Valresultat Danderyd 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Danderyd med 50,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 90,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Danderyd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Danderyd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,8 %
Röstberättigade
23 502
Avgivna röster
21 329
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Danderyd

Riksdagsvalet 2014 i Danderyd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 62750,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 52211,9 %
KDKristdemokraterna2 23410,5 %
CCenterpartiet1 5167,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 4526,8 %
SDSverigedemokraterna1 1265,3 %
MPMiljöpartiet de gröna9994,7 %
FIFeministiskt initiativ3791,8 %
VVänsterpartiet2871,3 %
Övriga partier1220,6 %

Landstingsvalet 2014 i Danderyd

Landstingsvalet 2014 i Danderyd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 59045,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 21215,3 %
KDKristdemokraterna2 47111,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 0479,8 %
CCenterpartiet1 2586,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0895,2 %
SDSverigedemokraterna5562,7 %
VVänsterpartiet3901,9 %
Övriga partier3411,6 %

Kommunvalet 2014 i Danderyd

Kommunvalet 2014 i Danderyd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 64641,1 %
CCenterpartiet3 80718,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 57417,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 4576,9 %
KDKristdemokraterna1 3536,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2385,9 %
SDSverigedemokraterna4832,3 %
VVänsterpartiet2481,2 %
Övriga partier2561,2 %

Partiernas utveckling i Danderyd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Danderyd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har C gjort (−4,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • L
  • KD
  • C
  • S
  • SD
  • MP
  • Övr
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Danderyd per valår
Parti200620102014201820222026
M59,6 %52,1 %50,0 %41,6 %41,0 %39,0 %
L10,6 %10,1 %11,9 %11,2 %12,3 %15,2 %
KD9,5 %13,3 %10,5 %10,1 %5,9 %7,0 %
C6,3 %11,1 %7,1 %11,3 %10,0 %11,9 %
S7,9 %5,8 %6,8 %8,0 %12,5 %10,9 %
SD0,7 %1,7 %5,3 %10,3 %11,1 %8,4 %
MP3,0 %3,9 %4,7 %3,8 %4,2 %4,3 %
Övr1,9 %1,7 %1,9 %3,4 %3,0 %3,2 %
Fi0,5 %0,3 %1,8 %0,3 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande86,2 %90,5 %90,8 %91,9 %89,7 %89,6 %

Valdeltagande i Danderyd 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Danderyd 2014

Så skiljer sig Danderyd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 50,0 % i Danderyd mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 26,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +26,7
  • FP +6,4
  • KD +5,9
  • C +1,0

Svagare än i riket

  • S −24,2
  • SD −7,6
  • V −4,4
  • MP −2,2

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Danderyd, från 1,7 % till 5,3 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,1 % till 7,1 % (−4,0).

  • C −4,0
  • SD +3,6
  • KD −2,8
  • M −2,2
  • FP +1,8
  • FI +1,5
  • S +1,0
  • MP +0,8

Valdeltagande i Danderyd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,8 %, vilket är 4,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Danderyd på plats 4 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Danderyd är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,9 % i Mörby till 89,5 % i Västra Enebyberg.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Södra Djursholm (64,6 %) och sitt svagaste i Inverness (33,5 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Danderyd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,1 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.

  • C +10,9
  • M −8,9
  • FP +5,1
  • KD −4,1
  • SD −3,0
  • MP +1,2
  • S +0,1

Största parti i Danderyd sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Danderyd i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Danderyd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna39,0 %89,6 %
2022Moderaterna41,0 %89,7 %
2018Moderaterna41,6 %91,9 %
2014Moderaterna50,0 %90,8 %
2010Moderaterna52,1 %90,5 %
2006Moderaterna59,6 %86,2 %

Valresultat per valdistrikt i Danderyd 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Danderyd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Danderyd, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnebergM47,8 %M35,8 %86,5 %
Berga-RinkebyM41,8 %M35,3 %82,9 %
Djursholms EkebyM51,5 %M35,8 %85,1 %
Djursholms ÖsbyM54,4 %M43,3 %86,7 %
Gamla EnebybergM54,2 %M35,6 %89,2 %
InvernessM33,5 %M32,3 %76,3 %
Kevinge Strand-CharlottenbergM45,7 %M42,6 %82,4 %
Kevinge-MörbyskogenM40,7 %M35,7 %83,2 %
KlingstaM49,1 %M41,8 %88,6 %
Långängen-TranholmenM49,7 %M45,6 %85,1 %
Mellersta DjursholmM59,1 %M46,1 %85,4 %
MörbyM40,9 %M35,3 %59,9 %
NoraM52,6 %M44,5 %88,6 %
Norra DjursholmM54,4 %M50,0 %82,6 %
SikrenoM48,8 %M44,3 %86,6 %
StocksundM49,9 %M37,9 %86,7 %
SvalnäsM61,2 %M52,8 %86,6 %
Sätra ÄngM46,1 %M39,9 %85,6 %
Södra DjursholmM64,6 %M53,5 %86,8 %
Västra EnebybergM49,4 %M35,0 %89,5 %

Utforska valdistrikten i Danderyd på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014