Valresultat Österåker 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Österåker med 45,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Österåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 28 253
- Avgivna röster
- 24 656
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2010 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 092 | 45,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 352 | 17,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 232 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 833 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 522 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 407 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 853 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 810 | 3,3 % |
| Övriga partier | 292 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 10 776 | 45,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 440 | 22,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 375 | 9,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 798 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 238 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 862 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 776 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 531 | 2,2 % |
| Övriga partier | 106 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 373 | 34,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 959 | 20,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 958 | 12,2 % |
| ROSPROSP | 2 338 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 815 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 871 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 849 | 3,5 % |
| ÖPÖP | 724 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 692 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 450 | 1,9 % |
| Övriga partier | 207 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Österåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Österåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- C
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,3 % | 45,5 % | 37,4 % | 29,7 % | 27,5 % | 28,7 % |
| S | 22,8 % | 17,8 % | 20,4 % | 19,7 % | 24,9 % | 22,1 % |
| L | 9,3 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,5 % | 6,4 % | 7,6 % |
| MP | 5,5 % | 7,5 % | 7,8 % | 4,4 % | 4,7 % | 5,1 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 4,7 % | 6,4 % |
| C | 5,6 % | 5,8 % | 5,8 % | 9,4 % | 7,5 % | 7,8 % |
| SD | 1,8 % | 3,5 % | 9,8 % | 16,1 % | 19,4 % | 16,5 % |
| V | 3,6 % | 3,3 % | 3,5 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 84,4 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,3 % | 87,3 % | 87,9 % |
Valdeltagande i Österåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Österåker 2010
Så skiljer sig Österåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 45,5 % i Österåker mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 15,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +15,4
- FP +2,1
- KD +0,6
- MP +0,2
Svagare än i riket
- S −12,8
- V −2,3
- SD −2,2
- C −0,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Österåker, från 42,3 % till 45,5 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 22,8 % till 17,8 % (−5,0).
- S −5,0
- M +3,2
- MP +2,1
- SD +1,7
- KD −1,1
- V −0,3
- C +0,2
- FP −0,2
Valdeltagande i Österåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Österåker på plats 33 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Österåker är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,0 % i Hacksta 1 till 91,9 % i Österskär 2.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skärgårdsstad (59,4 %) och sitt svagaste i Hacksta 1 (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 19, Socialdemokraterna i 1 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Österåker är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,5 % i kommunvalet mot 45,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.
- M −10,9
- FP +3,1
- KD −2,7
- S +2,6
- C −2,2
- SD −1,6
- V −0,5
- MP −0,0
Största parti i Österåker sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Österåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,7 % | 87,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 27,5 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 29,7 % | 89,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,5 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,3 % | 84,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Österåker 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Österåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga 1 | M | 35,0 % | S | 29,9 % | 78,6 % |
| Berga 2 | M | 35,7 % | S | 29,1 % | 77,2 % |
| Hacksta 1 | S | 37,3 % | S | 37,1 % | 69,0 % |
| Hacksta 2 | M | 36,8 % | S | 28,3 % | 80,9 % |
| Ljusterö | M | 50,0 % | M | 40,6 % | 81,0 % |
| Margretelund 1 | M | 54,9 % | M | 41,0 % | 89,6 % |
| Margretelund 2 | M | 40,5 % | M | 29,0 % | 85,2 % |
| Margretelund 3 | M | 51,3 % | M | 36,8 % | 90,4 % |
| Roslagskulla-Åsätra | M | 44,1 % | M | 34,7 % | 83,1 % |
| Rydbo | M | 51,6 % | M | 44,6 % | 88,9 % |
| Skånsta | M | 43,5 % | M | 30,0 % | 89,0 % |
| Skärgårdsstad | M | 59,4 % | M | 45,7 % | 88,7 % |
| Smedby | M | 45,3 % | M | 33,2 % | 84,0 % |
| Svinninge | M | 53,7 % | M | 43,1 % | 85,9 % |
| Säby | M | 48,2 % | M | 38,7 % | 88,4 % |
| Söra 1 | M | 43,2 % | M | 31,2 % | 87,2 % |
| Söra 2 | M | 42,0 % | M | 29,3 % | 81,9 % |
| Åkerstorp | M | 41,5 % | M | 31,3 % | 88,8 % |
| Österskär 1 | M | 45,0 % | M | 31,4 % | 88,1 % |
| Österskär 2 | M | 55,2 % | M | 43,8 % | 91,9 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2010 · Alla kommuner 2010