Valresultat Täby 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Täby med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (46,6 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Täby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 45 valdistrikt.

Se Täby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,9 %
Röstberättigade
58 881
Avgivna röster
52 317
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Täby

Riksdagsvalet 2026 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna17 58833,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 19017,7 %
CCenterpartiet5 82011,2 %
SDSverigedemokraterna5 62310,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 55910,7 %
KDKristdemokraterna3 3126,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 5204,9 %
VVänsterpartiet1 7033,3 %
Övriga partier5911,1 %

Regionvalet 2026 i Täby

Regionvalet 2026 i Täby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna20 47539,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 37319,9 %
KDKristdemokraterna4 9599,5 %
CCenterpartiet4 5198,7 %
SDSverigedemokraterna4 0197,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0845,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2 4554,7 %
VVänsterpartiet1 8883,6 %
Övriga partier3780,7 %

Kommunvalet 2026 i Täby — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Täby har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 29 mandat (+4 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 10 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Täby: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna24 36946,6 %29(+4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 40516,1 %10(−1)
CCenterpartiet4 6798,9 %6(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 1397,9 %5(−4)
SDSverigedemokraterna3 9627,6 %5(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 7065,2 %3(+1)
KDKristdemokraterna2 2634,3 %3(−1)
VVänsterpartiet1 2472,4 %
Övriga partier5241,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Täby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Täby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • SD
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Täby per valår
Parti200620102014201820222026
M53,7 %50,8 %45,3 %36,0 %33,9 %33,9 %
S14,0 %10,7 %12,5 %14,0 %19,8 %17,7 %
C5,2 %7,8 %6,4 %11,0 %9,9 %11,2 %
SD1,0 %2,3 %6,4 %11,4 %12,9 %10,8 %
L11,2 %11,5 %11,3 %10,7 %9,7 %10,7 %
KD7,5 %8,7 %7,0 %8,3 %5,2 %6,4 %
MP3,7 %5,2 %6,1 %4,1 %4,6 %4,9 %
V2,1 %1,9 %2,2 %3,2 %2,8 %3,3 %
Övr1,5 %1,0 %2,7 %1,3 %1,1 %1,1 %
Valdeltagande85,4 %88,9 %89,8 %91,1 %88,6 %88,9 %

Valdeltagande i Täby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Täby 2026

Så skiljer sig Täby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 33,9 % i Täby mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 14,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +14,0
  • L +5,4
  • C +4,2
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • S −10,3
  • SD −6,7
  • V −5,1
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Centerpartiet mest i Täby, från 9,9 % till 11,2 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 12,9 % till 10,8 % (−2,1).

  • SD −2,1
  • S −2,1
  • C +1,3
  • KD +1,1
  • L +1,0
  • V +0,5
  • MP +0,3
  • M −0,0

Valdeltagande i Täby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,9 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Täby på plats 20 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Täby är indelad i 45 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,4 % i 16 Storstugan till 90,3 % i 23 Löttingelund.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 45 Näsby slott (47,2 %) och sitt svagaste i 28 Gribbylunds centrum (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 41, Socialdemokraterna i 4 av 45 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Täby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 46,6 % i kommunvalet mot 33,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.

  • M +12,7
  • SD −3,3
  • L −2,8
  • C −2,3
  • KD −2,1
  • S −1,6
  • V −0,9
  • MP +0,3

Största parti i Täby sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Täby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Täby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna33,9 %88,9 %
2022Moderaterna33,9 %88,6 %
2018Moderaterna36,0 %91,1 %
2014Moderaterna45,3 %89,8 %
2010Moderaterna50,8 %88,9 %
2006Moderaterna53,7 %85,4 %

Valresultat per valdistrikt i Täby 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 45 valdistrikten i Täby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Täby, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Täby kyrkbyM34,4 %M44,7 %88,4 %
2 RunborgM30,9 %M42,5 %89,3 %
3 ByleM36,0 %M51,3 %88,4 %
4 MidgårdM31,0 %M42,1 %88,7 %
5 Vallatorp södraM37,0 %M50,7 %86,6 %
6 Vallatorp norraM35,5 %M50,0 %85,4 %
7 VisingeM31,5 %M44,3 %85,6 %
8 Erikslund m.fl.M33,5 %M47,2 %86,6 %
9 Skarpäng norraM34,7 %M47,9 %88,7 %
10 Ella parkM40,7 %M52,3 %85,0 %
11 Ensta, KullagrändM32,2 %M46,1 %80,5 %
12 Skarpäng södraM34,6 %M47,6 %89,7 %
13 Ella gård västraM34,7 %M46,3 %84,9 %
14 Ella gård norraM33,7 %M43,9 %85,7 %
15 Roslags-Näsby norraM38,3 %M52,8 %84,4 %
16 StorstuganS27,9 %M39,1 %71,4 %
17 ÅkerbyvägenM28,8 %M41,1 %74,6 %
18 MarknadsvägenM25,3 %M39,2 %77,7 %
19 Täby centrumM37,1 %M52,6 %74,7 %
20 NäsbydalM26,8 %M38,6 %76,6 %
21 Grindtorp södraS28,5 %M36,6 %77,6 %
22 Roslags-Näsby södraM32,7 %M42,4 %79,6 %
23 LöttingelundM35,6 %M47,0 %90,3 %
24 Arninge, Ullna norraM35,9 %M52,9 %82,3 %
25 Gribbylund norraM39,4 %M52,8 %89,5 %
26 Arninge, Ullna södraM31,8 %M46,2 %74,8 %
27 Gribbylund västra, MyrängenM34,7 %M48,6 %85,3 %
28 Gribbylunds centrumS29,6 %M34,7 %72,8 %
29 Gribbylund södraM31,7 %M45,5 %85,9 %
30 Grindtorp norraM26,7 %M38,8 %77,2 %
31 Täby park, Månstenen, m.fl.M34,6 %M50,7 %82,9 %
32 Täby park, Smaragden m.fl.M34,3 %M46,9 %79,0 %
33 Täby park, Bergskristallen, m.fl.M33,5 %M48,2 %81,8 %
34 Viggbyholm västraM30,4 %M39,9 %83,9 %
35 Viggbyholm norraM37,6 %M51,4 %86,3 %
36 Hägernäs norraS24,8 %M32,9 %79,1 %
37 Lahäll, NäsbygårdM38,8 %M52,4 %87,8 %
38 Norskogen m.fl.M32,9 %M42,6 %78,6 %
39 Näsbyparks centrumM35,7 %M47,2 %78,0 %
40 Näsbypark östraM40,0 %M51,8 %88,7 %
41 Viggbyholm sydvästM42,3 %M57,8 %90,0 %
42 Viggbyholm sydöstM38,0 %M48,4 %80,0 %
43 Hägernäs södraM37,6 %M51,5 %84,6 %
44 Näsbypark västraM33,8 %M45,7 %89,3 %
45 Näsby slottM47,2 %M61,6 %88,4 %

Utforska valdistrikten i Täby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026