Valresultat Arvika 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Arvika med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Arvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
19 740
Avgivna röster
16 680
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2026 i Arvika

Riksdagsvalet 2026 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 26132,0 %
MModeraterna3 32720,2 %
SDSverigedemokraterna3 26419,8 %
KDKristdemokraterna1 0686,5 %
VVänsterpartiet9215,6 %
MPMiljöpartiet de gröna9005,5 %
CCenterpartiet8705,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6053,7 %
Övriga partier2431,5 %

Regionvalet 2026 i Arvika

Regionvalet 2026 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 86135,9 %
MModeraterna3 39220,8 %
SDSverigedemokraterna2 17813,4 %
KDKristdemokraterna1 1457,0 %
VVänsterpartiet9215,6 %
MPMiljöpartiet de gröna8645,3 %
CCenterpartiet8295,1 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland7284,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2731,7 %
Övriga partier1130,7 %

Kommunvalet 2026 i Arvika — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Arvika har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Arvika: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 67634,4 %17(−1)
MModeraterna3 79223,0 %11(+1)
SDSverigedemokraterna1 93411,7 %6(−1)
ArvikArvikapartiet1 6199,8 %5(+2)
MPMiljöpartiet de gröna9815,9 %3(+1)
KDKristdemokraterna8395,1 %3(+1)
VVänsterpartiet7944,8 %2(−1)
CCenterpartiet7404,5 %2(−1)
Övriga partier1360,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Arvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • V
  • MP
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvika per valår
Parti200620102014201820222026
S42,1 %39,0 %39,4 %34,0 %34,9 %32,0 %
M18,3 %23,6 %17,6 %15,1 %16,9 %20,2 %
SD4,0 %5,4 %13,8 %18,5 %23,3 %19,8 %
KD5,5 %4,3 %3,7 %5,7 %5,5 %6,5 %
V6,7 %6,5 %6,1 %8,3 %5,4 %5,6 %
MP4,7 %6,3 %5,1 %3,6 %4,2 %5,5 %
C11,2 %8,4 %7,9 %9,4 %6,0 %5,3 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,6 %2,9 %3,7 %
Övr2,0 %1,0 %3,0 %1,7 %0,9 %1,5 %
Valdeltagande76,9 %82,1 %84,6 %85,9 %84,6 %84,5 %

Valdeltagande i Arvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvika 2026

Så skiljer sig Arvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 32,0 % i Arvika mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,9
  • SD +2,3
  • M +0,4
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • V −2,8
  • C −1,7
  • L −1,7
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Arvika, från 16,9 % till 20,2 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 23,3 % till 19,8 % (−3,4).

  • SD −3,4
  • M +3,3
  • S −3,0
  • MP +1,3
  • KD +0,9
  • L +0,8
  • C −0,7
  • V +0,2

Valdeltagande i Arvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Arvika på plats 157 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvika är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,3 % i Solberga till 81,4 % i Edane.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Styckåsen (44,0 %) och sitt svagaste i Gunnarskog-Bogen (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvika är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 19,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • SD −8,1
  • L −3,0
  • M +2,8
  • S +2,4
  • KD −1,4
  • C −0,8
  • V −0,8
  • MP +0,5

Största parti i Arvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,0 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,9 %84,6 %
2018Socialdemokraterna34,0 %85,9 %
2014Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2010Socialdemokraterna39,0 %82,1 %
2006Socialdemokraterna42,1 %76,9 %

Valresultat per valdistrikt i Arvika 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Arvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AgnetebergS35,4 %S37,8 %73,6 %
DegerängenS35,4 %S40,9 %72,1 %
DottevikS31,3 %S32,6 %76,0 %
EdaneS30,2 %S32,3 %81,4 %
GlavaS32,7 %S33,6 %78,4 %
Gunnarskog-BogenSD28,2 %S23,8 %79,9 %
HagaS33,1 %S35,0 %72,0 %
JösseforsS28,3 %S32,6 %79,5 %
MangskogS24,4 %S24,5 %80,2 %
MinnebergS31,6 %S34,0 %71,0 %
RosendalS36,4 %S38,6 %77,2 %
SolbergaS40,6 %S41,5 %64,3 %
SolvikS30,2 %S35,3 %78,7 %
Stavnäs-HögerudS27,5 %S28,5 %80,6 %
StyckåsenS44,0 %S45,3 %70,7 %
TaserudS36,6 %S41,1 %77,1 %
Älgå-NyS27,6 %S30,0 %78,8 %

Utforska valdistrikten i Arvika på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026