Valresultat Nacka 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Nacka med 37,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 44 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 67 112
- Avgivna röster
- 59 515
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 21 946 | 37,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 479 | 17,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 657 | 9,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 044 | 8,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 849 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 3 732 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 100 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 514 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 2 307 | 3,9 % |
| Övriga partier | 486 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 20 911 | 35,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 780 | 21,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 214 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 512 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 517 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 246 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 996 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 533 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 255 | 2,1 % |
| Övriga partier | 561 | 0,9 % |
Kommunvalet 2014 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 22 266 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 691 | 17,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 639 | 11,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 050 | 8,4 % |
| NLNL | 4 225 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 3 041 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 656 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 543 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 109 | 3,5 % |
| Övriga partier | 616 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Nacka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,8 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- SD
- C
- KD
- Övr
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % | 44,0 % | 37,1 % | 28,7 % | 26,9 % | 26,9 % |
| S | 19,9 % | 16,0 % | 17,7 % | 19,4 % | 25,3 % | 22,5 % |
| MP | 6,6 % | 8,7 % | 9,6 % | 6,5 % | 7,4 % | 7,9 % |
| L | 10,3 % | 9,0 % | 8,5 % | 8,4 % | 7,6 % | 8,6 % |
| SD | 1,3 % | 2,7 % | 6,5 % | 10,8 % | 11,8 % | 9,5 % |
| C | 5,7 % | 7,4 % | 6,3 % | 12,2 % | 10,4 % | 12,1 % |
| KD | 6,3 % | 6,9 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,0 % | 5,3 % |
| Övr | 1,9 % | 1,3 % | 4,7 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,1 % |
| V | 4,3 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,2 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 88,0 % | 88,7 % | 90,0 % | 87,3 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Nacka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nacka 2014
Så skiljer sig Nacka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 37,1 % i Nacka mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 13,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +13,8
- FP +3,1
- MP +2,7
- FI +0,8
Svagare än i riket
- S −13,3
- SD −6,3
- V −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nacka, från 2,7 % till 6,5 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 44,0 % till 37,1 % (−6,8).
- M −6,8
- SD +3,8
- FI +3,4
- S +1,7
- KD −1,7
- C −1,0
- MP +0,9
- FP −0,5
Valdeltagande i Nacka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,7 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nacka på plats 32 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nacka är indelad i 44 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,3 % i Fisksätra S till 92,6 % i Tollare, Lännersta N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Solsidan, Älgö (59,9 %) och sitt svagaste i Fisksätra Ö (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 37, Socialdemokraterna i 7 av 44 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nacka är skillnaden störst för Feministiskt initiativ, som fick 0,6 % i kommunvalet mot 3,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- FI −3,3
- SD −2,3
- KD −1,7
- MP +1,5
- C −1,2
- V +0,2
- S +0,1
- FP −0,1
Största parti i Nacka sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Nacka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,9 % | 88,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,7 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,1 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,0 % | 88,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 43,8 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Nacka 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 44 valdistrikten i Nacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alphyddan, Finntorp V | M | 26,6 % | M | 26,0 % | 87,4 % |
| Björknäs S | M | 36,5 % | M | 35,6 % | 83,3 % |
| Danviken, Saltsjöqvarn | M | 37,5 % | M | 36,7 % | 87,8 % |
| Eknäs, Hjortängen | M | 41,7 % | M | 42,8 % | 85,6 % |
| Ektorp | M | 37,2 % | M | 37,8 % | 83,4 % |
| Ekängen, Saltängen V | M | 42,4 % | M | 43,3 % | 88,6 % |
| Finnboda, Kvarnholmen | M | 36,7 % | M | 36,4 % | 88,9 % |
| Finntorp Ö | M | 25,3 % | M | 26,6 % | 81,6 % |
| Fisksätra S | S | 36,7 % | S | 35,9 % | 61,3 % |
| Fisksätra V | S | 39,8 % | S | 41,0 % | 72,4 % |
| Fisksätra Ö | S | 40,0 % | S | 39,9 % | 67,9 % |
| Hasseludden, Kummelnäs | M | 42,9 % | M | 42,5 % | 86,9 % |
| Hedvigslund, Stensö S | M | 29,8 % | M | 34,4 % | 84,2 % |
| Henriksdal | S | 29,6 % | S | 32,2 % | 75,6 % |
| Igelboda, Ljuskärrsberget | M | 43,9 % | M | 45,6 % | 88,7 % |
| Jarlaberg N | M | 30,7 % | M | 34,3 % | 87,1 % |
| Järla | M | 36,2 % | M | 38,5 % | 90,1 % |
| Kolarängen | M | 38,9 % | M | 45,1 % | 91,5 % |
| Krokhöjden | M | 34,0 % | M | 30,7 % | 89,6 % |
| Källvägsområdet | M | 50,2 % | M | 48,8 % | 91,7 % |
| Lilla Björknäs, Björknäs N | M | 45,4 % | M | 46,0 % | 91,5 % |
| Lillängen, Storängen | M | 40,4 % | M | 41,8 % | 89,5 % |
| Lännersta S, Boo S | M | 49,8 % | M | 44,0 % | 91,8 % |
| Mensättra, Eriksvik, Gustavsvik | M | 46,1 % | M | 40,5 % | 91,8 % |
| Nacka Centrum | M | 33,2 % | M | 36,9 % | 82,5 % |
| Nacka Strand, Jarlaberg S | M | 32,0 % | M | 32,1 % | 83,9 % |
| Neglinge S, Tattby, Igelbodaplatån | M | 50,5 % | M | 51,2 % | 89,4 % |
| Nysätra, Hästhagen, Ekudden | M | 32,4 % | M | 33,1 % | 86,9 % |
| Orminge N | S | 35,2 % | S | 32,0 % | 76,9 % |
| Orminge S | S | 35,4 % | S | 32,4 % | 80,3 % |
| Orminge Ö | M | 33,7 % | M | 33,1 % | 89,0 % |
| Rösunda | M | 57,4 % | M | 58,1 % | 87,0 % |
| Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö | M | 42,9 % | M | 41,9 % | 90,0 % |
| Sickla V | M | 32,2 % | M | 33,7 % | 90,2 % |
| Sickla Ö | M | 22,6 % | MP | 23,4 % | 86,1 % |
| Sigfridsborg | M | 33,6 % | M | 35,2 % | 89,9 % |
| Skogalund | M | 34,1 % | M | 34,4 % | 85,7 % |
| Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | M | 52,3 % | M | 54,2 % | 89,1 % |
| Skuru, Duvnäs Utskog | M | 44,0 % | M | 45,6 % | 89,5 % |
| Solsidan, Älgö | M | 59,9 % | M | 56,5 % | 83,6 % |
| Stensö N | S | 33,6 % | S | 33,8 % | 82,8 % |
| Tollare, Lännersta N | M | 46,1 % | M | 46,9 % | 92,6 % |
| Vikingshill, Insjön, Backeböl | M | 44,5 % | M | 40,6 % | 87,9 % |
| Älta Gård | M | 35,5 % | M | 37,5 % | 91,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014