Valresultat Nacka 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Nacka med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nacka ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 57 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 77 440
- Avgivna röster
- 67 608
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 18 043 | 26,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 954 | 25,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 944 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 6 991 | 10,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 107 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 960 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 554 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 672 | 4,0 % |
| Övriga partier | 856 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 996 | 31,2 % |
| MModeraterna | 17 455 | 26,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 422 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 5 416 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 5 035 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 523 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 511 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 843 | 4,2 % |
| Övriga partier | 1 014 | 1,5 % |
Kommunvalet 2022 i Nacka
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 21 274 | 31,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 569 | 21,6 % |
| NackaNackalistan | 7 567 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 5 132 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 896 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 938 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 744 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 497 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 255 | 3,3 % |
| Övriga partier | 654 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Nacka 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nacka i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 43,8 % | 44,0 % | 37,1 % | 28,7 % | 26,9 % | 26,9 % |
| S | 19,9 % | 16,0 % | 17,7 % | 19,4 % | 25,3 % | 22,5 % |
| SD | 1,3 % | 2,7 % | 6,5 % | 10,8 % | 11,8 % | 9,5 % |
| C | 5,7 % | 7,4 % | 6,3 % | 12,2 % | 10,4 % | 12,1 % |
| L | 10,3 % | 9,0 % | 8,5 % | 8,4 % | 7,6 % | 8,6 % |
| MP | 6,6 % | 8,7 % | 9,6 % | 6,5 % | 7,4 % | 7,9 % |
| V | 4,3 % | 4,0 % | 4,3 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,2 % |
| KD | 6,3 % | 6,9 % | 5,2 % | 6,1 % | 4,0 % | 5,3 % |
| Övr | 1,9 % | 1,3 % | 4,7 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 88,0 % | 88,7 % | 90,0 % | 87,3 % | 88,4 % |
Valdeltagande i Nacka 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nacka 2022
Så skiljer sig Nacka från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 11,8 % i Nacka mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,8
- C +3,7
- L +3,0
- MP +2,3
Svagare än i riket
- SD −8,7
- S −5,1
- V −1,4
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Nacka, från 19,4 % till 25,3 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 6,1 % till 4,0 % (−2,1).
- S +5,9
- KD −2,1
- M −1,8
- C −1,8
- V −1,2
- SD +1,1
- MP +0,9
- L −0,8
Valdeltagande i Nacka
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nacka på plats 56 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nacka är indelad i 57 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 55,7 % i Fisksätra N till 95,2 % i Ältadalen, Södra Hedvigslund.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Solsidan S, Älgö (50,3 %) och sitt svagaste i Fisksätra Ö (7,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Moderaterna i 26 av 57 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nacka är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 26,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- M +4,6
- SD −4,6
