Valresultat Nynäshamn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nynäshamn med 27,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nynäshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 22 420
- Avgivna röster
- 18 602
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Nynäshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 105 | 27,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 396 | 23,9 % |
| MModeraterna | 3 620 | 19,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 166 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 097 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 945 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 930 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 820 | 4,5 % |
| Övriga partier | 301 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Nynäshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 610 | 30,4 % |
| MModeraterna | 3 933 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 696 | 20,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 463 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 300 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 880 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 840 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 579 | 3,1 % |
| Övriga partier | 125 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Nynäshamn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nynäshamn har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 369 | 28,8 % | 12(±0) |
| MModeraterna | 3 982 | 21,4 % | 9(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 3 385 | 18,2 % | 7(±0) |
| SNKSorundanet Nynäshamns kommunparti | 1 229 | 6,6 % | 3(+1) |
| VVänsterpartiet | 1 080 | 5,8 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 885 | 4,8 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 818 | 4,4 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 721 | 3,9 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 633 | 3,4 % | 1(−1) |
| PNKPensionärspartiet i Nynäshamns kommun | 451 | 2,4 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 74 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nynäshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nynäshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 29,3 % | 30,6 % | 27,3 % | 31,4 % | 27,8 % |
| SD | 2,9 % | 6,1 % | 14,7 % | 23,1 % | 27,3 % | 23,9 % |
| M | 31,2 % | 35,0 % | 26,4 % | 21,1 % | 17,7 % | 19,7 % |
| V | 5,7 % | 5,4 % | 5,1 % | 6,8 % | 5,2 % | 6,3 % |
| KD | 6,0 % | 4,8 % | 3,8 % | 5,8 % | 5,1 % | 6,0 % |
| C | 5,2 % | 4,5 % | 4,3 % | 6,4 % | 4,5 % | 5,1 % |
| MP | 5,1 % | 7,2 % | 6,4 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,1 % |
| L | 6,6 % | 6,3 % | 5,3 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,5 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 3,3 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,9 % | 84,0 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,1 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Nynäshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nynäshamn 2026
Så skiljer sig Nynäshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Nynäshamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,4
Svagare än i riket
- V −2,1
- C −1,9
- MP −1,1
- L −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Nynäshamn, från 17,7 % till 19,7 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,4 % till 27,8 % (−3,7).
- S −3,7
- SD −3,3
- M +2,0
- V +1,1
- L +1,1
- MP +1,0
- KD +0,9
- C +0,6
Valdeltagande i Nynäshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,0 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nynäshamn på plats 221 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nynäshamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Nynäshamn 14 Ösmo Ö till 86,3 % i Nynäshamn 16 Ösmo N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nynäshamn 9 Nicksta (37,7 %) och sitt svagaste i Nynäshamn 16 Ösmo N (18,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nynäshamn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- SD −5,7
- M +1,7
- C −1,3
- KD −1,2
- L −1,1
- S +1,0
- MP −0,7
- V −0,5
Största parti i Nynäshamn sedan 2006
Största parti har skiftat i Nynäshamn under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,6 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,0 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 78,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Nynäshamn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Nynäshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Nynäshamn 1 Sandhamn | S | 29,7 % | M | 30,3 % | 84,8 % |
| Nynäshamn 2 Estö Ö | S | 26,6 % | S | 30,5 % | 82,9 % |
| Nynäshamn 3 Estö V | S | 29,1 % | S | 29,1 % | 77,8 % |
| Nynäshamn 4 Centrala Nynäs | S | 33,9 % | S | 35,9 % | 76,5 % |
| Nynäshamn 5 Gröndal | S | 34,3 % | S | 38,9 % | 72,8 % |
| Nynäshamn 7 Via | S | 33,0 % | S | 33,9 % | 78,7 % |
| Nynäshamn 8 Kullsta | S | 30,8 % | S | 32,1 % | 82,0 % |
| Nynäshamn 9 Nicksta | S | 37,7 % | S | 43,9 % | 70,5 % |
| Nynäshamn 10 Vaktberget | S | 29,0 % | S | 32,6 % | 71,7 % |
| Nynäshamn 11 Hacktorp | S | 30,1 % | S | 33,7 % | 84,8 % |
| Nynäshamn 13 Ösmo V | S | 29,8 % | S | 29,8 % | 85,2 % |
| Nynäshamn 14 Ösmo Ö | S | 31,8 % | S | 33,6 % | 69,5 % |
| Nynäshamn 15 Ösmo S | SD | 28,4 % | S | 24,7 % | 79,0 % |
| Nynäshamn 16 Ösmo N | M | 24,8 % | M | 29,8 % | 86,3 % |
| Nynäshamn 17 Torö | M | 26,8 % | M | 31,3 % | 85,0 % |
| Nynäshamn 18 Sorunda S | SD | 30,3 % | SD | 21,4 % | 79,4 % |
| Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda | SD | 31,0 % | SD | 23,2 % | 76,0 % |
| Nynäshamn 20 Sorunda N | SD | 32,0 % | SD | 26,5 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026