Valresultat Botkyrka 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Botkyrka med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 77,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Botkyrka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,8 %
- Röstberättigade
- 56 650
- Avgivna röster
- 44 054
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 806 | 36,1 % |
| MModeraterna | 9 670 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 495 | 10,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 545 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 989 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 472 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 078 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 1 185 | 2,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 027 | 2,3 % |
| OVRövriga partier | 460 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 130 | 39,9 % |
| MModeraterna | 9 006 | 19,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 897 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 541 | 7,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 493 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 918 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 314 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 040 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 563 | 1,2 % |
| Övriga partier | 493 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Botkyrka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 278 | 35,7 % |
| MModeraterna | 7 314 | 16,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 713 | 10,3 % |
| TuPTuP | 3 912 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 470 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 236 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 371 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 172 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 997 | 2,2 % |
| BPBP | 899 | 2,0 % |
| Övriga partier | 275 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Botkyrka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Botkyrka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 35,7 % | 36,1 % | 32,3 % | 32,3 % | 33,6 % |
| M | 26,9 % | 30,0 % | 22,1 % | 18,5 % | 17,3 % | 16,0 % |
| SD | 2,2 % | 4,9 % | 10,3 % | 16,1 % | 18,5 % | 15,9 % |
| MP | 5,3 % | 6,9 % | 8,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| V | 7,2 % | 7,1 % | 6,8 % | 9,8 % | 10,3 % | 15,0 % |
| KD | 6,8 % | 5,1 % | 5,7 % | 8,1 % | 6,6 % | 5,9 % |
| L | 7,7 % | 6,2 % | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,1 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,4 % | 1,7 % | 3,4 % | 2,1 % |
| C | 3,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 4,0 % |
| Valdeltagande | 74,6 % | 78,8 % | 77,8 % | 78,2 % | 71,3 % | 76,0 % |
Valdeltagande i Botkyrka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Botkyrka 2014
Så skiljer sig Botkyrka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 36,1 % i Botkyrka mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,1
- MP +1,2
- V +1,1
- KD +1,1
Svagare än i riket
- C −3,4
- SD −2,6
- M −1,2
- FI −0,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Botkyrka, från 4,9 % till 10,3 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,0 % till 22,1 % (−7,9).
- M −7,9
- SD +5,3
- FI +2,0
- FP −1,4
- MP +1,2
- OVR +0,8
- KD +0,6
- S +0,5
Valdeltagande i Botkyrka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 77,8 %, vilket är 8,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Botkyrka på plats 289 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Botkyrka är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 51,3 % i Botkyrka 34 Albyberget V till 92,3 % i Botkyrka 7 Tullingeskog.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Botkyrka 44 Fittja Värdshusvägen (64,7 %) och sitt svagaste i Botkyrka 26 Uttran (14,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 34, Moderaterna i 14 av 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Botkyrka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,0 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- M −6,1
