Valresultat Tyresö 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Tyresö med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tyresö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.

Se Tyresö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
36 832
Avgivna röster
31 961
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Tyresö

Riksdagsvalet 2026 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 44726,7 %
MModeraterna7 78224,6 %
SDSverigedemokraterna5 12716,2 %
CCenterpartiet2 3817,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 0336,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9916,3 %
VVänsterpartiet1 8846,0 %
KDKristdemokraterna1 5444,9 %
Övriga partier4551,4 %

Regionvalet 2026 i Tyresö

Regionvalet 2026 i Tyresö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 53429,9 %
MModeraterna8 70527,3 %
SDSverigedemokraterna4 44113,9 %
VVänsterpartiet2 1766,8 %
KDKristdemokraterna2 0296,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8875,9 %
CCenterpartiet1 7065,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1803,7 %
Övriga partier1960,6 %

Kommunvalet 2026 i Tyresö — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tyresö har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 19 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 18 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Tyresö: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna9 85330,8 %19(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 41929,5 %18(−2)
SDSverigedemokraterna4 42713,8 %9(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 1816,8 %4(+1)
VVänsterpartiet1 8155,7 %3(±0)
CCenterpartiet1 4874,7 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4554,6 %3(−1)
KDKristdemokraterna1 1923,7 %2(±0)
Övriga partier1400,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tyresö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tyresö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tyresö per valår
Parti200620102014201820222026
S26,3 %21,5 %24,0 %23,9 %29,8 %26,7 %
M38,6 %42,2 %34,5 %25,8 %23,6 %24,6 %
SD1,5 %4,1 %9,6 %16,3 %18,9 %16,2 %
C4,9 %4,8 %4,6 %7,9 %6,6 %7,5 %
MP6,0 %8,2 %8,4 %5,4 %5,3 %6,4 %
L9,3 %8,4 %6,5 %6,9 %5,5 %6,3 %
V4,9 %4,0 %4,3 %6,4 %5,1 %6,0 %
KD6,0 %5,5 %4,6 %5,8 %3,9 %4,9 %
Övr2,6 %1,3 %3,5 %1,6 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande83,8 %87,1 %88,7 %90,2 %86,9 %86,8 %

Valdeltagande i Tyresö 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tyresö 2026

Så skiljer sig Tyresö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 24,6 % i Tyresö mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,7
  • L +1,0
  • C +0,5
  • MP +0,3

Svagare än i riket

  • V −2,5
  • S −1,3
  • KD −1,3
  • SD −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Tyresö, från 5,3 % till 6,4 % (+1,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,8 % till 26,7 % (−3,1).

  • S −3,1
  • SD −2,7
  • MP +1,1
  • KD +1,0
  • M +1,0
  • C +0,9
  • V +0,8
  • L +0,8

Valdeltagande i Tyresö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,8 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tyresö på plats 71 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tyresö är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,0 % i 29 Granängsringen till 92,1 % i 10 Tyresö Strand.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 29 Granängsringen (37,1 %) och sitt svagaste i 10 Tyresö Strand (13,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Moderaterna i 9 av 26 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tyresö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • M +6,2
  • C −2,9
  • S +2,8
  • SD −2,4
  • L −1,7
  • KD −1,2
  • MP +0,4
  • V −0,3

Största parti i Tyresö sedan 2006

Största parti har skiftat i Tyresö under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tyresö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,7 %86,8 %
2022Socialdemokraterna29,8 %86,9 %
2018Moderaterna25,8 %90,2 %
2014Moderaterna34,5 %88,7 %
2010Moderaterna42,2 %87,1 %
2006Moderaterna38,6 %83,8 %

Valresultat per valdistrikt i Tyresö 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Tyresö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tyresö, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 BjörkbackenS31,4 %S36,8 %74,3 %
2 SikenS36,9 %S42,0 %83,3 %
3 MyggdalenS34,0 %S37,2 %82,0 %
4 NybodaS32,5 %S36,5 %71,7 %
5 FårdalaS29,8 %S32,2 %89,7 %
6 Krusboda NS30,8 %S35,8 %90,3 %
7 Krusboda SS32,1 %S36,8 %89,9 %
8 ÖringeS29,4 %M31,6 %87,8 %
9 RotvikM29,2 %M39,8 %89,9 %
10 Tyresö StrandM39,2 %M51,2 %92,1 %
11 Tyresö Strand CentrumS26,8 %M32,2 %88,1 %
12 Gimmersta - Nytorp - RakstaM28,7 %M37,5 %88,4 %
13 BrevikshalvönM29,3 %M40,2 %89,9 %
21 FornuddenM33,6 %M46,6 %90,9 %
22 SofiebergM25,3 %M34,1 %90,6 %
23 Trollbäcken VS25,9 %M34,0 %83,1 %
24 SkälsätraM26,7 %M32,7 %89,0 %
25 Trollbäcken ÖM28,6 %M35,1 %88,8 %
26 HanvikenM29,9 %M38,4 %89,8 %
27 LindalenS26,2 %M35,1 %84,2 %
28 Bollmoraberg VS28,5 %S29,8 %78,4 %
29 GranängsringenS37,1 %S41,6 %67,0 %
30 Farmarstigen VS28,0 %S31,4 %85,5 %
31 Farmarstigen ÖS30,2 %S32,4 %75,6 %
32 MastenS29,5 %S31,3 %79,8 %
33 Bollmoraberg ÖS31,3 %S34,8 %77,0 %

Utforska valdistrikten i Tyresö på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026