Valresultat Sollentuna 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sollentuna med 26,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 55 721
- Avgivna röster
- 47 724
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2026 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 470 | 26,3 % |
| MModeraterna | 11 430 | 24,1 % |
| CCenterpartiet | 4 910 | 10,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 891 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 853 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 589 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 923 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 660 | 5,6 % |
| Övriga partier | 641 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 288 | 29,5 % |
| MModeraterna | 13 207 | 27,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 296 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 841 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 753 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 3 646 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 765 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 260 | 4,7 % |
| Övriga partier | 361 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Sollentuna — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Sollentuna har 61 mandat. Moderaterna fick flest, 19 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 17 och Centerpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 15 037 | 31,0 % | 19(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 538 | 27,9 % | 17(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 3 931 | 8,1 % | 5(±0) |
| VVänsterpartiet | 3 882 | 8,0 % | 5(+1) |
| CCenterpartiet | 3 682 | 7,6 % | 5(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 813 | 5,8 % | 4(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 777 | 5,7 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 2 589 | 5,3 % | 3(±0) |
| Övriga partier | 250 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Sollentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 22,0 % | 17,8 % | 20,2 % | 20,9 % | 26,8 % | 26,3 % |
| M | 41,0 % | 42,2 % | 36,1 % | 28,1 % | 24,9 % | 24,1 % |
| C | 6,0 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 9,4 % | 10,4 % |
| SD | 1,4 % | 3,2 % | 7,1 % | 11,2 % | 12,9 % | 10,3 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,2 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % |
| L | 10,9 % | 9,8 % | 8,8 % | 9,0 % | 7,7 % | 7,6 % |
| MP | 5,2 % | 7,3 % | 8,2 % | 5,3 % | 5,8 % | 6,2 % |
| KD | 7,6 % | 7,7 % | 6,4 % | 7,5 % | 4,5 % | 5,6 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 84,7 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Sollentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollentuna 2026
Så skiljer sig Sollentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 10,3 % i Sollentuna mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,3
- C +3,3
- L +2,2
- MP +0,0
Svagare än i riket
- SD −7,2
- S −1,7
- KD −0,6
- V −0,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Sollentuna, från 6,2 % till 8,1 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 12,9 % till 10,3 % (−2,6).
- SD −2,6
- V +1,9
- KD +1,1
- C +0,9
- M −0,8
- S −0,5
- MP +0,3
- L −0,1
Valdeltagande i Sollentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sollentuna på plats 106 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollentuna är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,3 % i 73 Östra Bagarby till 89,9 % i 21 Södra Viby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 74 Västra Bagarby (44,9 %) och sitt svagaste i 94 Edsviken (10,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 25, Moderaterna i 21 av 46 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollentuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,0 % i kommunvalet mot 24,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.
- M +6,9
- C −2,8
- SD −2,2
- L −1,8
- S +1,6
- MP −0,4
- KD −0,3
- V −0,1
Största parti i Sollentuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sollentuna under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 84,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 88,6 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollentuna 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Sollentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Mellersta Rotebro | S | 26,6 % | M | 31,8 % | 84,9 % |
| 11 Gillbo-Gillberga | M | 28,0 % | M | 38,0 % | 89,4 % |
| 12 Södra Rotebro | S | 36,3 % | S | 39,9 % | 71,2 % |
| 13 Rotsunda | S | 32,4 % | S | 31,7 % | 74,1 % |
| 14 Rotsunda gård | S | 28,2 % | S | 29,3 % | 75,4 % |
| 15 Rotsunda strand | S | 31,7 % | S | 33,0 % | 77,0 % |
| 21 Södra Viby | M | 28,9 % | M | 35,6 % | 89,9 % |
| 22 Norra Viby | S | 26,0 % | M | 34,2 % | 86,7 % |
| 23 Östra Viby | S | 27,1 % | M | 32,7 % | 83,0 % |
| 31 Norra Norrviken | S | 29,1 % | S | 31,5 % | 82,7 % |
| 32 Södra Norrviken | M | 28,0 % | M | 36,3 % | 79,2 % |
| 40 Norra Väsjön | M | 26,0 % | M | 30,6 % | 73,6 % |
| 41 Södra Väsjön | M | 28,0 % | M | 34,7 % | 80,9 % |
| 42 Edsängen-Solängen | M | 27,1 % | M | 36,7 % | 86,2 % |
| 43 Tunberget | M | 27,5 % | M | 35,8 % | 84,8 % |
| 51 Östra Häggvik | S | 27,6 % | S | 30,1 % | 83,2 % |
| 52 Västra Häggvik | S | 32,5 % | S | 34,3 % | 75,6 % |
| 53 Skälby-Edsbacka | S | 24,4 % | M | 30,8 % | 86,2 % |
| 54 Nytorp | M | 26,3 % | M | 39,0 % | 82,3 % |
| 55 Södra Häggvik-Ängstorp | S | 26,3 % | S | 27,8 % | 71,9 % |
| 56 Hersby-Skansen | M | 33,3 % | M | 44,2 % | 84,6 % |
| 57 Sollentuna centrum | S | 29,7 % | S | 30,3 % | 76,4 % |
| 60 Östra Edsberg | S | 42,0 % | S | 43,2 % | 72,1 % |
| 61 Edsbergs centrum | S | 33,9 % | S | 38,3 % | 71,8 % |
| 62 Västra Edsberg | S | 36,6 % | S | 38,6 % | 71,7 % |
| 64 Norra Landsnora | S | 32,0 % | S | 34,3 % | 76,2 % |
| 65 Edsbacka-Edsängen | S | 28,9 % | S | 32,0 % | 73,7 % |
| 70 Södra Töjnan | M | 28,5 % | M | 34,1 % | 79,5 % |
| 71 Norra Töjnan | M | 26,6 % | M | 34,4 % | 83,6 % |
| 72 Knista | S | 29,0 % | M | 30,2 % | 73,6 % |
| 73 Östra Bagarby | S | 37,5 % | S | 40,4 % | 56,3 % |
| 74 Västra Bagarby | S | 44,9 % | S | 45,6 % | 67,6 % |
| 75 Fågelsången | M | 25,9 % | M | 35,2 % | 81,3 % |
| 78 Norra Bagarby | S | 34,6 % | S | 34,7 % | 72,9 % |
| 79 Mellersta Bagarby | S | 41,7 % | S | 44,7 % | 58,5 % |
| 80 Södra Landsnora Falkberget | M | 33,8 % | M | 43,8 % | 85,6 % |
| 81 Västra Sjöberg | M | 30,0 % | M | 38,6 % | 84,0 % |
| 82 Östra Sjöberg | M | 30,5 % | M | 37,3 % | 82,7 % |
| 83 Kärrdal | S | 25,4 % | S | 28,8 % | 84,0 % |
| 90 Tegelhagen | M | 24,6 % | M | 32,5 % | 86,7 % |
| 91 Eriksberg | M | 25,9 % | M | 34,2 % | 79,3 % |
| 92 Helenelunds centrum | S | 33,2 % | S | 36,4 % | 72,0 % |
| 93 Norra Silverdal | M | 33,3 % | M | 42,5 % | 88,2 % |
| 94 Edsviken | M | 37,5 % | M | 55,1 % | 83,0 % |
| 95 Södra Silverdal | M | 32,1 % | M | 41,6 % | 85,0 % |
| 96 Kummelby | M | 26,3 % | M | 35,7 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026