Valresultat Södertälje 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Södertälje med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 76,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Södertälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,3 %
- Röstberättigade
- 56 183
- Avgivna röster
- 42 886
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 259 | 36,1 % |
| MModeraterna | 11 280 | 26,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 075 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 026 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 687 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 365 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 2 274 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 814 | 1,9 % |
| ÖVRövriga partier | 485 | 1,1 % |
| Övriga partier | 1 000 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 412 | 37,9 % |
| MModeraterna | 10 274 | 23,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 230 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 021 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 974 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 854 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 2 285 | 5,3 % |
| ÖVRövriga partier | 1 439 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 764 | 1,8 % |
| Övriga partier | 87 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 499 | 35,0 % |
| MModeraterna | 9 931 | 22,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 407 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 185 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 076 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 2 699 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 384 | 5,4 % |
| NDNy Demokrati | 1 683 | 3,8 % |
| PPSPPS | 1 308 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 974 | 2,2 % |
| Övriga partier | 99 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Södertälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Södertälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- MP
- V
- C
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 34,0 % | 32,0 % | 27,2 % | 28,5 % | 27,9 % |
| M | 26,7 % | 29,5 % | 23,1 % | 19,8 % | 20,6 % | 19,8 % |
| KD | 7,3 % | 5,4 % | 6,9 % | 11,2 % | 8,2 % | 8,1 % |
| L | 7,2 % | 6,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,6 % | 3,9 % |
| MP | 6,4 % | 8,3 % | 7,3 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,1 % |
| V | 5,6 % | 5,2 % | 5,8 % | 7,7 % | 7,0 % | 8,9 % |
| C | 5,4 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,5 % | 3,9 % |
| Övr | 3,5 % | 2,0 % | 4,1 % | 1,8 % | 1,8 % | 2,1 % |
| SD | 1,9 % | 5,6 % | 12,3 % | 17,5 % | 20,9 % | 20,2 % |
| Valdeltagande | 76,3 % | 79,5 % | 77,9 % | 77,5 % | 70,6 % | 74,6 % |
Valdeltagande i Södertälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Södertälje 2006
Så skiljer sig Södertälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 5,4 % i Södertälje mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- MP +1,2
- ÖVR +0,9
- S +0,9
- KD +0,7
Svagare än i riket
- C −2,5
- SD −1,0
- FP −0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Södertälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,3 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Södertälje på plats 254 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Södertälje är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,0 % i Södertälje 31 till 88,3 % i Södertälje 30.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertälje 32 (58,9 %) och sitt svagaste i Södertälje 48 (17,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 33, Moderaterna i 15 av 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södertälje är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- M −4,2
- KD −1,9
- V +1,6
- S −1,1
- C +0,7
- MP +0,6
- FP +0,5
Största parti i Södertälje sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Södertälje i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 74,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 70,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 77,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 77,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 76,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Södertälje 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Södertälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Södertälje 2 | S | 44,2 % | S | 42,6 % | 74,0 % |
| Södertälje 3 | S | 42,8 % | S | 40,8 % | 71,8 % |
| Södertälje 4 | S | 39,6 % | S | 38,1 % | 79,4 % |
| Södertälje 5 | S | 31,4 % | S | 32,2 % | 80,7 % |
| Södertälje 6 | S | 38,9 % | S | 36,0 % | 79,2 % |
| Södertälje 7 | S | 34,3 % | S | 32,3 % | 80,8 % |
| Södertälje 8 | M | 39,3 % | M | 33,5 % | 73,3 % |
| Södertälje 9 | S | 40,5 % | S | 41,2 % | 71,0 % |
| Södertälje 1 | S | 37,1 % | S | 34,0 % | 74,0 % |
| Södertälje 10 | M | 35,1 % | M | 30,2 % | 79,5 % |
| Södertälje 11 | M | 36,9 % | M | 31,6 % | 73,5 % |
| Södertälje 12 | S | 44,4 % | S | 41,1 % | 76,8 % |
| Södertälje 13 | S | 39,9 % | S | 40,2 % | 79,8 % |
| Södertälje 16 | M | 34,6 % | M | 30,5 % | 87,7 % |
| Södertälje 17 | S | 49,0 % | S | 49,1 % | 70,4 % |
| Södertälje 18 | M | 35,5 % | M | 30,3 % | 85,6 % |
| Södertälje 19 | M | 32,3 % | S | 28,8 % | 76,0 % |
| Södertälje 20 | S | 36,2 % | S | 35,0 % | 78,0 % |
| Södertälje 21 | S | 32,0 % | S | 31,1 % | 75,2 % |
| Södertälje 22 | S | 41,1 % | S | 38,5 % | 74,5 % |
| Södertälje 23 | S | 38,9 % | S | 36,5 % | 82,3 % |
| Södertälje 24 | S | 47,3 % | S | 42,4 % | 69,9 % |
| Södertälje 25 | S | 32,4 % | S | 29,7 % | 82,4 % |
| Södertälje 26 | S | 48,5 % | S | 49,0 % | 68,8 % |
| Södertälje 27 | M | 35,7 % | M | 27,7 % | 83,9 % |
| Södertälje 28 | M | 40,6 % | M | 32,7 % | 84,4 % |
| Södertälje 30 | M | 44,4 % | M | 39,6 % | 88,3 % |
| Södertälje 31 | S | 58,2 % | S | 58,8 % | 58,0 % |
| Södertälje 32 | S | 58,9 % | S | 57,8 % | 64,4 % |
| Södertälje 33 | S | 49,4 % | S | 49,9 % | 65,2 % |
| Södertälje 35 | M | 36,9 % | M | 33,5 % | 83,1 % |
| Södertälje 36 | M | 40,7 % | M | 39,3 % | 85,3 % |
| Södertälje 40 | S | 27,3 % | S | 26,2 % | 82,5 % |
| Södertälje 41 | S | 33,9 % | S | 30,8 % | 83,7 % |
| Södertälje 42 | S | 34,8 % | S | 30,4 % | 74,5 % |
| Södertälje 43 | M | 31,6 % | S | 30,2 % | 86,3 % |
| Södertälje 45 | M | 28,3 % | MP | 31,5 % | 77,5 % |
| Södertälje 47 | M | 32,3 % | C | 29,9 % | 84,2 % |
| Södertälje 48 | M | 29,3 % | C | 26,8 % | 82,4 % |
| Södertälje 50 | S | 44,3 % | S | 41,9 % | 77,7 % |
| Södertälje 51 | S | 56,8 % | S | 60,5 % | 63,4 % |
| Södertälje 52 | S | 53,0 % | S | 51,7 % | 58,2 % |
| Södertälje 53 | S | 52,4 % | S | 49,2 % | 68,7 % |
| Södertälje 54 | S | 45,7 % | S | 52,3 % | 66,1 % |
| Södertälje 55 | S | 54,3 % | S | 56,8 % | 65,3 % |
| Södertälje 56 | S | 43,0 % | S | 40,0 % | 69,1 % |
| Södertälje 57 | S | 47,3 % | S | 43,3 % | 74,5 % |
| Södertälje 58 | S | 38,8 % | S | 37,5 % | 74,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006