Valresultat Lidingö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Lidingö med 48,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidingö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 32 295
- Avgivna röster
- 28 709
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 922 | 48,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 064 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 2 879 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 869 | 10,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 637 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 619 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 759 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 554 | 1,9 % |
| Övriga partier | 256 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 112 | 50,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 820 | 13,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 311 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 846 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 787 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 606 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 598 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 526 | 1,9 % |
| Övriga partier | 192 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Lidingö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 968 | 35,6 % |
| CCenterpartiet | 4 497 | 16,1 % |
| LPLP | 3 573 | 12,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 998 | 10,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 921 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 895 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 122 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 582 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 413 | 1,5 % |
| Övriga partier | 40 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Lidingö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidingö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (−4,1 procentenheter).
- M
- L
- C
- KD
- S
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 52,8 % | 48,7 % | 44,7 % | 36,0 % | 34,2 % | 33,9 % |
| L | 12,0 % | 10,7 % | 11,6 % | 10,8 % | 10,7 % | 13,0 % |
| C | 6,4 % | 10,1 % | 7,0 % | 11,8 % | 10,4 % | 12,0 % |
| KD | 8,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,2 % | 6,5 % |
| S | 11,6 % | 9,2 % | 11,0 % | 12,3 % | 17,8 % | 15,1 % |
| MP | 4,2 % | 5,7 % | 6,4 % | 4,9 % | 5,5 % | 5,6 % |
| SD | 1,4 % | 2,7 % | 6,4 % | 11,0 % | 12,1 % | 9,4 % |
| V | 2,2 % | 1,9 % | 2,0 % | 3,5 % | 3,1 % | 3,5 % |
| Övr | 1,2 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,3 % | 88,9 % | 88,9 % | 90,2 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidingö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidingö 2010
Så skiljer sig Lidingö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 9,2 % i Lidingö mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 21,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +18,7
- KD +4,4
- FP +3,7
- C +3,5
Svagare än i riket
- S −21,4
- V −3,7
- SD −3,0
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Centerpartiet mest i Lidingö, från 6,4 % till 10,1 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 52,8 % till 48,7 % (−4,1).
- M −4,1
- C +3,7
- S −2,3
- KD +1,9
- MP +1,4
- FP −1,2
- SD +1,2
- V −0,3
Valdeltagande i Lidingö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,9 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lidingö på plats 12 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidingö är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,7 % i Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna till 92,9 % i Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Sticklinge N (56,8 %) och sitt svagaste i Gångsätra V (32,0 %). Partiet var största parti i samtliga 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidingö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 35,6 % i kommunvalet mot 48,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,2 procentenheter.
- M −13,2
- KD −6,0
- C +6,0
- S +1,2
- MP +1,1
- FP −0,0
Största parti i Lidingö sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lidingö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 33,9 % | 88,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 34,2 % | 87,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 36,0 % | 90,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 44,7 % | 88,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,7 % | 88,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 52,8 % | 85,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidingö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lidingö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baggeby | M | 47,8 % | M | 36,1 % | 80,8 % |
| Bo - Björnbo | M | 53,7 % | M | 36,6 % | 88,3 % |
| Bodal | M | 47,3 % | M | 35,8 % | 86,2 % |
| Brevik Ö - Käppala S | M | 53,5 % | M | 43,6 % | 87,3 % |
| Ekholmsnäs - Killinge | M | 54,0 % | M | 40,2 % | 86,8 % |
| Gångsätra V | M | 32,0 % | S | 32,3 % | 74,5 % |
| Gångsätra Ö | M | 48,5 % | M | 33,4 % | 85,0 % |
| Hersby S | M | 52,4 % | M | 36,2 % | 87,7 % |
| Hersby SÖ - Mosstorp | M | 47,3 % | M | 26,7 % | 88,3 % |
| Herserud | M | 50,1 % | M | 39,7 % | 84,1 % |
| Käppala N - Gåshaga | M | 46,2 % | M | 42,9 % | 82,7 % |
| Larsberg N | M | 35,7 % | M | 27,3 % | 77,3 % |
| Larsberg S | M | 40,8 % | M | 31,3 % | 80,9 % |
| Mölna Ö - Brevik V | M | 52,0 % | M | 37,2 % | 88,4 % |
| Näset V | M | 44,4 % | M | 30,1 % | 84,5 % |
| Näset Ö | M | 43,9 % | M | 31,4 % | 87,8 % |
| Rudboda V - Bosön | M | 44,1 % | M | 32,3 % | 89,8 % |
| Rudboda Ö - Yttringe - Elfvik | M | 51,7 % | M | 31,1 % | 92,9 % |
| Skärsätra | M | 44,6 % | M | 34,3 % | 83,8 % |
| Sticklinge N | M | 56,8 % | M | 42,2 % | 91,1 % |
| Sticklinge S - Islinge | M | 53,1 % | M | 40,2 % | 87,9 % |
| Stockby - Mölna V - Fjäderholmarna | M | 53,3 % | M | 35,9 % | 67,7 % |
| Torsvik N - Hersby N | M | 52,5 % | M | 38,7 % | 89,1 % |
| Torsvik S - centrum | M | 47,6 % | M | 36,2 % | 85,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010