Valresultat Österåker 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Österåker med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,2 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Österåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 34 684
- Avgivna röster
- 30 279
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 236 | 27,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 468 | 24,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 809 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 2 256 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 919 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 421 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 406 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 112 | 3,7 % |
| Övriga partier | 370 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 087 | 30,3 % |
| MModeraterna | 8 443 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 573 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 532 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 834 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 1 683 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 573 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 797 | 2,7 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 323 | 1,1 % |
| Övriga partier | 117 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Österåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 547 | 38,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 808 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 712 | 9,0 % |
| RoslaRoslagspartiet | 1 975 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 627 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 1 376 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 370 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 052 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 010 | 3,3 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 663 | 2,2 % |
| Övriga partier | 55 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Österåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Österåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+5,2 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,3 % | 45,5 % | 37,4 % | 29,7 % | 27,5 % | 28,7 % |
| S | 22,8 % | 17,8 % | 20,4 % | 19,7 % | 24,9 % | 22,1 % |
| SD | 1,8 % | 3,5 % | 9,8 % | 16,1 % | 19,4 % | 16,5 % |
| C | 5,6 % | 5,8 % | 5,8 % | 9,4 % | 7,5 % | 7,8 % |
| L | 9,3 % | 9,2 % | 7,6 % | 7,5 % | 6,4 % | 7,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 4,7 % | 6,4 % |
| MP | 5,5 % | 7,5 % | 7,8 % | 4,4 % | 4,7 % | 5,1 % |
| V | 3,6 % | 3,3 % | 3,5 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,4 % |
| Övr | 1,7 % | 1,2 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 84,4 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,3 % | 87,3 % | 87,9 % |
Valdeltagande i Österåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Österåker 2022
Så skiljer sig Österåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 27,5 % i Österåker mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,4
- L +1,8
- C +0,8
Svagare än i riket
- S −5,4
- V −3,0
- SD −1,2
- KD −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Österåker, från 19,7 % till 24,9 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 7,1 % till 4,7 % (−2,4).
- S +5,2
- SD +3,3
- KD −2,4
- M −2,2
- C −1,8
- V −1,3
- L −1,1
- MP +0,2
Valdeltagande i Österåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Österåker på plats 57 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Österåker är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,2 % i Hacksta V till 90,5 % i Österskär Ö.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Österskär Ö (38,0 %) och sitt svagaste i Hacksta V (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 11, Sverigedemokraterna i 3 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Österåker är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 38,2 % i kommunvalet mot 27,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,8 procentenheter.
- M +10,8
- SD −10,4
- C −3,0
- S −2,3
- KD −1,4
- MP −1,2
- L −1,0
- V +0,8
Största parti i Österåker sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Österåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,7 % | 87,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 27,5 % | 87,3 % |
| 2018 | Moderaterna | 29,7 % | 89,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,5 % | 87,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,3 % | 84,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Österåker 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Österåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga NV | S | 32,1 % | M | 30,3 % | 77,5 % |
| Berga SÖ | S | 35,5 % | M | 31,9 % | 75,6 % |
| Björksättra-Högsättra | S | 28,5 % | M | 37,0 % | 84,7 % |
| Brevik | M | 30,2 % | M | 44,1 % | 87,6 % |
| Flaxenvik-Grindmossen | SD | 27,1 % | M | 35,5 % | 84,5 % |
| Fredsborg | M | 32,1 % | M | 44,3 % | 86,6 % |
| Hacksta V | S | 30,3 % | S | 28,5 % | 66,2 % |
| Hacksta Ö | S | 30,9 % | M | 30,8 % | 75,6 % |
| Ljusterö | SD | 27,2 % | M | 32,7 % | 86,3 % |
| Margretelund | M | 36,8 % | M | 47,6 % | 84,5 % |
| Roslagskulla-Åsättra | SD | 27,8 % | M | 33,7 % | 83,5 % |
| Runö | S | 28,4 % | M | 34,8 % | 76,2 % |
| Rydbo | M | 29,0 % | M | 40,0 % | 86,9 % |
| Skånsta | S | 26,9 % | M | 37,8 % | 86,5 % |
| Skärgårdsstad | M | 35,2 % | M | 50,3 % | 90,3 % |
| Smedby | M | 26,2 % | M | 36,1 % | 83,9 % |
| Svinninge | M | 35,8 % | M | 46,0 % | 88,7 % |
| Säby | M | 25,6 % | M | 40,6 % | 87,6 % |
| Söra N | S | 29,1 % | M | 39,5 % | 87,9 % |
| Söra S | S | 29,9 % | M | 32,2 % | 78,6 % |
| Tråsättra | M | 28,4 % | M | 42,3 % | 88,2 % |
| Tuna | S | 28,6 % | M | 34,0 % | 81,8 % |
| Åkerstorp | S | 30,6 % | M | 33,3 % | 87,4 % |
| Österskär V | M | 35,6 % | M | 44,7 % | 89,5 % |
| Österskär Ö | M | 38,0 % | M | 43,1 % | 90,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022