- S −3,7
- C −2,8
- MP −2,2
- L −2,1
- KD −0,6
- V +0,5
Största parti i Nacka sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Nacka i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,9 % | 88,4 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,7 % | 90,0 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,1 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,0 % | 88,0 % |
| 2006 | Moderaterna | 43,8 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Nacka 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 57 valdistrikten i Nacka. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alphyddan, Finntorp V | S | 32,6 % | S | 28,7 % | 84,4 % |
| Björknäs S | S | 27,8 % | M | 29,2 % | 81,1 % |
| Danviken, Saltsjöqvarn | S | 27,3 % | M | 26,7 % | 86,3 % |
| Duvnäs Utskog | M | 27,2 % | M | 33,7 % | 88,2 % |
| Eknäs V, Tollare V | M | 29,0 % | M | 32,4 % | 85,9 % |
| Eknäs Ö, Hjortängen, Lännersta V | M | 32,5 % | M | 39,3 % | 91,6 % |
| Ektorp | S | 28,1 % | M | 27,2 % | 81,4 % |
| Ekängen, Saltängen V | M | 28,5 % | M | 33,5 % | 87,7 % |
| Finnberget, Kvarnholmen V | M | 26,3 % | M | 27,8 % | 86,6 % |
| Finnboda | S | 28,2 % | M | 25,3 % | 89,9 % |
| Finntorp Ö | S | 32,2 % | S | 26,5 % | 82,8 % |
| Fisksätra N | S | 38,7 % | S | 34,3 % | 55,7 % |
| Fisksätra S | S | 34,2 % | S | 28,5 % | 71,8 % |
| Fisksätra V | S | 34,8 % | S | 30,5 % | 65,3 % |
| Fisksätra Ö | S | 39,8 % | S | 34,9 % | 59,4 % |
| Gustavsvik, Insjön, Velamsund | M | 28,7 % | M | 32,7 % | 87,4 % |
| Hasseludden, Kummelnäs V | M | 32,6 % | M | 39,6 % | 89,0 % |
| Hedvigslund | S | 27,5 % | M | 31,3 % | 89,5 % |
| Henriksdal | S | 33,1 % | S | 26,7 % | 73,7 % |
| Igelboda, Neglinge S | M | 40,3 % | M | 49,9 % | 90,4 % |
| Igelbodaplatån, Ljuskärrsberget | M | 28,5 % | M | 34,1 % | 83,7 % |
| Jarlaberg N | S | 32,5 % | S | 28,3 % | 84,4 % |
| Jarlaberg S | S | 29,9 % | M | 26,5 % | 80,7 % |
| Järla sjö | S | 27,3 % | M | 25,9 % | 90,2 % |
| Järla, Nya gatan | S | 26,8 % | M | 32,5 % | 83,8 % |
| Kolarängen | M | 27,5 % | M | 35,8 % | 90,7 % |
| Krokhöjden | S | 35,0 % | S | 28,6 % | 84,6 % |
| Kvarnholmen Ö | M | 35,1 % | M | 37,4 % | 90,9 % |
| Källvägsområdet | M | 35,3 % | M | 40,2 % | 89,1 % |
| Lilla Björknäs, Björknäs N | M | 32,3 % | M | 36,0 % | 88,7 % |
| Lillängen, Storängen | M | 29,8 % | M | 31,5 % | 88,4 % |
| Lännersta N | M | 32,9 % | M | 36,1 % | 90,8 % |
| Lännersta S | M | 36,7 % | M | 42,4 % | 90,0 % |
| Mensättra, Eriksvik | M | 32,4 % | M | 38,2 % | 88,0 % |
| Nacka Centrum | S | 30,9 % | M | 31,1 % | 70,7 % |
| Nacka strand, Vikdalen | M | 35,7 % | M | 37,3 % | 89,6 % |
| Nysätra, Hästhagen, Ekudden | S | 27,9 % | S | 27,3 % | 86,6 % |
| Orminge Centrum | S | 28,8 % | S | 26,9 % | 62,3 % |
| Orminge N | S | 36,1 % | S | 31,1 % | 67,8 % |
| Orminge S | S | 40,2 % | S | 34,2 % | 75,3 % |
| Orminge Ö | S | 32,3 % | M | 26,5 % | 88,0 % |
| Rösunda | M | 46,5 % | M | 57,3 % | 85,7 % |
| Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö | M | 31,2 % | M | 34,5 % | 88,9 % |
| Sickla V | S | 27,1 % | M | 28,6 % | 90,2 % |
| Sickla Ö, Tallbacken | S | 33,3 % | S | 30,6 % | 84,5 % |
| Sigfridsborg | S | 29,4 % | M | 30,2 % | 90,8 % |
| Skogalund | S | 29,1 % | M | 29,6 % | 82,0 % |
| Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | M | 38,0 % | M | 47,0 % | 87,4 % |
| Skuru | M | 32,3 % | M | 41,8 % | 89,9 % |
| Solsidan S, Älgö | M | 50,3 % | M | 53,9 % | 85,4 % |
| Stensö N | S | 39,1 % | S | 34,7 % | 79,6 % |
| Stensö S | S | 37,3 % | S | 34,4 % | 68,8 % |
| Tattby, Solsidan N | M | 42,2 % | M | 51,1 % | 89,3 % |
| Tollare Ö | M | 35,5 % | M | 42,6 % | 89,1 % |
| Vikingshill, Kummelnäs Ö | M | 25,4 % | M | 31,6 % | 88,5 % |
| Älta gård | S | 28,8 % | M | 30,6 % | 91,0 % |
| Ältadalen, Södra Hedvigslund | S | 30,3 % | M | 35,1 % | 95,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022