Valresultat Danderyd 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Danderyd med 59,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (50,4 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Danderyd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 22 310
- Avgivna röster
- 19 229
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2006 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 420 | 59,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 035 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 813 | 9,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 513 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 1 215 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 570 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 222 | 1,2 % |
| Övriga partier | 353 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 159 | 58,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 288 | 12,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 704 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 703 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 1 062 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 542 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 240 | 1,3 % |
| Övriga partier | 278 | 1,5 % |
Kommunvalet 2006 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 749 | 50,4 % |
| CCenterpartiet | 3 244 | 16,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 482 | 12,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 567 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 525 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 564 | 2,9 % |
| Övriga partier | 213 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Danderyd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Danderyd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- M
- L
- KD
- S
- C
- MP
- Övr
- V
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,6 % | 52,1 % | 50,0 % | 41,6 % | 41,0 % | 39,0 % |
| L | 10,6 % | 10,1 % | 11,9 % | 11,2 % | 12,3 % | 15,2 % |
| KD | 9,5 % | 13,3 % | 10,5 % | 10,1 % | 5,9 % | 7,0 % |
| S | 7,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 8,0 % | 12,5 % | 10,9 % |
| C | 6,3 % | 11,1 % | 7,1 % | 11,3 % | 10,0 % | 11,9 % |
| MP | 3,0 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,8 % | 4,2 % | 4,3 % |
| Övr | 1,2 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,3 % | 0,9 % | 0,9 % |
| V | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| SD | 0,7 % | 1,7 % | 5,3 % | 10,3 % | 11,1 % | 8,4 % |
| Valdeltagande | 86,2 % | 90,5 % | 90,8 % | 91,9 % | 89,7 % | 89,6 % |
Valdeltagande i Danderyd 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Danderyd 2006
Så skiljer sig Danderyd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 59,6 % i Danderyd mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 33,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +33,6
- FP +3,1
- KD +2,8
Svagare än i riket
- S −27,3
- V −4,7
- MP −2,2
- C −1,6
Valdeltagande i Danderyd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 86,2 %, vilket är 5,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Danderyd på plats 6 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Danderyd är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Danderyd 19 till 90,9 % i Danderyd 16.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Danderyd 16 (74,0 %) och sitt svagaste i Danderyd 19 (42,3 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Danderyd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,4 procentenheter.
- C +10,4
- M −9,3
- FP +2,2
- KD −1,6
- S +0,2
Största parti i Danderyd sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Danderyd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 39,0 % | 89,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 41,0 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 41,6 % | 91,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 50,0 % | 90,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 52,1 % | 90,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 59,6 % | 86,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Danderyd 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Danderyd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Danderyd 1 | M | 62,2 % | M | 47,9 % | 89,6 % |
| Danderyd 2 | M | 52,4 % | M | 47,8 % | 87,5 % |
| Danderyd 3 | M | 56,4 % | M | 47,5 % | 88,4 % |
| Danderyd 4 | M | 54,4 % | M | 52,3 % | 86,9 % |
| Danderyd 5 | M | 46,6 % | M | 44,4 % | 83,9 % |
| Danderyd 6 | M | 53,6 % | M | 45,2 % | 86,2 % |
| Danderyd 7 | M | 50,8 % | M | 45,3 % | 86,2 % |
| Danderyd 8 | M | 62,2 % | M | 53,1 % | 90,8 % |
| Danderyd 9 | M | 58,7 % | M | 43,2 % | 86,7 % |
| Danderyd 10 | M | 68,2 % | M | 59,8 % | 87,7 % |
| Danderyd 11 | M | 71,4 % | M | 59,4 % | 87,1 % |
| Danderyd 12 | M | 59,4 % | M | 45,7 % | 85,9 % |
| Danderyd 13 | M | 63,4 % | M | 53,3 % | 88,4 % |
| Danderyd 14 | M | 60,0 % | M | 48,9 % | 89,1 % |
| Danderyd 15 | M | 69,6 % | M | 62,0 % | 88,5 % |
| Danderyd 16 | M | 74,0 % | M | 63,5 % | 90,9 % |
| Danderyd 17 | M | 65,6 % | M | 56,4 % | 89,2 % |
| Danderyd 18 | M | 63,7 % | M | 54,3 % | 88,2 % |
| Danderyd 19 | M | 42,3 % | M | 39,2 % | 73,6 % |
| Danderyd 20 | M | 57,8 % | M | 40,0 % | 75,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006