Valresultat Vaxholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Vaxholm med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vaxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 9 096
- Avgivna röster
- 8 160
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 326 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 814 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 268 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 817 | 10,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 641 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 508 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 424 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 2,9 % |
| Övriga partier | 76 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 270 | 28,5 % |
| MModeraterna | 2 062 | 25,9 % |
| KDKristdemokraterna | 801 | 10,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 798 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 746 | 9,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 550 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 254 | 3,2 % |
| Övriga partier | 85 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Vaxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 018 | 25,0 % |
| WBAWaxholmspartiet - borgerligt alternativ | 1 569 | 19,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 118 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 1 026 | 12,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 558 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 6,5 % |
| VaxhoVaxholmsdemokraterna | 387 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 383 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 226 | 2,8 % |
| Övriga partier | 28 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Vaxholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vaxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+6,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 46,6 % | 48,5 % | 41,1 % | 30,3 % | 28,7 % | 29,2 % |
| S | 17,4 % | 12,4 % | 15,2 % | 16,4 % | 22,4 % | 18,5 % |
| SD | 1,1 % | 2,7 % | 6,7 % | 13,1 % | 15,6 % | 12,9 % |
| C | 6,7 % | 8,5 % | 7,9 % | 13,3 % | 10,1 % | 12,4 % |
| L | 8,9 % | 9,3 % | 8,7 % | 7,8 % | 7,9 % | 9,6 % |
| MP | 6,9 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,5 % | 6,3 % | 6,4 % |
| KD | 7,8 % | 6,9 % | 5,5 % | 7,9 % | 5,2 % | 7,1 % |
| V | 2,9 % | 3,0 % | 3,2 % | 4,7 % | 2,9 % | 2,7 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 85,9 % | 89,7 % | 90,6 % | 92,7 % | 89,7 % | 90,6 % |
Valdeltagande i Vaxholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vaxholm 2022
Så skiljer sig Vaxholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 28,7 % i Vaxholm mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +9,6
- C +3,4
- L +3,3
- MP +1,2
Svagare än i riket
- S −8,0
- SD −4,9
- V −3,8
- KD −0,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Vaxholm, från 16,4 % till 22,4 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,3 % till 10,1 % (−3,2).
- S +6,0
- C −3,2
- KD −2,7
- SD +2,6
- V −1,8
- M −1,6
- MP +0,8
- L +0,1
Valdeltagande i Vaxholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,7 %, vilket är 5,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vaxholm på plats 12 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vaxholm är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Vaxholm Väst till 90,0 % i Vaxholm Nordost.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vaxholm Nordost (35,8 %) och sitt svagaste i Vaxholm Väst (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vaxholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,9 % i kommunvalet mot 15,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- SD −8,7
- S −8,5
- M −3,7
- MP −3,4
- L −3,2
- C +2,6
- KD −2,4
Största parti i Vaxholm sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vaxholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 29,2 % | 90,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 28,7 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 30,3 % | 92,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 41,1 % | 90,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 48,5 % | 89,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 46,6 % | 85,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Vaxholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Vaxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Vaxholm Mitt | S | 27,6 % | M | 22,5 % | 83,6 % |
| Vaxholm Nordost | M | 35,8 % | WBA | 27,3 % | 90,0 % |
| Vaxholm Norr | M | 29,1 % | M | 27,2 % | 89,8 % |
| Vaxholm Sydost | M | 30,4 % | M | 28,4 % | 80,9 % |
| Vaxholm Väst | S | 29,0 % | M | 21,2 % | 80,8 % |
| Vaxholm Öst | M | 30,2 % | WBA | 24,6 % | 87,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022