- KD
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,5 % | 50,8 % | 49,0 % | 40,7 % | 36,1 % | 32,7 % |
| M | 15,5 % | 18,0 % | 12,2 % | 10,7 % | 14,1 % | 17,1 % |
| V | 8,7 % | 7,3 % | 6,2 % | 6,9 % | 4,3 % | 4,2 % |
| C | 8,5 % | 6,4 % | 6,5 % | 8,4 % | 4,6 % | 4,4 % |
| KD | 4,5 % | 3,9 % | 3,6 % | 5,3 % | 4,4 % | 6,0 % |
| L | 3,5 % | 3,3 % | 1,8 % | 2,9 % | 2,0 % | 4,2 % |
| SD | 2,7 % | 5,7 % | 17,5 % | 22,5 % | 30,9 % | 26,8 % |
| MP | 2,2 % | 3,5 % | 2,2 % | 1,2 % | 2,1 % | 2,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,4 % | 86,4 % | 87,1 % | 85,1 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Storfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Storfors 2006
Så skiljer sig Storfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 52,5 % i Storfors mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 17,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +17,3
- V +2,8
- C +0,6
Svagare än i riket
- M −10,6
- FP −4,0
- MP −3,0
- KD −2,2
Valdeltagande i Storfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,8 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Storfors på plats 163 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Storfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Storfors Skola till 81,9 % i Storfors Centrum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storfors Centrum (65,8 %) och sitt svagaste i Bjurtjärn (38,6 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Storfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 43,1 % i kommunvalet mot 52,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- S −9,4
- M −3,0
- FP −2,8
- C +2,5
- KD −2,1
- V +0,1
Största parti i Storfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Storfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,7 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,0 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Storfors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Storfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjurtjärn | S | 38,6 % | S | 32,5 % | 79,5 % |
| Lungsund | S | 41,6 % | S | 36,2 % | 81,2 % |
| Storfors Centrum | S | 65,8 % | S | 53,1 % | 81,9 % |
| Storfors Skola | S | 57,8 % | S | 47,4 % | 75,6 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006