Valresultat Säffle 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Säffle med 26,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,7 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säffle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Säffle på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
11 483
Avgivna röster
9 623
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2026 i Säffle

Riksdagsvalet 2026 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 47226,0 %
SDSverigedemokraterna2 46225,9 %
MModeraterna1 79718,9 %
KDKristdemokraterna8168,6 %
CCenterpartiet7087,5 %
VVänsterpartiet4414,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3854,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2682,8 %
Övriga partier1541,6 %

Regionvalet 2026 i Säffle

Regionvalet 2026 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24823,7 %
MModeraterna1 66717,6 %
SDSverigedemokraterna1 56116,5 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland1 44415,2 %
CCenterpartiet9029,5 %
KDKristdemokraterna8208,7 %
VVänsterpartiet4044,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2502,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1481,6 %
Övriga partier350,4 %

Kommunvalet 2026 i Säffle — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Säffle har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Säffle: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 98120,7 %9(±0)
MModeraterna1 75518,4 %8(+2)
CCenterpartiet1 50415,7 %7(−4)
SDSverigedemokraterna1 37014,3 %6(−2)
SVSjukvårdspartiet i Värmland1 26013,2 %5(+3)
KDKristdemokraterna7477,8 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna3393,5 %1(±0)
VVänsterpartiet2953,1 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2152,3 %1(±0)
Övriga partier880,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Säffle 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säffle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säffle per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,6 %33,2 %27,7 %28,0 %26,0 %
SD3,9 %6,4 %17,9 %25,1 %29,3 %25,9 %
M20,5 %27,4 %19,1 %15,6 %16,7 %18,9 %
KD7,0 %5,9 %4,2 %6,8 %7,5 %8,6 %
C17,1 %12,1 %13,6 %14,2 %9,1 %7,5 %
V4,2 %3,9 %3,5 %4,6 %3,6 %4,6 %
L5,2 %5,6 %3,4 %3,1 %2,7 %4,1 %
MP2,4 %4,4 %3,3 %2,0 %2,1 %2,8 %
Övr2,8 %0,7 %1,8 %1,0 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande79,2 %82,3 %85,2 %86,2 %84,8 %83,8 %

Valdeltagande i Säffle 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säffle 2026

Så skiljer sig Säffle från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i Säffle mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,4
  • KD +2,4
  • C +0,4

Svagare än i riket

  • V −3,8
  • MP −3,3
  • S −2,0
  • L −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Säffle, från 16,7 % till 18,9 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,3 % till 25,9 % (−3,4).

  • SD −3,4
  • M +2,2
  • S −2,0
  • C −1,6
  • L +1,3
  • V +1,1
  • KD +1,1
  • MP +0,7

Valdeltagande i Säffle

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Säffle på plats 191 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säffle är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,5 % i Trätälja till 83,1 % i Värmlandsnäs Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Trätälja (36,5 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (13,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säffle är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.

  • SD −11,6
  • C +8,3
  • S −5,3
  • L −1,8
  • V −1,6
  • KD −0,8
  • M −0,5

Största parti i Säffle sedan 2006

Största parti har skiftat i Säffle under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Säffle per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna29,3 %84,8 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,2 %
2014Socialdemokraterna33,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna33,6 %82,3 %
2006Socialdemokraterna36,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Säffle 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Säffle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säffle, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnelundS29,5 %S23,5 %68,5 %
HöglundaS31,8 %S25,0 %74,4 %
NysäterSD27,3 %C23,8 %73,4 %
SvaneholmSD38,4 %SD19,5 %79,4 %
TegnérS28,6 %S22,8 %75,8 %
TingvallaS28,4 %S23,4 %71,4 %
TrätäljaS36,5 %S31,9 %61,5 %
Värmlandsnäs NorraSD29,6 %C22,4 %82,0 %
Värmlandsnäs SödraSD26,9 %M26,0 %83,1 %

Utforska valdistrikten i Säffle på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026