Valresultat Arvika 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Arvika med 39,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,2 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Arvika på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,1 %
Röstberättigade
20 359
Avgivna röster
16 722
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Arvika

Riksdagsvalet 2010 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 43139,0 %
MModeraterna3 88623,6 %
CCenterpartiet1 3778,4 %
VVänsterpartiet1 0766,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0406,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9025,5 %
SDSverigedemokraterna8935,4 %
KDKristdemokraterna7044,3 %
Övriga partier1731,0 %

Landstingsvalet 2010 i Arvika

Landstingsvalet 2010 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 96443,4 %
MModeraterna3 19519,9 %
CCenterpartiet1 4348,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9876,2 %
VVänsterpartiet9756,1 %
MPMiljöpartiet de gröna8205,1 %
SDSverigedemokraterna6233,9 %
SjvVSjvV5623,5 %
KDKristdemokraterna4512,8 %
Övriga partier230,1 %

Kommunvalet 2010 i Arvika

Kommunvalet 2010 i Arvika: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 67047,2 %
MModeraterna3 16519,5 %
CCenterpartiet1 70010,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0206,3 %
VVänsterpartiet9756,0 %
MPMiljöpartiet de gröna7904,9 %
SDSverigedemokraterna6243,8 %
KDKristdemokraterna2781,7 %
Övriga partier280,2 %

Partiernas utveckling i Arvika 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Arvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • SD
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Arvika per valår
Parti200620102014201820222026
S42,1 %39,0 %39,4 %34,0 %34,9 %32,0 %
M18,3 %23,6 %17,6 %15,1 %16,9 %20,2 %
C11,2 %8,4 %7,9 %9,4 %6,0 %5,3 %
V6,7 %6,5 %6,1 %8,3 %5,4 %5,6 %
MP4,7 %6,3 %5,1 %3,6 %4,2 %5,5 %
L5,4 %5,5 %3,5 %3,6 %2,9 %3,7 %
SD4,0 %5,4 %13,8 %18,5 %23,3 %19,8 %
KD5,5 %4,3 %3,7 %5,7 %5,5 %6,5 %
Övr2,0 %1,0 %3,0 %1,7 %0,9 %1,5 %
Valdeltagande76,9 %82,1 %84,6 %85,9 %84,6 %84,5 %

Valdeltagande i Arvika 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Arvika 2010

Så skiljer sig Arvika från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 39,0 % i Arvika mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,4
  • C +1,8
  • V +0,9

Svagare än i riket

  • M −6,5
  • FP −1,6
  • KD −1,3
  • MP −1,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Arvika, från 18,3 % till 23,6 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,1 % till 39,0 % (−3,1).

  • M +5,2
  • S −3,1
  • C −2,9
  • MP +1,7
  • SD +1,4
  • KD −1,2
  • V −0,2
  • FP +0,0

Valdeltagande i Arvika

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,1 %, vilket är 2,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Arvika på plats 239 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Arvika är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,1 % i Solberga Arvika till 87,4 % i Taserud Arvika.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rosendal Arvika (49,2 %) och sitt svagaste i Stavnäs-Högerud (30,8 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvika är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 47,2 % i kommunvalet mot 39,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.

  • S +8,2
  • M −4,1
  • KD −2,6
  • C +2,1
  • SD −1,6
  • MP −1,4
  • FP +0,8
  • V −0,5

Största parti i Arvika sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Arvika i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Arvika per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,0 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,9 %84,6 %
2018Socialdemokraterna34,0 %85,9 %
2014Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2010Socialdemokraterna39,0 %82,1 %
2006Socialdemokraterna42,1 %76,9 %

Valresultat per valdistrikt i Arvika 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Arvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Arvika, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Agneteberg ArvikaS46,9 %S54,8 %79,2 %
Degerängen ArvikaS48,9 %S57,9 %75,2 %
Dottevik ArvikaS32,9 %S42,9 %80,5 %
Edane-Mangskog-VikeneS32,2 %S41,4 %77,3 %
GlavaS41,8 %S48,9 %76,8 %
Gunnarskog-BogenS31,9 %S34,4 %78,5 %
Haga ArvikaS42,1 %S51,9 %79,4 %
Jössefors ArvikaS43,3 %S49,7 %79,6 %
Minneberg ArvikaS34,7 %S43,9 %76,9 %
Rosendal ArvikaS49,2 %S58,6 %81,7 %
Solberga ArvikaS43,8 %S51,4 %68,1 %
Solvik ArvikaS34,2 %S46,3 %83,2 %
Stavnäs-HögerudS30,8 %S36,5 %79,3 %
Styckåsen ArvikaS47,9 %S54,6 %75,0 %
Taserud ArvikaS39,4 %S50,9 %87,4 %
Älgå-NyS37,4 %S45,5 %79,2 %

Utforska valdistrikten i Arvika på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010