Valresultat Torsby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Torsby med 44,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,9 %). Valdeltagandet var 76,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,4 %
- Röstberättigade
- 10 204
- Avgivna röster
- 7 796
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 430 | 44,9 % |
| MModeraterna | 1 624 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 900 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 645 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 292 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 242 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 226 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 2,3 % |
| Övriga partier | 104 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 450 | 45,0 % |
| MModeraterna | 1 437 | 18,7 % |
| CCenterpartiet | 1 085 | 14,1 % |
| VVänsterpartiet | 624 | 8,1 % |
| SJVVSJVV | 395 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 179 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 171 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 127 | 1,7 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 641 | 45,9 % |
| MModeraterna | 1 596 | 20,1 % |
| CCenterpartiet | 1 241 | 15,6 % |
| VVänsterpartiet | 719 | 9,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 213 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 194 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 1,7 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Torsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- KD
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,9 % | 44,3 % | 43,5 % | 35,5 % | 32,8 % | 29,9 % |
| M | 21,3 % | 24,3 % | 17,3 % | 13,9 % | 16,2 % | 20,5 % |
| C | 11,8 % | 8,8 % | 8,9 % | 11,2 % | 5,9 % | 5,6 % |
| V | 8,4 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 3,8 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,8 % | 5,2 % | 6,4 % | 7,6 % |
| L | 3,2 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,1 % | 2,3 % | 3,6 % |
| SD | 3,0 % | 4,2 % | 14,4 % | 21,4 % | 28,9 % | 24,3 % |
| MP | 2,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,6 % |
| Övr | 1,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 79,8 % | 81,3 % | 83,7 % | 83,2 % | 81,7 % |
Valdeltagande i Torsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsby 2006
Så skiljer sig Torsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,9 % i Torsby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,7
- C +3,9
- V +2,6
- SD +0,0
Svagare än i riket
- M −4,8
- FP −4,3
- MP −2,9
- KD −2,8
Valdeltagande i Torsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,4 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Torsby på plats 252 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,5 % i Sysslebäck till 83,3 % i Lekvattnet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i S Finnskoga (57,1 %) och sitt svagaste i Likenäs (40,3 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,6 % i kommunvalet mot 11,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- C +3,9
- KD −1,4
- M −1,1
- S +1,0
- FP −0,9
- V +0,6
Största parti i Torsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Torsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 79,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,9 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Torsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Asped-Nyskoga | S | 46,4 % | S | 45,3 % | 76,3 % |
| Fensbol | S | 46,4 % | S | 45,6 % | 81,3 % |
| Lekvattnet | S | 52,5 % | S | 55,2 % | 83,3 % |
| Likenäs | S | 40,3 % | C | 40,2 % | 76,2 % |
| N Finnskoga | S | 47,9 % | S | 44,8 % | 77,3 % |
| Oleby | S | 44,8 % | S | 48,7 % | 81,2 % |
| S Finnskoga | S | 57,1 % | S | 53,6 % | 70,4 % |
| Stöllet | S | 43,6 % | S | 40,2 % | 71,5 % |
| Svenneby | S | 44,9 % | S | 46,0 % | 81,2 % |
| Sysslebäck | S | 50,6 % | S | 50,8 % | 67,5 % |
| Torsby Samh Norra | S | 44,9 % | S | 51,0 % | 77,4 % |
| Torsby Samh Södra | S | 40,6 % | S | 43,7 % | 74,5 % |
| Östmark | S | 43,0 % | S | 46,8 % | 74,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006