Valresultat Hammarö 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 90,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hammarö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,4 %
- Röstberättigade
- 12 675
- Avgivna röster
- 11 462
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 570 | 31,4 % |
| MModeraterna | 2 783 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 616 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 846 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 764 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 680 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 558 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 397 | 3,5 % |
| Övriga partier | 139 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Hammarö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 900 | 34,7 % |
| MModeraterna | 2 957 | 26,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 038 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 953 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 639 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 469 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 418 | 3,7 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 399 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 367 | 3,3 % |
| Övriga partier | 84 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Hammarö — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Hammarö har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 3.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 544 | 31,4 % | 10(−1) |
| MModeraterna | 3 445 | 30,5 % | 9(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 955 | 8,5 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 711 | 6,3 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 702 | 6,2 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 594 | 5,3 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 541 | 4,8 % | 1(−1) |
| VVänsterpartiet | 472 | 4,2 % | 1(±0) |
| SOBSans o Balans | 319 | 2,8 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 10 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Hammarö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hammarö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,0 % | 35,1 % | 37,7 % | 34,2 % | 37,2 % | 31,4 % |
| M | 24,9 % | 31,5 % | 25,8 % | 20,0 % | 20,5 % | 24,5 % |
| SD | 2,3 % | 3,9 % | 8,3 % | 13,2 % | 16,1 % | 14,2 % |
| C | 5,6 % | 4,5 % | 5,1 % | 8,8 % | 6,9 % | 7,5 % |
| KD | 6,6 % | 5,6 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,2 % | 6,7 % |
| L | 7,0 % | 7,5 % | 5,3 % | 6,6 % | 5,4 % | 6,0 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,4 % | 4,9 % |
| V | 5,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % |
| Övr | 1,9 % | 1,2 % | 2,3 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 85,0 % | 88,9 % | 90,0 % | 91,0 % | 90,4 % | 90,4 % |
Valdeltagande i Hammarö 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hammarö 2026
Så skiljer sig Hammarö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 3,5 % i Hammarö mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,7
- S +3,4
- L +0,7
- KD +0,6
Svagare än i riket
- V −4,9
- SD −3,3
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Hammarö, från 20,5 % till 24,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,2 % till 31,4 % (−5,8).
- S −5,8
- M +4,0
- SD −1,8
- KD +1,5
- C +0,6
- L +0,6
- MP +0,5
- V +0,1
Valdeltagande i Hammarö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 90,4 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hammarö på plats 7 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Hammarö är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Mörmon till 87,3 % i Lövnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörmon (42,9 %) och sitt svagaste i Östra Bärstad-Rud (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 3 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hammarö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- M +6,0
- SD −5,8
- C −2,2
- MP +1,4
- L −1,2
- V +0,7
- KD −0,5
- S −0,1
Största parti i Hammarö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hammarö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 90,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 91,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 90,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 88,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 85,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hammarö 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hammarö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gunnarskär | S | 34,6 % | S | 35,9 % | 84,5 % |
| Haga | S | 36,9 % | S | 37,9 % | 79,3 % |
| Hallersrud | M | 29,2 % | M | 35,7 % | 83,7 % |
| Hammar | S | 32,9 % | M | 31,5 % | 86,2 % |
| Klöverud | S | 31,0 % | S | 31,8 % | 83,4 % |
| Lövnäs | M | 32,2 % | M | 38,4 % | 87,3 % |
| Mörmon | S | 42,9 % | S | 42,6 % | 72,2 % |
| Skoghall | S | 35,3 % | S | 33,6 % | 72,4 % |
| Östra Bärstad-Rud | M | 30,0 % | M | 44,9 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026