Valresultat Sollentuna 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Sollentuna med 42,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,5 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 37 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 45 035
- Avgivna röster
- 39 400
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 507 | 42,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 952 | 17,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 831 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 991 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 845 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 2 722 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 504 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 235 | 3,2 % |
| Övriga partier | 497 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 480 | 43,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 364 | 21,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 197 | 11,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 785 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 338 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 565 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 1 494 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 862 | 2,2 % |
| Övriga partier | 233 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 052 | 41,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 939 | 17,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 370 | 11,3 % |
| SPASPA | 3 518 | 9,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 566 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 780 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 1 324 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 192 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 862 | 2,2 % |
| Övriga partier | 60 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Sollentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,2 procentenheter).
- M
- S
- L
- KD
- MP
- C
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,0 % | 42,2 % | 36,1 % | 28,1 % | 24,9 % | 24,1 % |
| S | 22,0 % | 17,8 % | 20,2 % | 20,9 % | 26,8 % | 26,3 % |
| L | 10,9 % | 9,8 % | 8,8 % | 9,0 % | 7,7 % | 7,6 % |
| KD | 7,6 % | 7,7 % | 6,4 % | 7,5 % | 4,5 % | 5,6 % |
| MP | 5,2 % | 7,3 % | 8,2 % | 5,3 % | 5,8 % | 6,2 % |
| C | 6,0 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 9,4 % | 10,4 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,2 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % |
| SD | 1,4 % | 3,2 % | 7,1 % | 11,2 % | 12,9 % | 10,3 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 84,7 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Sollentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollentuna 2010
Så skiljer sig Sollentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 17,8 % i Sollentuna mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 12,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +12,2
- FP +2,7
- KD +2,1
- C +0,4
Svagare än i riket
- S −12,9
- SD −2,5
- V −1,8
- MP −0,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Sollentuna, från 5,2 % till 7,3 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 22,0 % till 17,8 % (−4,2).
- S −4,2
- MP +2,1
- SD +1,8
- M +1,3
- FP −1,1
- C +1,0
- V −0,2
- KD +0,0
Valdeltagande i Sollentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,5 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sollentuna på plats 29 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollentuna är indelad i 37 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,0 % i 73 Östra Bagarby till 90,4 % i 21 Södra Viby.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 95 Silverdal (60,1 %) och sitt svagaste i 73 Östra Bagarby (12,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 32, Socialdemokraterna i 5 av 37 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollentuna är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 3,4 % i kommunvalet mot 7,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- C −3,5
- KD −3,0
- FP +1,5
- SD −0,9
- V −0,8
- M −0,7
- MP −0,6
- S +0,2
Största parti i Sollentuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sollentuna under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 84,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 88,6 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollentuna 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 37 valdistrikten i Sollentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Norra Rotebro | M | 44,3 % | M | 40,3 % | 85,5 % |
| 11 Gillbo-Gillberga | M | 46,2 % | M | 46,8 % | 88,8 % |
| 12 Södra Rotebro | S | 37,4 % | S | 35,7 % | 75,3 % |
| 13 Rotsunda | M | 32,6 % | M | 29,8 % | 72,2 % |
| 14 Norra Rotsunda gård | M | 37,8 % | M | 33,0 % | 79,7 % |
| 15 Södra Rotsunda gård | M | 34,8 % | M | 33,3 % | 80,6 % |
| 21 Södra Viby | M | 49,3 % | M | 48,1 % | 90,4 % |
| 22 Norra Viby | M | 47,3 % | M | 46,4 % | 89,0 % |
| 23 Östra Viby | M | 44,8 % | M | 49,4 % | 89,0 % |
| 31 Norra Norrviken | M | 40,6 % | M | 38,0 % | 84,7 % |
| 32 Södra Norrviken | M | 47,0 % | M | 49,1 % | 89,9 % |
| 41 Törnskogen-Väsjön | M | 47,8 % | M | 45,0 % | 89,0 % |
| 42 Vaxmora-Edsängen | M | 48,2 % | M | 43,8 % | 89,4 % |
| 51 Norra Häggvik | M | 38,8 % | M | 37,1 % | 83,5 % |
| 52 Södra Häggvik | M | 35,6 % | M | 35,5 % | 81,9 % |
| 53 Skälby-Edsbacka | M | 46,4 % | M | 46,6 % | 90,0 % |
| 62 Västra Edsberg | M | 30,8 % | SPA | 28,9 % | 80,5 % |
| 63 Östra Edsberg | S | 36,7 % | S | 29,7 % | 71,4 % |
| 64 Landsnora | M | 46,8 % | M | 44,7 % | 87,6 % |
| 65 Södra Edsberg | M | 36,4 % | M | 31,4 % | 80,2 % |
| 70 Södra Töjnan | M | 43,2 % | M | 45,3 % | 86,2 % |
| 71 Norra Töjnan | M | 50,8 % | M | 45,4 % | 88,9 % |
| 72 Knista | M | 44,7 % | M | 44,3 % | 86,3 % |
| 73 Östra Bagarby | S | 55,1 % | S | 56,1 % | 63,0 % |
| 74 Västra Bagarby | S | 39,9 % | S | 42,6 % | 72,7 % |
| 75 Fågelsången | M | 45,8 % | M | 50,9 % | 88,9 % |
| 76 Turebergs villastad | M | 54,1 % | M | 57,5 % | 84,7 % |
| 77 Sollentuna centrum | M | 42,8 % | M | 42,9 % | 83,7 % |
| 80 Falkberget-Kärrdal | M | 44,9 % | M | 44,5 % | 85,5 % |
| 81 Sjöberg | M | 58,5 % | M | 63,3 % | 88,4 % |
| 82 Sjöbergs centrum | M | 39,7 % | M | 36,2 % | 80,4 % |
| 90 Södra Edsviken | M | 52,4 % | M | 56,1 % | 89,0 % |
| 91 Eriksberg | M | 46,0 % | M | 47,5 % | 86,1 % |
| 92 Helenelunds centrum | S | 39,3 % | S | 38,9 % | 69,6 % |
| 93 Tegelhagen | M | 44,5 % | M | 44,9 % | 90,1 % |
| 94 Norra Edsviken | M | 54,4 % | M | 57,8 % | 70,2 % |
| 95 Silverdal | M | 60,1 % | M | 59,8 % | 90,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010