Valresultat Täby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Täby med 50,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,8 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 46 535
- Avgivna röster
- 41 381
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 20 898 | 50,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 711 | 11,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 421 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 599 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 3 221 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 141 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 958 | 2,3 % |
| VVänsterpartiet | 794 | 1,9 % |
| Övriga partier | 393 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 20 795 | 51,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 602 | 16,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 617 | 13,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 310 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 229 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 1 688 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 753 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 591 | 1,5 % |
| Övriga partier | 153 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Täby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 142 | 41,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 805 | 28,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 030 | 12,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 289 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 1 914 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 717 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 556 | 1,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 544 | 1,3 % |
| Övriga partier | 34 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Täby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,2 procentenheter).
- M
- L
- S
- KD
- C
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 53,7 % | 50,8 % | 45,3 % | 36,0 % | 33,9 % | 33,9 % |
| L | 11,2 % | 11,5 % | 11,3 % | 10,7 % | 9,7 % | 10,7 % |
| S | 14,0 % | 10,7 % | 12,5 % | 14,0 % | 19,8 % | 17,7 % |
| KD | 7,5 % | 8,7 % | 7,0 % | 8,3 % | 5,2 % | 6,4 % |
| C | 5,2 % | 7,8 % | 6,4 % | 11,0 % | 9,9 % | 11,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 4,9 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 6,4 % | 11,4 % | 12,9 % | 10,8 % |
| V | 2,1 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,2 % | 2,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,5 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,4 % | 88,9 % | 89,8 % | 91,1 % | 88,6 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Täby 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Täby 2010
Så skiljer sig Täby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 50,8 % i Täby mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 20,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +20,7
- FP +4,4
- KD +3,2
- C +1,3
Svagare än i riket
- S −19,9
- V −3,7
- SD −3,4
- MP −2,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Centerpartiet mest i Täby, från 5,2 % till 7,8 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 14,0 % till 10,7 % (−3,2).
- S −3,2
- M −2,9
- C +2,7
- MP +1,5
- SD +1,3
- KD +1,2
- FP +0,2
- V −0,2
Valdeltagande i Täby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,9 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Täby på plats 10 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Täby är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,2 % i Täby 13 Åkerbyvägen till 91,8 % i Täby 3 Byle.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Täby 27 S. Viggbyholm, Viggbygärdet (60,1 %) och sitt svagaste i Täby 17 Gribbylunds centrum (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 30 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 28,8 % i kommunvalet mot 11,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,3 procentenheter.
- FP +17,3
- M −9,0
- KD −4,6
- C −3,2
- S +1,5
- MP +0,4
Största parti i Täby sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 33,9 % | 88,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 45,3 % | 89,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 50,8 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 53,7 % | 85,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Täby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Täby 1 Täby kyrkby | M | 54,6 % | M | 49,1 % | 89,2 % |
| Täby 2 Midgård | M | 48,0 % | M | 42,2 % | 87,2 % |
| Täby 3 Byle | M | 53,7 % | M | 46,7 % | 91,8 % |
| Täby 4 Vallartorp | M | 52,2 % | M | 43,1 % | 88,2 % |
| Täby 5 Erikslund, Visinge | M | 49,1 % | M | 40,4 % | 90,1 % |
| Täby 6 S.Skarpäng | M | 54,4 % | M | 42,5 % | 91,5 % |
| Täby 7 N.Skarpäng | M | 51,0 % | M | 37,5 % | 90,2 % |
| Täby 8 Ö.Vallabrink | M | 54,7 % | M | 41,1 % | 90,7 % |
| Täby 9 Ensta | M | 55,2 % | M | 40,5 % | 89,9 % |
| Täby 10 S.Ellagård | M | 50,0 % | M | 40,4 % | 91,0 % |
| Täby 11 N. Ellagård, Åva | M | 50,5 % | FP | 41,5 % | 90,1 % |
| Täby 12 Täby centrum | M | 42,4 % | M | 40,6 % | 72,4 % |
| Täby 13 Åkerbyvägen | M | 42,7 % | M | 38,0 % | 68,2 % |
| Täby 14 Marknadsvägen | M | 39,0 % | M | 35,9 % | 81,9 % |
| Täby 15 N.Gribbylund, Löttingelund | M | 56,9 % | M | 46,2 % | 91,2 % |
| Täby 16 V.Gribbylund | M | 56,3 % | M | 45,5 % | 87,8 % |
| Täby 17 Gribbylunds centrum | M | 34,8 % | S | 32,2 % | 77,2 % |
| Täby 18 S.Gribbylund | M | 52,0 % | M | 42,3 % | 90,1 % |
| Täby 19 N. Viggbyholm | M | 51,0 % | M | 40,1 % | 89,1 % |
| Täby 20 N. Hägernäs | M | 41,7 % | M | 36,3 % | 83,5 % |
| Täby 21 S. Hägernäs | M | 48,5 % | M | 44,0 % | 84,0 % |
| Täby 22 Näsbydal | M | 43,6 % | M | 39,4 % | 83,4 % |
| Täby 23 S. Grindtorp | M | 44,3 % | M | 41,2 % | 81,5 % |
| Täby 24 N. Grindtorp | M | 44,2 % | M | 38,5 % | 79,3 % |
| Täby 25 Roslags Näsby | M | 44,9 % | M | 33,8 % | 81,4 % |
| Täby 26 Norrskogen, Fregatten | M | 49,1 % | M | 41,4 % | 80,7 % |
| Täby 27 S. Viggbyholm, Viggbygärdet | M | 60,1 % | M | 47,1 % | 87,9 % |
| Täby 28 Lahäll, Näsbygård | M | 57,7 % | M | 43,2 % | 88,5 % |
| Täby 29 Näsbyparks centrum | M | 55,9 % | M | 50,7 % | 84,6 % |
| Täby 30 Slottsparken | M | 56,9 % | M | 43,3 % | 90,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010