Valresultat Torsby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Torsby med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,7 %
- Röstberättigade
- 8 619
- Avgivna röster
- 7 040
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 078 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 686 | 24,3 % |
| MModeraterna | 1 425 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 528 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 391 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 263 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 252 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 179 | 2,6 % |
| Övriga partier | 143 | 2,1 % |
Regionvalet 2026 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 364 | 34,1 % |
| MModeraterna | 1 254 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 131 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 601 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 438 | 6,3 % |
| OROberoende Realister | 357 | 5,1 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 315 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 266 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 112 | 1,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 74 | 1,1 % |
| Övriga partier | 28 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Torsby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Torsby har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 387 | 33,8 % | 11(+1) |
| MModeraterna | 1 237 | 17,5 % | 6(+1) |
| OTDe Oberoende i Torsby | 997 | 14,1 % | 4(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 942 | 13,3 % | 4(−1) |
| CCenterpartiet | 719 | 10,2 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 271 | 3,8 % | 1(−1) |
| VVänsterpartiet | 233 | 3,3 % | 1(−1) |
| NKNordvärmlands kommunparti | 158 | 2,2 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 113 | 1,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Torsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,9 % | 44,3 % | 43,5 % | 35,5 % | 32,8 % | 29,9 % |
| SD | 3,0 % | 4,2 % | 14,4 % | 21,4 % | 28,9 % | 24,3 % |
| M | 21,3 % | 24,3 % | 17,3 % | 13,9 % | 16,2 % | 20,5 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,8 % | 5,2 % | 6,4 % | 7,6 % |
| C | 11,8 % | 8,8 % | 8,9 % | 11,2 % | 5,9 % | 5,6 % |
| V | 8,4 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 3,8 % |
| L | 3,2 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,1 % | 2,3 % | 3,6 % |
| MP | 2,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,6 % |
| Övr | 1,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 79,8 % | 81,3 % | 83,7 % | 83,2 % | 81,7 % |
Valdeltagande i Torsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsby 2026
Så skiljer sig Torsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,3 % i Torsby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,8
- S +1,9
- KD +1,4
- M +0,7
Svagare än i riket
- V −4,6
- MP −3,5
- L −1,7
- C −1,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Torsby, från 16,2 % till 20,5 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,9 % till 24,3 % (−4,6).
- SD −4,6
- M +4,3
- S −2,9
- L +1,3
- KD +1,2
- MP +0,5
- V −0,4
- C −0,3
Valdeltagande i Torsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,7 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Torsby på plats 255 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i Stöllet till 79,5 % i Oleby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torsby Norra (35,1 %) och sitt svagaste i Vitsand (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 24,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.
- SD −10,9
- C +4,6
- S +3,9
- KD −3,8
- L −3,2
- M −3,0
- V −0,5
Största parti i Torsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Torsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 79,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,9 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Torsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Likenäs | S | 31,0 % | OT | 28,2 % | 74,1 % |
| Oleby | M | 29,1 % | S | 34,9 % | 79,5 % |
| Stöllet | SD | 29,9 % | OT | 25,5 % | 64,1 % |
| Svenneby | S | 30,1 % | S | 37,6 % | 72,3 % |
| Sysslebäck | S | 30,2 % | OT | 37,5 % | 68,6 % |
| Torsby Norra | S | 35,1 % | S | 43,5 % | 70,8 % |
| Torsby Södra | S | 33,3 % | S | 39,5 % | 70,8 % |
| Vitsand | SD | 33,4 % | OT | 28,3 % | 73,0 % |
| Östmark | SD | 33,4 % | S | 25,5 % | 72,6 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026