Valresultat Årjäng 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Årjäng med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,2 %). Valdeltagandet var 77,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Årjäng ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,9 %
- Röstberättigade
- 6 864
- Avgivna röster
- 5 348
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 662 | 31,7 % |
| MModeraterna | 1 281 | 24,4 % |
| CCenterpartiet | 748 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 440 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 389 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 346 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 173 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 3,0 % |
| Övriga partier | 51 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 833 | 35,0 % |
| CCenterpartiet | 801 | 15,3 % |
| MModeraterna | 772 | 14,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 767 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 326 | 6,2 % |
| SjvVSjvV | 301 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 204 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 76 | 1,5 % |
| Övriga partier | 3 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 961 | 36,2 % |
| CCenterpartiet | 1 351 | 24,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 674 | 12,4 % |
| MModeraterna | 627 | 11,6 % |
| NN | 299 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 257 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 125 | 2,3 % |
| VVänsterpartiet | 92 | 1,7 % |
| Övriga partier | 37 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Årjäng 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Årjäng i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,3 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- L
- SD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,0 % | 31,7 % | 29,5 % | 25,2 % | 23,9 % | 21,0 % |
| M | 19,2 % | 24,4 % | 19,0 % | 13,8 % | 12,6 % | 17,2 % |
| C | 18,9 % | 14,3 % | 12,5 % | 10,0 % | 7,0 % | 5,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,4 % | 8,0 % | 16,0 % | 17,8 % | 16,7 % |
| L | 8,3 % | 7,4 % | 5,6 % | 3,5 % | 2,8 % | 5,2 % |
| SD | 2,9 % | 6,6 % | 18,3 % | 25,1 % | 30,6 % | 27,6 % |
| V | 4,7 % | 3,3 % | 3,2 % | 3,7 % | 2,5 % | 3,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 1,5 % | 1,0 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 69,9 % | 77,9 % | 83,2 % | 84,2 % | 82,4 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Årjäng 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Årjäng 2010
Så skiljer sig Årjäng från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,3 % i Årjäng mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,7
- KD +2,8
- S +1,0
- SD +0,9
Svagare än i riket
- M −5,7
- MP −4,3
- V −2,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Årjäng, från 19,2 % till 24,4 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,9 % till 14,3 % (−4,7).
- M +5,3
- C −4,7
- SD +3,7
- KD −1,6
- JL −1,4
- V −1,4
- MP +0,9
- FP −0,8
Valdeltagande i Årjäng
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 77,9 %, vilket är 6,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Årjäng på plats 288 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Årjäng är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,4 % i Årjäng V till 82,9 % i Årjäng Ö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årjäng Ö (39,3 %) och sitt svagaste i Holmedal-Karlanda (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Årjäng är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,6 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.
- M −12,8
- C +10,7
- FP +5,0
- S +4,5
- SD −4,3
- KD −3,6
- MP −2,3
- V −1,6
Största parti i Årjäng sedan 2006
Största parti har skiftat i Årjäng under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 82,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,2 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 77,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 69,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Årjäng 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Årjäng. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Holmedal-Karlanda | S | 24,4 % | C | 34,0 % | 78,1 % |
| Sillerud | M | 28,6 % | S | 38,6 % | 76,5 % |
| Töcksfors | S | 29,3 % | C | 30,0 % | 78,2 % |
| Årjäng N | S | 35,8 % | S | 44,9 % | 70,9 % |
| Årjäng V | S | 36,0 % | S | 46,0 % | 66,4 % |
| Årjäng Ö | S | 39,3 % | S | 49,9 % | 82,9 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010