Valresultat Karlstad 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Karlstad med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 61 valdistrikt.

Se Karlstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,6 %
Röstberättigade
78 923
Avgivna röster
68 352
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2026 i Karlstad

Riksdagsvalet 2026 i Karlstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 46331,7 %
MModeraterna14 75221,8 %
SDSverigedemokraterna9 80114,5 %
VVänsterpartiet5 0767,5 %
CCenterpartiet4 4536,6 %
KDKristdemokraterna4 0536,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9055,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 2574,8 %
Övriga partier9401,4 %

Regionvalet 2026 i Karlstad

Regionvalet 2026 i Karlstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna23 37334,8 %
MModeraterna14 65321,8 %
SDSverigedemokraterna7 28410,8 %
VVänsterpartiet5 2757,9 %
KDKristdemokraterna4 9947,4 %
CCenterpartiet3 7695,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2 9584,4 %
SVSjukvårdspartiet i Värmland2 3233,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7842,7 %
Övriga partier7821,2 %

Kommunvalet 2026 i Karlstad — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Karlstad har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 15 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Karlstad: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna23 27334,5 %21(−1)
MModeraterna16 76024,8 %15(+3)
SDSverigedemokraterna7 37910,9 %7(−1)
VVänsterpartiet5 0147,4 %5(+1)
KDKristdemokraterna3 9805,9 %4(+1)
CCenterpartiet3 7925,6 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3 5775,3 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3183,4 %2(−1)
KLKarlstadpartiet Livskvalitet1 0751,6 %0(−2)
Övriga partier2900,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Karlstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Karlstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Karlstad per valår
Parti200620102014201820222026
S37,0 %32,9 %34,7 %31,7 %34,8 %31,7 %
M25,1 %29,9 %23,3 %19,5 %19,6 %21,8 %
SD2,3 %4,2 %9,6 %14,0 %17,3 %14,5 %
V6,0 %5,5 %5,5 %7,9 %6,2 %7,5 %
C7,5 %5,5 %5,7 %8,5 %6,5 %6,6 %
KD6,6 %5,3 %4,5 %6,4 %4,8 %6,0 %
MP5,4 %8,0 %7,7 %4,8 %5,1 %5,8 %
L7,6 %7,5 %5,3 %5,7 %4,7 %4,8 %
Övr2,5 %1,2 %3,8 %1,4 %1,1 %1,4 %
Valdeltagande82,1 %86,1 %87,7 %89,0 %85,8 %86,6 %

Valdeltagande i Karlstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Karlstad 2026

Så skiljer sig Karlstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 31,7 % i Karlstad mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,7
  • M +1,9

Svagare än i riket

  • SD −3,0
  • V −0,9
  • L −0,5
  • C −0,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Karlstad, från 19,6 % till 21,8 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,8 % till 31,7 % (−3,1).

  • S −3,1
  • SD −2,8
  • M +2,2
  • V +1,3
  • KD +1,2
  • MP +0,7
  • C +0,1
  • L +0,1

Valdeltagande i Karlstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,6 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Karlstad på plats 73 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Karlstad är indelad i 61 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,3 % i Kronoparken söder till 89,4 % i Alster norr.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kronoparken öst (44,6 %) och sitt svagaste i Grava (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 49, Moderaterna i 11, Sverigedemokraterna i 1 av 61 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,9 % i kommunvalet mot 14,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.

