Valresultat Forshaga 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Forshaga med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,3 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Forshaga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Forshaga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
8 710
Avgivna röster
7 568
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2026 i Forshaga

Riksdagsvalet 2026 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 46432,9 %
SDSverigedemokraterna1 76323,6 %
MModeraterna1 24716,7 %
KDKristdemokraterna5787,7 %
CCenterpartiet3895,2 %
VVänsterpartiet3494,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2793,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2653,5 %
Övriga partier1512,0 %

Regionvalet 2026 i Forshaga

Regionvalet 2026 i Forshaga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 71436,8 %
SDSverigedemokraterna1 32818,0 %
MModeraterna1 27017,2 %
KDKristdemokraterna6358,6 %
CCenterpartiet3865,2 %
VVänsterpartiet3695,0 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland2823,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1982,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1261,7 %
Övriga partier741,0 %

Kommunvalet 2026 i Forshaga — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Forshaga har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Forshaga: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 77937,3 %15(−3)
MModeraterna1 38618,6 %8(+2)
SDSverigedemokraterna1 28017,2 %7(−1)
CCenterpartiet75010,1 %4(+1)
KDKristdemokraterna5247,0 %3(+1)
VVänsterpartiet3664,9 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2032,7 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1502,0 %1(±0)
Övriga partier150,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Forshaga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Forshaga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Forshaga per valår
Parti200620102014201820222026
S51,5 %47,2 %46,9 %39,0 %37,7 %32,9 %
SD3,6 %5,2 %14,0 %20,5 %26,7 %23,6 %
M16,2 %21,1 %14,9 %13,3 %14,2 %16,7 %
KD5,3 %4,3 %3,5 %6,2 %5,9 %7,7 %
C7,7 %6,0 %6,5 %7,9 %5,0 %5,2 %
V5,6 %5,4 %4,8 %6,5 %4,2 %4,7 %
MP2,9 %4,9 %3,8 %2,5 %2,8 %3,7 %
L4,9 %5,1 %3,1 %2,8 %2,3 %3,5 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,4 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %86,4 %87,3 %88,7 %86,9 %86,9 %

Valdeltagande i Forshaga 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Forshaga 2026

Så skiljer sig Forshaga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,6 % i Forshaga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,1
  • S +4,9
  • KD +1,6

Svagare än i riket

  • V −3,7
  • M −3,2
  • MP −2,4
  • C −1,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Forshaga, från 14,2 % till 16,7 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,7 % till 32,9 % (−4,8).

  • S −4,8
  • SD −3,1
  • M +2,4
  • KD +1,8
  • L +1,2
  • MP +1,0
  • V +0,4
  • C +0,2

Valdeltagande i Forshaga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Forshaga på plats 65 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Forshaga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Forshaga väst-Dyvelsten till 80,2 % i Skived väst.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Forshaga öst (39,6 %) och sitt svagaste i Skived öst (29,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Forshaga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 23,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • SD −6,4
  • C +4,9
  • S +4,4
  • M +1,9
  • L −1,5
  • MP −1,0
  • KD −0,7
  • V +0,2

Största parti i Forshaga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Forshaga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Forshaga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,9 %86,9 %
2022Socialdemokraterna37,7 %86,9 %
2018Socialdemokraterna39,0 %88,7 %
2014Socialdemokraterna46,9 %87,3 %
2010Socialdemokraterna47,2 %86,4 %
2006Socialdemokraterna51,5 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Forshaga 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Forshaga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Forshaga, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DejeS34,7 %S36,6 %70,2 %
DejeforsS32,7 %S33,5 %75,2 %
Forshaga väst-DyvelstenS34,5 %S42,1 %69,0 %
Forshaga östS39,6 %S41,6 %71,4 %
GrossbolS33,1 %S40,0 %78,6 %
Skived västS33,6 %S37,8 %80,2 %
Skived östS29,3 %S35,3 %79,0 %

Utforska valdistrikten i Forshaga på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026