Valresultat Haninge 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Haninge med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Haninge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,1 %
- Röstberättigade
- 50 933
- Avgivna röster
- 40 289
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 208 | 33,4 % |
| MModeraterna | 12 871 | 32,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 115 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 320 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 320 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 149 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 1 548 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 900 | 2,3 % |
| Övriga partier | 1 111 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 774 | 37,0 % |
| MModeraterna | 11 858 | 29,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 324 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 469 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 372 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 901 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 1 285 | 3,2 % |
| ÖVRövriga partier | 935 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 912 | 2,3 % |
| Övriga partier | 93 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Haninge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 780 | 36,0 % |
| MModeraterna | 11 469 | 28,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 734 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 234 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 109 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 808 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 313 | 3,2 % |
| RSRS | 1 248 | 3,0 % |
| CCenterpartiet | 1 231 | 3,0 % |
| ÖVRövriga partier | 831 | 2,0 % |
| Övriga partier | 223 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Haninge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Haninge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- V
- KD
- MP
- C
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,4 % | 28,0 % | 30,4 % | 27,3 % | 29,8 % | 30,1 % |
| M | 32,5 % | 36,8 % | 28,5 % | 22,9 % | 20,8 % | 20,4 % |
| L | 7,9 % | 6,9 % | 5,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 4,6 % |
| V | 5,9 % | 5,0 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,3 % | 9,8 % |
| KD | 5,9 % | 4,5 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,0 % |
| MP | 5,4 % | 7,3 % | 7,5 % | 3,7 % | 3,7 % | 4,2 % |
| C | 3,9 % | 3,9 % | 3,5 % | 6,1 % | 5,4 % | 4,7 % |
| Övr | 2,8 % | 1,9 % | 3,8 % | 1,6 % | 2,2 % | 1,7 % |
| SD | 2,3 % | 5,7 % | 12,3 % | 19,9 % | 22,8 % | 19,7 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 83,0 % | 83,5 % | 85,1 % | 79,0 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Haninge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Haninge 2006
Så skiljer sig Haninge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 32,5 % i Haninge mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,5
- FP +0,4
- MP +0,3
- V +0,0
Svagare än i riket
- C −4,0
- S −1,8
- KD −0,8
- SD −0,7
Valdeltagande i Haninge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Haninge på plats 190 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Haninge är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,1 % i Haninge 32 Jordbro V till 91,7 % i Haninge 9 Svartbäcken m.fl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haninge 32 Jordbro V (57,7 %) och sitt svagaste i Haninge 37 Dalarö (14,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 22, Moderaterna i 19 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Haninge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,0 % i kommunvalet mot 32,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- M −4,6
- S +2,6
- FP +1,2
- MP −1,0
- C −0,9
- V −0,7
- KD −0,4
Största parti i Haninge sedan 2006
Största parti har skiftat i Haninge under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 79,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 85,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,8 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Haninge 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Haninge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Haninge 1 Vendelsö-Gudö m.fl. | M | 50,3 % | M | 45,3 % | 87,4 % |
| Haninge 2 Vendelsö-Norrby-Dalen m.m | M | 44,7 % | M | 39,9 % | 88,3 % |
| Haninge 3 Söderby | M | 37,5 % | S | 37,5 % | 86,1 % |
| Haninge 4 Vega-Söderhagen | M | 48,2 % | M | 44,5 % | 87,0 % |
| Haninge 5 Sågen-Lyckebyn m.fl. | M | 32,6 % | S | 34,3 % | 79,2 % |
| Haninge 6 Källtorp | M | 34,3 % | S | 31,6 % | 83,9 % |
| Haninge 7 Vendelsömalm N | M | 37,2 % | S | 36,3 % | 90,1 % |
| Haninge 8 Vendelsömalm-Ramsdalen | M | 43,5 % | M | 39,1 % | 90,3 % |
| Haninge 9 Svartbäcken m.fl | S | 34,4 % | S | 40,6 % | 91,7 % |
| Haninge 10 Vendelsömalm | M | 33,0 % | S | 35,4 % | 83,9 % |
| Haninge 11 Kolartorp-Hermanstorp m.m | M | 40,1 % | M | 34,2 % | 81,9 % |
| Haninge 12 Vendelsömalm S m.fl. | S | 35,3 % | S | 39,9 % | 83,7 % |
| Haninge 13 Brandbergen NÖ | S | 44,2 % | S | 42,8 % | 66,7 % |
| Haninge 14 Brandbergen SÖ | S | 41,4 % | S | 44,5 % | 71,9 % |
| Haninge 16 Brandbergen V | S | 41,7 % | S | 41,4 % | 69,6 % |
| Haninge 17 Brandbergen N | S | 49,4 % | S | 47,1 % | 61,3 % |
| Haninge 18 Brandbergen S | S | 34,7 % | S | 38,6 % | 77,1 % |
| Haninge 19 Handen N | S | 35,6 % | S | 38,1 % | 78,2 % |
| Haninge 20 Handen C | S | 38,8 % | S | 42,6 % | 74,8 % |
| Haninge 21 Handen | S | 44,3 % | S | 46,9 % | 75,0 % |
| Haninge 22 Vallaområdet | S | 40,0 % | S | 40,0 % | 71,5 % |
| Haninge 24 Handen S | S | 43,0 % | S | 46,1 % | 78,2 % |
| Haninge 28 Slätmossen m. fl. | S | 34,5 % | S | 38,1 % | 77,8 % |
| Haninge 29 Jordbro N-Dåntorp-Öran | S | 35,5 % | S | 39,6 % | 84,8 % |
| Haninge 30 Krogtäppan och Sommarbo | S | 33,7 % | S | 37,2 % | 87,0 % |
| Haninge 31 Jordbro NÖ | S | 51,5 % | S | 49,1 % | 61,5 % |
| Haninge 32 Jordbro V | S | 57,7 % | S | 53,2 % | 55,1 % |
| Haninge 33 Jordbro SV | S | 51,0 % | S | 46,6 % | 63,3 % |
| Haninge 34 Jordbro SÖ | S | 49,8 % | S | 47,8 % | 65,4 % |
| Haninge 37 Dalarö | M | 50,1 % | M | 45,4 % | 84,9 % |
| Haninge 49 Hammarängen-Hammarskogen | M | 37,1 % | S | 31,6 % | 89,6 % |
| Haninge 50 Tungelsta | M | 37,3 % | M | 33,7 % | 77,5 % |
| Haninge 51 Jägartorp-Sågen m.fl. | M | 35,1 % | S | 33,9 % | 83,5 % |
| Haninge 53 Åbylund m.fl. | S | 45,0 % | S | 44,8 % | 73,1 % |
| Haninge 54 Åby | S | 43,3 % | S | 42,1 % | 70,5 % |
| Haninge 55 Västerhaninge | M | 40,7 % | M | 32,5 % | 88,8 % |
| Haninge 56 Ribby-Öhaninge kyrkby m.m | M | 35,3 % | M | 32,3 % | 83,3 % |
| Haninge 57 Ribbyberg m.fl. | S | 35,9 % | S | 37,4 % | 82,7 % |
| Haninge 58 Västerhaninge SÖ-Skärgård | M | 41,2 % | M | 37,8 % | 82,7 % |
| Haninge 59 Tungelsta-Utlida-Häringe | M | 39,4 % | M | 34,7 % | 83,3 % |
| Haninge 60 Muskö | M | 43,1 % | M | 41,7 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006