Valresultat Österåker 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Österåker med 42,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Österåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 26 791
- Avgivna röster
- 22 607
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 423 | 42,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 093 | 22,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 078 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 647 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 247 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 217 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 802 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 409 | 1,8 % |
| Övriga partier | 368 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 801 | 39,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 840 | 26,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 378 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 647 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 045 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 982 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 809 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 315 | 1,4 % |
| ÖVRövriga partier | 246 | 1,1 % |
| Övriga partier | 49 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 108 | 31,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 710 | 25,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 496 | 11,0 % |
| ROSPROSP | 2 389 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 267 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 957 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 939 | 4,1 % |
| ÖPÖP | 798 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 796 | 3,5 % |
| Övriga partier | 246 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Österåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Österåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,3 % | 45,5 % | 37,4 % | 29,7 % | 27,5 % | 28,7 % |
| S | 22,8 % | 17,8 % | 20,4 % | 19,7 % | 24,9 % | 22,1 % |
| L | 9,3 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,5 % | 6,4 % | 7,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 4,7 % | 6,4 % |
| C | 5,6 % | 5,8 % | 5,8 % | 9,4 % | 7,5 % | 7,8 % |
| MP | 5,5 % | 7,5 % | 7,8 % | 4,4 % | 4,7 % | 5,1 % |
| V | 3,6 % | 3,3 % | 3,5 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % |
| SD | 1,8 % | 3,5 % | 9,8 % | 16,1 % | 19,4 % | 16,5 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 84,4 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,3 % | 87,3 % | 87,9 % |
Valdeltagande i Österåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Österåker 2006
Så skiljer sig Österåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 42,3 % i Österåker mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 16,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +16,2
- FP +1,8
- KD +0,8
- MP +0,3
Svagare än i riket
- S −12,4
- C −2,3
- V −2,2
- SD −1,1
Valdeltagande i Österåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,4 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Österåker på plats 22 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Österåker är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,1 % i Hacksta 1 till 92,3 % i Österskär 2.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Skärgårdsstad (54,8 %) och sitt svagaste i Hacksta 1 (24,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 18, Socialdemokraterna i 2 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Österåker är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,3 % i kommunvalet mot 42,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.
- M −11,0
- S +2,3
- KD −1,8
- FP +1,7
- C −1,5
- MP −1,2
- V −0,1
Största parti i Österåker sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Österåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,7 % | 87,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 27,5 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 29,7 % | 89,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,5 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,3 % | 84,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Österåker 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Österåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga 1 | S | 32,5 % | S | 36,0 % | 74,0 % |
| Berga 2 | M | 37,7 % | S | 30,6 % | 79,9 % |
| Hacksta 1 | S | 40,4 % | S | 40,7 % | 68,1 % |
| Hacksta 2 | M | 37,1 % | S | 31,2 % | 80,9 % |
| Ljusterö | M | 43,8 % | M | 36,9 % | 80,6 % |
| Margretelund 1 | M | 51,6 % | M | 36,8 % | 88,2 % |
| Margretelund 2 | M | 38,0 % | S | 30,5 % | 85,5 % |
| Margretelund 3 | M | 49,3 % | M | 35,0 % | 89,2 % |
| Roslagskulla-Åsätra | M | 37,4 % | M | 31,2 % | 84,1 % |
| Rydbo | M | 46,6 % | M | 43,4 % | 89,3 % |
| Skånsta | M | 42,6 % | M | 31,5 % | 89,0 % |
| Skärgårdsstad | M | 54,8 % | M | 38,6 % | 88,2 % |
| Smedby | M | 39,8 % | M | 28,5 % | 86,4 % |
| Svinninge | M | 49,7 % | M | 38,3 % | 86,5 % |
| Säby | M | 49,3 % | M | 41,6 % | 88,5 % |
| Söra 1 | M | 38,1 % | M | 29,1 % | 84,4 % |
| Söra 2 | M | 35,8 % | S | 34,3 % | 81,9 % |
| Åkerstorp | M | 37,5 % | S | 30,1 % | 87,6 % |
| Österskär 1 | M | 41,1 % | M | 26,4 % | 89,3 % |
| Österskär 2 | M | 52,9 % | M | 33,8 % | 92,3 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006