Valresultat Norrtälje 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Norrtälje med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,7 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrtälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 42 valdistrikt.

Se Norrtälje på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
53 266
Avgivna röster
45 028
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Norrtälje

Riksdagsvalet 2026 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 50525,9 %
SDSverigedemokraterna10 25023,0 %
MModeraterna9 35421,0 %
CCenterpartiet2 9566,6 %
KDKristdemokraterna2 7266,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4025,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2735,1 %
VVänsterpartiet2 2425,0 %
Övriga partier7721,7 %

Regionvalet 2026 i Norrtälje

Regionvalet 2026 i Norrtälje: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna13 25327,5 %
MModeraterna10 65422,1 %
SDSverigedemokraterna10 31621,4 %
KDKristdemokraterna3 6447,6 %
CCenterpartiet3 2246,7 %
VVänsterpartiet2 7565,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2404,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8563,8 %
Övriga partier3150,7 %

Kommunvalet 2026 i Norrtälje — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Norrtälje har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 17 mandat (−1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 14 och Moderaterna med 13.

Kommunvalet 2026 i Norrtälje: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 89726,7 %17(−1)
SDSverigedemokraterna10 15422,8 %14(+2)
MModeraterna9 29420,8 %13(−3)
CCenterpartiet3 4457,7 %5(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4695,5 %3(−1)
VVänsterpartiet2 3135,2 %3(±0)
KDKristdemokraterna2 2405,0 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna2 1494,8 %3(+1)
Övriga partier6421,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Norrtälje 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrtälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrtälje per valår
Parti200620102014201820222026
S31,7 %26,5 %29,9 %26,2 %29,1 %25,9 %
SD2,1 %5,0 %12,4 %19,9 %25,2 %23,0 %
M32,0 %36,1 %27,9 %22,2 %20,6 %21,0 %
C9,6 %8,0 %7,4 %9,6 %6,3 %6,6 %
KD6,3 %4,9 %3,6 %5,9 %4,7 %6,1 %
L6,6 %6,6 %4,6 %4,7 %4,2 %5,4 %
MP4,7 %7,2 %6,3 %3,8 %4,0 %5,1 %
V4,8 %4,5 %4,5 %6,2 %4,6 %5,0 %
Övr2,2 %1,3 %3,4 %1,4 %1,1 %1,7 %
Valdeltagande78,4 %83,2 %85,4 %87,1 %85,0 %84,5 %

Valdeltagande i Norrtälje 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norrtälje 2026

Så skiljer sig Norrtälje från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,0 % i Norrtälje mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,6
  • M +1,2
  • L +0,1

Svagare än i riket

  • V −3,4
  • S −2,2
  • MP −1,0
  • C −0,4

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Norrtälje, från 4,7 % till 6,1 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,1 % till 25,9 % (−3,3).

  • S −3,3
  • SD −2,1
  • KD +1,4
  • L +1,2
  • MP +1,1
  • V +0,4
  • C +0,4
  • M +0,4

Valdeltagande i Norrtälje

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Norrtälje på plats 154 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrtälje är indelad i 42 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,6 % i Hallsta - Norra till 89,4 % i Estuna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallsta - Centrum (38,5 %) och sitt svagaste i Gottröra och Närtuna (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 21, Sverigedemokraterna i 13, Moderaterna i 8 av 42 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrtälje är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 5,0 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,1 procentenheter.

  • KD −1,1
  • C +1,1
  • S +0,8
  • MP −0,3
  • SD −0,3
  • M −0,2
  • V +0,1
  • L +0,1

Största parti i Norrtälje sedan 2006

Största parti har skiftat i Norrtälje under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Norrtälje per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,1 %85,0 %
2018Socialdemokraterna26,2 %87,1 %
2014Socialdemokraterna29,9 %85,4 %
2010Moderaterna36,1 %83,2 %
2006Moderaterna32,0 %78,4 %

Valresultat per valdistrikt i Norrtälje 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 42 valdistrikten i Norrtälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norrtälje, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergshamraSD25,4 %SD24,2 %86,6 %
BlidöM27,5 %M36,6 %85,1 %
Edebo och HäveröSD29,2 %SD30,8 %82,9 %
Edsbro och UnungeSD26,6 %SD27,7 %84,9 %
EstunaSD26,7 %S24,2 %89,4 %
FasternaSD28,9 %SD28,6 %80,9 %
Frötuna - VästraM29,6 %M28,8 %88,6 %
Frötuna - ÖstraM26,3 %M26,1 %85,6 %
Gottröra och NärtunaSD34,4 %SD32,7 %83,0 %
Hallsta - CentrumS38,5 %S40,8 %73,4 %
Hallsta - NorraS36,4 %S38,8 %71,6 %
HerrängS28,2 %S29,2 %82,1 %
HysingsvikSD25,1 %SD24,4 %86,2 %
Lohärad - MalstaM24,8 %M25,6 %86,2 %
Norrtälje - BryggårdenS32,6 %S32,9 %81,1 %
Norrtälje - BältartorpS28,9 %S28,7 %80,2 %
Norrtälje - FlygfältetS33,9 %S35,4 %80,9 %
Norrtälje - GransäterS27,0 %S28,2 %83,5 %
Norrtälje - GrindS31,8 %S32,1 %82,1 %
Norrtälje - Grossgärdet - NordronaS28,9 %S30,4 %79,2 %
Norrtälje - KvisthamraM27,4 %S27,8 %88,3 %
Norrtälje - NorraS31,8 %S31,6 %81,5 %
Norrtälje - Norrtälje hamnM30,8 %M32,4 %87,2 %
Norrtälje - Solbacka - FågelsångenS32,8 %S36,1 %89,0 %
Norrtälje - StadskärnanS27,7 %S27,3 %83,2 %
Norrtälje - VigelsjöS34,8 %S35,6 %73,1 %
Norrtälje - ÖstraM25,8 %S24,5 %87,2 %
Norrtälje - Övre BryggårdsgärdetS29,9 %S32,8 %81,5 %
RialaSD30,6 %SD37,1 %83,1 %
Rimbo - Bålbro-VästertorpS28,0 %S30,0 %78,6 %
Rimbo - Centrum - LångsjöS27,4 %S27,6 %75,7 %
Rimbo - Håsta-VallbyS33,1 %S32,9 %75,9 %
Rimbo - Östra & RöSD26,2 %M26,6 %85,2 %
Roslags-BroSD25,6 %SD26,0 %88,8 %
Rådmansö - VästraM25,8 %M26,8 %86,9 %
Rådmansö - ÖstraSD24,5 %SD23,7 %86,2 %
Skederid och Husby-SjuhundraSD26,7 %SD25,7 %85,2 %
SöderbykarlSD28,9 %SD29,0 %85,9 %
Väddö NorraS23,8 %S24,8 %85,5 %
Väddö SödraS22,7 %SD22,6 %85,4 %
VätöS24,8 %S26,4 %82,9 %
ÄlmstaS25,6 %S26,8 %79,2 %

Utforska valdistrikten i Norrtälje på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026