Valresultat Hammarö 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 42,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hammarö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 10 733
- Avgivna röster
- 9 127
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 777 | 42,0 % |
| MModeraterna | 2 236 | 24,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 630 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 594 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 517 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 503 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 356 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 207 | 2,3 % |
| Övriga partier | 168 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 892 | 44,2 % |
| MModeraterna | 1 858 | 21,1 % |
| KDKristdemokraterna | 621 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 569 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 568 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 489 | 5,6 % |
| SJVVSJVV | 347 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 226 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 195 | 2,2 % |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 764 | 42,1 % |
| MModeraterna | 2 000 | 22,4 % |
| KDKristdemokraterna | 816 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 650 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 633 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 576 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 265 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 208 | 2,3 % |
| Övriga partier | 22 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Hammarö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hammarö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- V
- C
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,0 % | 35,1 % | 37,7 % | 34,2 % | 37,2 % | 31,4 % |
| M | 24,9 % | 31,5 % | 25,8 % | 20,0 % | 20,5 % | 24,5 % |
| L | 7,0 % | 7,5 % | 5,3 % | 6,6 % | 5,4 % | 6,0 % |
| KD | 6,6 % | 5,6 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,2 % | 6,7 % |
| V | 5,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % |
| C | 5,6 % | 4,5 % | 5,1 % | 8,8 % | 6,9 % | 7,5 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,4 % | 4,9 % |
| SD | 2,3 % | 3,9 % | 8,3 % | 13,2 % | 16,1 % | 14,2 % |
| Övr | 1,9 % | 1,2 % | 2,3 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,9 % | 90,0 % | 91,0 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Hammarö 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hammarö 2006
Så skiljer sig Hammarö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 42,0 % i Hammarö mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,8
Svagare än i riket
- C −2,3
- MP −1,2
- M −1,2
- SD −0,6
Valdeltagande i Hammarö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,0 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hammarö på plats 14 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Hammarö är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Skoghall till 91,3 % i Lövnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skoghall (57,6 %) och sitt svagaste i Lövnäs (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hammarö är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 9,1 % i kommunvalet mot 6,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- KD +2,5
- M −2,5
- C +1,5
- MP −1,0
- V +0,7
- FP +0,3
- S +0,1
Största parti i Hammarö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hammarö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 90,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 91,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 90,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 88,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hammarö 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Hammarö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarskär | S | 44,7 % | S | 44,2 % | 87,5 % |
| Haga | S | 51,1 % | S | 52,0 % | 82,6 % |
| Hallersrud | M | 35,2 % | M | 32,1 % | 88,0 % |
| Hammar | S | 36,2 % | S | 35,5 % | 90,6 % |
| Klöverud | S | 42,4 % | S | 41,7 % | 89,6 % |
| Lövnäs | M | 38,9 % | M | 37,7 % | 91,3 % |
| Mörmon | S | 55,7 % | S | 56,5 % | 76,6 % |
| Skoghall | S | 57,6 % | S | 54,2 % | 73,8 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006