Valresultat Hammarö 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 37,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 90,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hammarö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Hammarö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,4 %
Röstberättigade
12 337
Avgivna röster
11 158
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2022 i Hammarö

Riksdagsvalet 2022 i Hammarö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 11437,2 %
MModeraterna2 26920,5 %
SDSverigedemokraterna1 77616,1 %
CCenterpartiet7586,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5985,4 %
KDKristdemokraterna5795,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4834,4 %
VVänsterpartiet3723,4 %
Övriga partier1030,9 %

Regionvalet 2022 i Hammarö

Regionvalet 2022 i Hammarö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 36840,3 %
MModeraterna2 07619,2 %
SDSverigedemokraterna1 14010,5 %
KDKristdemokraterna8958,3 %
CCenterpartiet5605,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5525,1 %
VVänsterpartiet4844,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3223,0 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland3052,8 %
VärmlVärmlandslistan1111,0 %
Övriga partier190,2 %

Kommunvalet 2022 i Hammarö

Kommunvalet 2022 i Hammarö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 97136,3 %
MModeraterna2 54523,3 %
SDSverigedemokraterna1 0699,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6996,4 %
KDKristdemokraterna6806,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6255,7 %
CCenterpartiet5915,4 %
VVänsterpartiet4984,6 %
SOBSans o Balans2262,1 %
Övriga partier220,2 %

Partiernas utveckling i Hammarö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hammarö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hammarö per valår
Parti200620102014201820222026
S42,0 %35,1 %37,7 %34,2 %37,2 %31,4 %
M24,9 %31,5 %25,8 %20,0 %20,5 %24,5 %
SD2,3 %3,9 %8,3 %13,2 %16,1 %14,2 %
C5,6 %4,5 %5,1 %8,8 %6,9 %7,5 %
L7,0 %7,5 %5,3 %6,6 %5,4 %6,0 %
KD6,6 %5,6 %4,8 %6,6 %5,2 %6,7 %
MP4,0 %5,8 %6,1 %4,1 %4,4 %4,9 %
V5,8 %5,0 %4,6 %5,7 %3,4 %3,5 %
Övr1,9 %1,2 %2,3 %0,9 %0,9 %1,2 %
Valdeltagande85,0 %88,9 %90,0 %91,0 %90,4 %90,4 %

Valdeltagande i Hammarö 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hammarö 2022

Så skiljer sig Hammarö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,2 % i Hammarö mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,9
  • M +1,4
  • L +0,8
  • C +0,1

Svagare än i riket

  • SD −4,5
  • V −3,4
  • MP −0,7
  • KD −0,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Hammarö, från 34,2 % till 37,2 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 5,7 % till 3,4 % (−2,4).

  • S +3,1
  • SD +2,9
  • V −2,4
  • C −1,9
  • KD −1,3
  • L −1,2
  • M +0,5
  • MP +0,3

Valdeltagande i Hammarö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 90,4 %, vilket är 6,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hammarö på plats 5 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Hammarö är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Mörmon till 91,6 % i Hammar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörmon (46,8 %) och sitt svagaste i Östra Bärstad-Rud (25,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hammarö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.

  • SD −6,3
  • M +2,8
  • C −1,4
  • MP +1,4
  • V +1,2
  • L +1,0
  • KD +1,0
  • S −0,9

Största parti i Hammarö sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hammarö i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hammarö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,4 %90,4 %
2022Socialdemokraterna37,2 %90,4 %
2018Socialdemokraterna34,2 %91,0 %
2014Socialdemokraterna37,7 %90,0 %
2010Socialdemokraterna35,1 %88,9 %
2006Socialdemokraterna42,0 %85,0 %

Valresultat per valdistrikt i Hammarö 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hammarö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hammarö, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GunnarskärS39,8 %S40,8 %88,6 %
HagaS43,5 %S43,1 %81,7 %
HallersrudS34,7 %S33,1 %89,0 %
HammarS36,4 %S34,4 %91,6 %
KlöverudS38,1 %S35,7 %87,6 %
LövnäsS30,7 %M30,1 %91,0 %
MörmonS46,8 %S48,2 %75,2 %
SkoghallS41,4 %S43,6 %77,5 %
Östra Bärstad-RudM29,8 %M35,0 %90,0 %

Utforska valdistrikten i Hammarö på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022