Valresultat Munkfors 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Munkfors med 39,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (54,0 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Munkfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,2 %
Röstberättigade
2 681
Avgivna röster
2 205
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2026 i Munkfors

Riksdagsvalet 2026 i Munkfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna85839,3 %
SDSverigedemokraterna49322,6 %
MModeraterna30514,0 %
VVänsterpartiet1245,7 %
KDKristdemokraterna1135,2 %
CCenterpartiet994,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)743,4 %
MPMiljöpartiet de gröna703,2 %
Övriga partier452,1 %

Regionvalet 2026 i Munkfors

Regionvalet 2026 i Munkfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 00245,6 %
SDSverigedemokraterna34315,6 %
MModeraterna26211,9 %
VVänsterpartiet1577,1 %
KDKristdemokraterna1205,5 %
CCenterpartiet1074,9 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland693,1 %
MPMiljöpartiet de gröna552,5 %
OROberoende Realister452,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)281,3 %
Övriga partier100,5 %

Kommunvalet 2026 i Munkfors — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Munkfors har 21 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 3 och Centerpartiet med 2.

Kommunvalet 2026 i Munkfors: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 19554,0 %12(−1)
MModeraterna31914,4 %3(+2)
SDSverigedemokraterna23710,7 %2(−1)
CCenterpartiet2199,9 %2(±0)
VVänsterpartiet1828,2 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna301,4 %
Övriga partier301,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Munkfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Munkfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Munkfors per valår
Parti200620102014201820222026
S56,1 %56,1 %58,1 %52,2 %44,0 %39,3 %
SD3,2 %4,9 %11,4 %15,4 %24,9 %22,6 %
M9,5 %11,8 %9,7 %8,3 %10,3 %14,0 %
V9,0 %6,6 %4,6 %6,1 %5,1 %5,7 %
KD2,8 %2,9 %2,0 %3,9 %4,4 %5,2 %
C9,8 %7,3 %6,2 %8,1 %5,6 %4,5 %
L5,5 %5,9 %3,5 %2,9 %2,4 %3,4 %
MP2,3 %2,6 %2,1 %1,4 %2,1 %3,2 %
Övr1,9 %1,9 %2,5 %1,6 %1,2 %2,1 %
Valdeltagande79,8 %83,9 %85,1 %85,1 %84,0 %82,2 %

Valdeltagande i Munkfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Munkfors 2026

Så skiljer sig Munkfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 39,3 % i Munkfors mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 11,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,3
  • SD +5,1

Svagare än i riket

  • M −5,9
  • MP −2,9
  • V −2,7
  • C −2,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Munkfors, från 10,3 % till 14,0 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,0 % till 39,3 % (−4,7).

  • S −4,7
  • M +3,7
  • SD −2,3
  • MP +1,1
  • C −1,0
  • L +0,9
  • KD +0,8
  • V +0,6

Valdeltagande i Munkfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,2 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Munkfors på plats 241 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 54,0 % i kommunvalet mot 39,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,7 procentenheter.

  • S +14,7
  • SD −11,9
  • C +5,4
  • KD −4,5
  • L −3,0
  • V +2,5
  • MP −1,9
  • M +0,4

Största parti i Munkfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Munkfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Munkfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna39,3 %82,2 %
2022Socialdemokraterna44,0 %84,0 %
2018Socialdemokraterna52,2 %85,1 %
2014Socialdemokraterna58,1 %85,1 %
2010Socialdemokraterna56,1 %83,9 %
2006Socialdemokraterna56,1 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Munkfors 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Munkfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Munkfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Munkfors CentralaS43,0 %S58,8 %67,3 %
Munkfors SydvästraS29,6 %S46,0 %72,6 %

Utforska valdistrikten i Munkfors på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026