Valresultat Stockholms län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Stockholms län med 37,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Stockholms län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
1 485 093
Avgivna röster
1 261 834
Kommuner i länet
26

Riksdagsvalet 2010 i Stockholms län

Riksdagsvalet 2010 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna469 67037,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna270 91021,7 %
MPMiljöpartiet de gröna119 1399,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)105 4008,4 %
CCenterpartiet75 2646,0 %
KDKristdemokraterna73 1245,8 %
VVänsterpartiet71 1825,7 %
SDSverigedemokraterna46 8363,7 %
Övriga partier19 7111,6 %

Landstingsvalet 2010 i Stockholms län

Landstingsvalet 2010 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna450 61736,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna313 44725,6 %
MPMiljöpartiet de gröna117 1169,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)114 3359,3 %
VVänsterpartiet75 0886,1 %
KDKristdemokraterna58 0844,7 %
CCenterpartiet46 6473,8 %
SDSverigedemokraterna34 6202,8 %
Övriga partier13 2901,1 %

Kommunvalet 2010 i Stockholms län

Kommunvalet 2010 i Stockholms län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna429 14034,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna297 37624,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)125 80510,2 %
MPMiljöpartiet de gröna125 14910,2 %
VVänsterpartiet66 8465,4 %
CCenterpartiet57 2144,6 %
KDKristdemokraterna47 4973,9 %
SDSverigedemokraterna37 7343,1 %
Övriga partier44 0873,6 %

Partiernas utveckling i Stockholms län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Stockholms län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Stockholms län per valår
Parti200620102014201820222026
M36,8 %37,5 %30,5 %24,2 %21,9 %21,8 %
S25,0 %21,7 %23,0 %23,4 %27,5 %26,0 %
MP7,1 %9,5 %9,2 %6,0 %7,2 %8,0 %
L9,5 %8,4 %7,4 %7,3 %6,3 %6,8 %
C5,5 %6,0 %5,0 %8,8 %7,9 %8,6 %
KD6,0 %5,8 %4,9 %6,1 %4,2 %4,9 %
V5,9 %5,7 %6,0 %9,6 %8,6 %10,2 %
SD1,8 %3,7 %8,4 %12,9 %14,6 %12,1 %
Övr2,4 %1,6 %5,6 %1,7 %1,8 %1,4 %
Valdeltagande80,6 %85,0 %85,6 %86,9 %83,1 %84,7 %

Valdeltagande i Stockholms län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Stockholms län 2010

Så skiljer sig Stockholms län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 21,7 % i Stockholms län mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +7,5
  • MP +2,2
  • FP +1,4
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • S −9,0
  • SD −2,0
  • C −0,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Stockholms län, från 7,1 % till 9,5 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,0 % till 21,7 % (−3,4).

  • S −3,4
  • MP +2,4
  • SD +1,9
  • FP −1,1
  • M +0,7
  • C +0,5
  • V −0,2
  • KD −0,2

Valdeltagande i Stockholms län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Stockholms län är indelad i 1167 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 42,9 % i Spånga 22 Rinkeby NÖ till 95,6 % i Bromma 18 Södra Ängby.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 27 S. Viggbyholm, Viggbygärdet (60,1 %) och sitt svagaste i Spånga 22 Rinkeby NÖ (3,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 858, Socialdemokraterna i 304, Miljöpartiet i 5 av 1167 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stockholms län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,9 % i kommunvalet mot 37,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.

  • M −2,7
  • S +2,5
  • KD −2,0
  • FP +1,8
  • C −1,4
  • SD −0,7
  • MP +0,6
  • V −0,3

Största parti i Stockholms län sedan 2006

Största parti har skiftat i Stockholms län under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Stockholms län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %84,7 %
2022Socialdemokraterna27,5 %83,1 %
2018Moderaterna24,2 %86,9 %
2014Moderaterna30,5 %85,6 %
2010Moderaterna37,5 %85,0 %
2006Moderaterna36,8 %80,6 %

Valresultat per kommun i Stockholms län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Stockholms län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BotkyrkaS35,7 %78,8 %
DanderydM52,1 %90,5 %
EkeröM47,1 %90,1 %
HaningeM36,8 %83,0 %
HuddingeM38,7 %83,7 %
JärfällaM36,4 %85,0 %
LidingöM48,7 %88,9 %
NackaM44,0 %88,0 %
NorrtäljeM36,1 %83,2 %
NykvarnM41,7 %87,7 %
NynäshamnM35,0 %84,0 %
SalemM38,6 %87,3 %
SigtunaM38,2 %82,2 %
SollentunaM42,2 %87,5 %
SolnaM38,1 %84,1 %
StockholmM34,3 %85,0 %
SundbybergM34,6 %82,7 %
SödertäljeS34,0 %79,5 %
TyresöM42,2 %87,1 %
TäbyM50,8 %88,9 %
Upplands VäsbyM36,7 %83,2 %
Upplands-BroM35,1 %84,6 %
VallentunaM44,5 %87,6 %
VaxholmM48,5 %89,7 %
VärmdöM45,9 %87,7 %
ÖsteråkerM45,5 %87,3 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010