Valresultat Arvika 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Arvika med 39,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,7 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Arvika ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 20 131
- Avgivna röster
- 17 029
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Arvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 621 | 39,4 % |
| MModeraterna | 2 962 | 17,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 320 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 1 328 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 022 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 851 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 628 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 584 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 405 | 2,4 % |
| Övriga partier | 97 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Arvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 113 | 43,3 % |
| MModeraterna | 2 260 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 1 629 | 9,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 456 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 133 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 846 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 724 | 4,4 % |
| SjvVSjvV | 649 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 529 | 3,2 % |
| Övriga partier | 96 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Arvika
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 816 | 46,7 % |
| MModeraterna | 2 512 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 1 747 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 435 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 188 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 898 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 738 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 322 | 1,9 % |
| Övriga partier | 75 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Arvika 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Arvika i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,1 % | 39,0 % | 39,4 % | 34,0 % | 34,9 % | 32,0 % |
| M | 18,3 % | 23,6 % | 17,6 % | 15,1 % | 16,9 % | 20,2 % |
| SD | 4,0 % | 5,4 % | 13,8 % | 18,5 % | 23,3 % | 19,8 % |
| C | 11,2 % | 8,4 % | 7,9 % | 9,4 % | 6,0 % | 5,3 % |
| V | 6,7 % | 6,5 % | 6,1 % | 8,3 % | 5,4 % | 5,6 % |
| MP | 4,7 % | 6,3 % | 5,1 % | 3,6 % | 4,2 % | 5,5 % |
| KD | 5,5 % | 4,3 % | 3,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 6,5 % |
| L | 5,4 % | 5,5 % | 3,5 % | 3,6 % | 2,9 % | 3,7 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,0 % | 1,7 % | 0,9 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,9 % | 82,1 % | 84,6 % | 85,9 % | 84,6 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Arvika 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Arvika 2014
Så skiljer sig Arvika från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,4 % i Arvika mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,3
- C +1,8
- SD +0,9
- V +0,4
Svagare än i riket
- M −5,7
- FP −1,9
- MP −1,8
- KD −0,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Arvika, från 5,4 % till 13,8 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,6 % till 17,6 % (−6,0).
- SD +8,4
- M −6,0
- FI +2,1
- FP −2,0
- MP −1,2
- KD −0,5
- C −0,5
- V −0,5
Valdeltagande i Arvika
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Arvika på plats 218 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Arvika är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Solberga Arvika till 90,3 % i Taserud Arvika.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Agneteberg Arvika (49,9 %) och sitt svagaste i Gunnarskog-Bogen (32,0 %). Partiet var största parti i samtliga 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Arvika är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 46,7 % i kommunvalet mot 39,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- S +7,3
- SD −5,2
- M −2,6
- C +2,5
- KD −1,8
- V +1,0
- FP +0,9
- MP +0,3
Största parti i Arvika sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Arvika i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,1 % | 76,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Arvika 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Arvika. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Agneteberg Arvika | S | 49,9 % | S | 56,7 % | 79,0 % |
| Degerängen Arvika | S | 47,7 % | S | 57,6 % | 80,8 % |
| Dottevik Arvika | S | 35,2 % | S | 40,0 % | 82,1 % |
| Edane-Mangskog-Vikene | S | 33,4 % | S | 41,9 % | 84,4 % |
| Glava | S | 40,3 % | S | 52,7 % | 83,9 % |
| Gunnarskog-Bogen | S | 32,0 % | S | 35,4 % | 83,5 % |
| Haga Arvika | S | 40,7 % | S | 48,2 % | 81,9 % |
| Jössefors Arvika | S | 38,8 % | S | 47,1 % | 83,0 % |
| Minneberg Arvika | S | 36,5 % | S | 42,3 % | 80,2 % |
| Rosendal Arvika | S | 45,9 % | S | 52,4 % | 87,0 % |
| Solberga Arvika | S | 44,3 % | S | 48,6 % | 72,8 % |
| Solvik Arvika | S | 33,6 % | S | 43,9 % | 87,3 % |
| Stavnäs-Högerud | S | 32,6 % | S | 36,4 % | 85,9 % |
| Styckåsen Arvika | S | 49,7 % | S | 55,3 % | 78,5 % |
| Taserud Arvika | S | 41,4 % | S | 52,5 % | 90,3 % |
| Älgå-Ny | S | 37,1 % | S | 46,6 % | 85,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014