- SD −2,7
- MP +2,2
- S −0,5
- KD −0,5
- V +0,3
- FP +0,0
Största parti i Botkyrka sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Botkyrka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 71,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 78,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 77,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 78,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 74,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Botkyrka 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Botkyrka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Botkyrka 1 Tullinge C/N Lanthem | M | 32,8 % | TuP | 36,7 % | 86,1 % |
| Botkyrka 2 Ö Tullingeberg | S | 29,3 % | TuP | 32,5 % | 86,6 % |
| Botkyrka 3 Tullinge Parkhem | M | 34,0 % | TuP | 37,1 % | 88,2 % |
| Botkyrka 4 G:a Tullingeberg | S | 26,8 % | TuP | 33,0 % | 85,6 % |
| Botkyrka 5 Tullinge Gård | M | 28,6 % | TuP | 32,2 % | 91,4 % |
| Botkyrka 6 Banslätt/Römossen | S | 28,8 % | TuP | 32,3 % | 88,4 % |
| Botkyrka 7 Tullingeskog | M | 30,9 % | TuP | 35,7 % | 92,3 % |
| Botkyrka 8 Riksten | M | 30,9 % | TuP | 23,1 % | 88,0 % |
| Botkyrka 9 Södra Lanthem | M | 35,5 % | TuP | 34,4 % | 90,8 % |
| Botkyrka 10 Tullinge Villastad Norra | M | 35,4 % | TuP | 31,1 % | 90,9 % |
| Botkyrka 11 Tullinge Villastad Södra | M | 36,8 % | TuP | 35,8 % | 89,2 % |
| Botkyrka 13 Segersjö | S | 34,0 % | S | 35,5 % | 79,1 % |
| Botkyrka 14 Tumba C | S | 32,7 % | S | 34,6 % | 76,1 % |
| Botkyrka 15 Broängen | M | 34,9 % | S | 29,2 % | 85,9 % |
| Botkyrka 16 Kassmyra | M | 34,9 % | M | 29,7 % | 84,7 % |
| Botkyrka 17 Skäcklinge | M | 30,3 % | S | 29,9 % | 81,7 % |
| Botkyrka 18 Storvreten V | S | 50,7 % | S | 47,9 % | 66,4 % |
| Botkyrka 19 Storvreten S | S | 45,7 % | S | 44,1 % | 69,9 % |
| Botkyrka 20 Storvreten Ö | S | 39,8 % | S | 40,5 % | 65,1 % |
| Botkyrka 21 Vretarna/Tumba bruk | S | 31,9 % | S | 33,6 % | 82,6 % |
| Botkyrka 22 Tuna | S | 40,2 % | S | 42,2 % | 72,1 % |
| Botkyrka 23 Nackdala/Solhöjden | S | 33,5 % | S | 35,5 % | 78,6 % |
| Botkyrka 24 Kulturen Tumba park | S | 31,7 % | S | 31,4 % | 78,4 % |
| Botkyrka 26 Uttran | M | 42,4 % | M | 35,9 % | 88,5 % |
| Botkyrka 27 Vårsta C/Bremora | S | 34,5 % | S | 36,0 % | 84,0 % |
| Botkyrka 28 Grödinge Landsbygd | M | 36,2 % | M | 32,8 % | 82,8 % |
| Botkyrka 29 Vårsta/Malmtorp | M | 34,1 % | M | 30,8 % | 85,8 % |
| Botkyrka 31 Albydalen V småhus S | S | 49,6 % | S | 45,6 % | 62,3 % |
| Botkyrka 32 Albydalen C/Rotemannen | S | 55,2 % | S | 49,4 % | 60,2 % |
| Botkyrka 33 Alby småhus Ö/Albygård | S | 43,5 % | S | 45,2 % | 72,4 % |
| Botkyrka 34 Albyberget V | S | 54,3 % | S | 50,2 % | 51,3 % |
| Botkyrka 35 Albyberget Ö/Albygård | S | 49,9 % | S | 44,3 % | 61,8 % |
| Botkyrka 36 Albydalen Ö | S | 54,6 % | S | 52,3 % | 54,7 % |
| Botkyrka 41 Fittja småhusområde | S | 47,6 % | S | 45,3 % | 70,3 % |
| Botkyrka 42 Fittja Krögarvägen | S | 57,6 % | S | 50,1 % | 60,1 % |
| Botkyrka 43 Fittja Forvägen | S | 62,0 % | S | 53,0 % | 61,7 % |
| Botkyrka 44 Fittja Värdshusvägen | S | 64,7 % | S | 58,6 % | 59,1 % |
| Botkyrka 51 Slagsta N | S | 38,1 % | S | 38,3 % | 78,5 % |
| Botkyrka 52 Slagsta S | S | 42,1 % | S | 42,6 % | 78,0 % |
| Botkyrka 53 Hallunda/Brunna | S | 45,2 % | S | 46,5 % | 68,8 % |
| Botkyrka 54 Hallunda C | S | 49,2 % | S | 50,6 % | 63,0 % |
| Botkyrka 55 Hallunda/Norsborg låghus | S | 50,3 % | S | 50,8 % | 71,3 % |
| Botkyrka 56 Norsborg småhusområde | S | 39,9 % | S | 36,2 % | 76,6 % |
| Botkyrka 57 Norsborg Ö | S | 59,0 % | S | 57,1 % | 61,5 % |
| Botkyrka 58 Norsborg C | S | 58,8 % | S | 58,4 % | 60,9 % |
| Botkyrka 59 Norsborg V | S | 52,1 % | S | 49,7 % | 62,9 % |
| Botkyrka 60 Eriksberg Ö | S | 44,2 % | S | 47,0 % | 62,8 % |
| Botkyrka 61 Eriksberg V/G:a Norsborg | S | 38,7 % | S | 42,5 % | 59,8 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014