  • SD −3,5
  • M +3,1
  • S +2,8
  • L −1,4
  • C −1,0
  • MP −0,5
  • KD −0,1
  • V −0,1

Största parti i Karlstad sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Karlstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Karlstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,7 %86,6 %
2022Socialdemokraterna34,8 %85,8 %
2018Socialdemokraterna31,7 %89,0 %
2014Socialdemokraterna34,7 %87,7 %
2010Socialdemokraterna32,9 %86,1 %
2006Socialdemokraterna37,0 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Karlstad 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 61 valdistrikten i Karlstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Karlstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alster norrS26,5 %S30,3 %89,4 %
Alster söderS30,6 %S33,5 %88,7 %
Bergvik-ZakrisdalM32,7 %M35,8 %80,7 %
Björkås-DingelsundetM29,6 %M34,2 %78,9 %
EdsvallaS28,5 %S35,8 %79,3 %
Färjestad norrS30,7 %S34,7 %83,8 %
Färjestad söderS32,0 %S33,9 %81,5 %
GravaM25,7 %M29,6 %82,3 %
GruvlyckanS41,0 %S41,5 %68,2 %
Haga västM28,6 %M32,7 %78,0 %
Haga östS31,3 %S33,9 %66,4 %
HagalundS36,8 %S39,3 %79,9 %
Herrhagen 1S32,5 %S34,9 %73,8 %
Herrhagen 2S29,7 %S32,7 %81,9 %
Herrhagen 3S30,9 %S33,2 %79,5 %
HultsbergS36,1 %S37,0 %87,0 %
Inre hamnM32,9 %M40,1 %80,2 %
KlaraS27,7 %M31,0 %78,2 %
Kronoparken centrumS41,4 %S44,1 %70,9 %
Kronoparken norrS35,4 %S38,5 %73,1 %
Kronoparken söderS40,9 %S43,2 %62,3 %
Kronoparken västS28,2 %S29,2 %75,7 %
Kronoparken östS44,6 %S47,4 %71,3 %
KroppkärrS30,8 %S33,8 %87,5 %
KvarnbergetS34,8 %S38,4 %79,0 %
LorensbergS35,3 %S41,5 %87,9 %
Långtäppan-RudS38,4 %S37,8 %76,0 %
MariebergS30,9 %S33,3 %76,5 %
MolkomS28,8 %S29,5 %79,4 %
Norrstrand centrumS35,7 %S36,0 %81,4 %
Norrstrand norrS32,9 %S37,4 %81,2 %
Norrstrand söderS38,7 %S38,3 %76,3 %
Norrstrand-SjöstadS33,0 %S36,0 %78,3 %
NyedSD27,6 %S24,0 %84,3 %
Orrholmen norrS33,9 %S36,2 %82,4 %
Orrholmen söderS43,2 %S43,5 %76,4 %
Romstad-StrandS27,3 %M32,6 %81,9 %
Rud norrS39,8 %S40,4 %70,1 %
Rud söderS38,2 %S39,2 %68,4 %
Råtorp söderS29,7 %S36,4 %88,7 %
Råtorp-ÄlvåkerS27,0 %S29,3 %86,8 %
SkattkärrS30,7 %S32,8 %81,7 %
SkåreS35,3 %S37,1 %78,7 %
SoldattorpetS31,7 %S36,2 %88,8 %
SommarroS26,6 %S30,1 %85,4 %
StockfalletS32,1 %S34,9 %85,3 %
StodeneS34,6 %S38,3 %89,3 %
SundstaM30,2 %M34,6 %82,7 %
TingvallaM28,6 %M33,3 %79,2 %
TingvallastadenM27,9 %M33,6 %74,1 %
Tormestad-LambergetS30,6 %S32,9 %75,9 %
Tullholmen västM37,9 %M42,8 %85,3 %
Tullholmen östM31,8 %M38,8 %83,6 %
UniversitetetS37,9 %S40,9 %81,5 %
VikenS37,9 %S38,3 %78,7 %
VålbergS35,0 %S48,1 %79,0 %
Vålberg-NorS28,8 %S35,6 %74,6 %
Våxnäs norrS43,1 %S43,9 %68,8 %
Våxnäs söderS44,5 %S47,0 %68,0 %
VäseS24,4 %S24,7 %84,9 %
Östra FågelvikM26,0 %M29,8 %86,9 %

Utforska valdistrikten i Karlstad på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026