Valresultat Munkfors 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 58,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (57,5 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 2 908
- Avgivna röster
- 2 474
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 430 | 58,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 280 | 11,4 % |
| MModeraterna | 239 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 152 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 114 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 87 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 52 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 51 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 49 | 2,0 % |
| Övriga partier | 9 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 534 | 61,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 199 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 173 | 7,0 % |
| MModeraterna | 154 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 124 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 124 | 5,0 % |
| SjvVSjvV | 76 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 56 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 36 | 1,4 % |
| Övriga partier | 7 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Munkfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 437 | 57,5 % |
| CCenterpartiet | 318 | 12,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 289 | 11,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 170 | 6,8 % |
| MModeraterna | 108 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 107 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 63 | 2,5 % |
| Övriga partier | 9 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- L
- Övr
- Fi
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,1 % | 56,1 % | 58,1 % | 52,2 % | 44,0 % | 39,3 % |
| SD | 3,2 % | 4,9 % | 11,4 % | 15,4 % | 24,9 % | 22,6 % |
| M | 9,5 % | 11,8 % | 9,7 % | 8,3 % | 10,3 % | 14,0 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,6 % | 4,5 % |
| V | 9,0 % | 6,6 % | 4,6 % | 6,1 % | 5,1 % | 5,7 % |
| L | 5,5 % | 5,9 % | 3,5 % | 2,9 % | 2,4 % | 3,4 % |
| Övr | 4,2 % | 4,8 % | 2,4 % | 4,9 % | 5,6 % | 7,2 % |
| Fi | 0,4 % | 0,0 % | 2,1 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % |
| MP | 2,3 % | 2,6 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,1 % | 3,2 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 83,9 % | 85,1 % | 85,1 % | 84,0 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Munkfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkfors 2014
Så skiljer sig Munkfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 58,1 % i Munkfors mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 27,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +27,0
- C +0,1
Svagare än i riket
- M −13,6
- MP −4,8
- KD −2,6
- FP −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkfors, från 4,9 % till 11,4 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 5,9 % till 3,5 % (−2,4).
- SD +6,5
- FP −2,4
- M −2,1
- FI +2,0
- V −2,0
- S +2,0
- C −1,1
- OVR −1,0
Valdeltagande i Munkfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Munkfors på plats 196 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkfors är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Munkfors Centrala till 79,4 % i Munkfors Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Munkfors Centrala (66,5 %) och sitt svagaste i Munkfors Södra (41,3 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,6 % i kommunvalet mot 3,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- FP +8,0
- C +6,5
- M −5,4
- SD −4,6
- S −0,6
- V −0,4
Största parti i Munkfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 58,1 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,1 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Munkfors Centrala | S | 66,5 % | S | 65,7 % | 75,5 % |
| Munkfors Södra | S | 41,3 % | S | 37,7 % | 79,4 % |
| Munkfors Västra | S | 55,9 % | S | 56,7 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014