Valresultat Södertälje 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Södertälje med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 70,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Södertälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 70,6 %
- Röstberättigade
- 67 079
- Avgivna röster
- 47 338
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2022 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 355 | 28,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 762 | 20,9 % |
| MModeraterna | 9 661 | 20,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 859 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 298 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 250 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 2 097 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 682 | 3,6 % |
| Övriga partier | 822 | 1,8 % |
Regionvalet 2022 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 250 | 31,8 % |
| MModeraterna | 9 291 | 19,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 852 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 5 105 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 248 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 2 038 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 772 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 580 | 3,3 % |
| Övriga partier | 848 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 749 | 30,4 % |
| MModeraterna | 9 067 | 18,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 607 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 496 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 618 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 2 317 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 250 | 4,6 % |
| RealiRealistpartiet | 1 964 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 828 | 3,8 % |
| Övriga partier | 563 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Södertälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Södertälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- MP
- C
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 34,0 % | 32,0 % | 27,2 % | 28,5 % | 27,9 % |
| SD | 1,9 % | 5,6 % | 12,3 % | 17,5 % | 20,9 % | 20,2 % |
| M | 26,7 % | 29,5 % | 23,1 % | 19,8 % | 20,6 % | 19,8 % |
| KD | 7,3 % | 5,4 % | 6,9 % | 11,2 % | 8,2 % | 8,1 % |
| V | 5,6 % | 5,2 % | 5,8 % | 7,7 % | 7,0 % | 8,9 % |
| MP | 6,4 % | 8,3 % | 7,3 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,1 % |
| C | 5,4 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,5 % | 3,9 % |
| L | 7,2 % | 6,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,6 % | 3,9 % |
| Övr | 3,5 % | 2,0 % | 4,1 % | 1,8 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,3 % | 79,5 % | 77,9 % | 77,5 % | 70,6 % | 74,6 % |
Valdeltagande i Södertälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Södertälje 2022
Så skiljer sig Södertälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 8,2 % i Södertälje mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 2,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +2,9
- M +1,5
- SD +0,3
- V +0,3
Svagare än i riket
- C −2,2
- S −1,8
- L −1,0
- MP −0,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Södertälje, från 17,5 % till 20,9 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 11,2 % till 8,2 % (−2,9).
- SD +3,4
- KD −2,9
- C −1,4
- S +1,4
- L −0,9
- M +0,8
- V −0,7
- MP +0,3
Valdeltagande i Södertälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 70,6 %, vilket är 13,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Södertälje på plats 289 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Södertälje är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 39,9 % i Södertälje 55 Ronna norra till 87,5 % i Södertälje 27 Viksberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertälje 31 Hovsjö norra (41,7 %) och sitt svagaste i Södertälje 15 Glasberga (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 43, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 4 av 52 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södertälje är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,7 % i kommunvalet mot 20,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- SD −5,2
- M −1,9
- S +1,9
- KD +1,0
- V +0,4
- C +0,3
- L +0,2
- MP −0,2
Största parti i Södertälje sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Södertälje i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 74,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 70,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 77,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 77,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 76,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Södertälje 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Södertälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Södertälje 1 Södra-Värdsholmen | S | 30,2 % | S | 32,0 % | 67,1 % |
| Södertälje 2 Saltskog östra | S | 31,4 % | S | 33,1 % | 73,1 % |
| Södertälje 3 Saltskog västra | S | 29,1 % | S | 32,2 % | 55,4 % |
| Södertälje 4 Västergård-Vibergen | S | 30,1 % | S | 31,8 % | 71,3 % |
| Södertälje 5 Mariekälla södra | S | 27,9 % | S | 30,4 % | 58,7 % |
| Södertälje 6 Västergård-Högmohöjden | S | 28,6 % | S | 31,8 % | 67,4 % |
| Södertälje 7 Mariekälla norra | S | 31,1 % | S | 34,2 % | 76,3 % |
| Södertälje 8 Centrum södra | S | 29,9 % | S | 31,2 % | 71,5 % |
| Södertälje 9 Blombacka | S | 33,5 % | S | 34,7 % | 54,3 % |
| Södertälje 10 Tälje | S | 31,3 % | S | 31,8 % | 72,2 % |
| Södertälje 11 Centrum norra | S | 31,9 % | S | 33,4 % | 63,4 % |
| Södertälje 12 Bårstabergen västra | S | 32,0 % | S | 30,7 % | 65,7 % |
| Södertälje 13 Bårstabergen östra | S | 34,6 % | S | 36,9 % | 70,5 % |
| Södertälje 14 Snäckviken | S | 30,8 % | S | 33,0 % | 54,7 % |
| Södertälje 15 Glasberga | M | 35,1 % | M | 27,2 % | 61,9 % |
| Södertälje 16 Östertälje | S | 28,8 % | S | 33,0 % | 84,9 % |
| Södertälje 17 Fornbacka | S | 32,7 % | S | 32,7 % | 52,5 % |
| Södertälje 18 Hagaberg-Majtorp | S | 29,1 % | S | 34,9 % | 81,0 % |
| Södertälje 19 Rosenlund västra | S | 32,0 % | S | 32,5 % | 70,7 % |
| Södertälje 20 Rosenlund östra | S | 33,8 % | S | 35,8 % | 70,6 % |
| Södertälje 21 Grusåsen västra | S | 28,3 % | S | 31,2 % | 70,5 % |
| Södertälje 22 Grusåsen östra | S | 27,1 % | S | 31,1 % | 63,1 % |
| Södertälje 23 Brunnsäng östra | S | 31,7 % | S | 34,3 % | 69,2 % |
| Södertälje 24 Brunnsäng västra | S | 35,1 % | S | 36,9 % | 53,2 % |
| Södertälje 25 Bergvik | S | 36,2 % | S | 38,0 % | 74,8 % |
| Södertälje 26 Fornhöjden | S | 39,3 % | S | 40,0 % | 51,0 % |
| Södertälje 27 Viksberg | SD | 26,6 % | S | 28,4 % | 87,5 % |
| Södertälje 28 Ritorp | M | 30,6 % | M | 25,0 % | 74,6 % |
| Södertälje 29 Ragnhildsborg | S | 26,2 % | S | 31,3 % | 73,2 % |
| Södertälje 30 Pershagen | M | 26,1 % | S | 31,6 % | 86,5 % |
| Södertälje 31 Hovsjö norra | S | 41,7 % | S | 38,4 % | 43,3 % |
| Södertälje 32 Hovsjö södra | S | 38,6 % | S | 37,1 % | 46,4 % |
| Södertälje 33 Hovsjö-Tveta | S | 24,1 % | S | 28,3 % | 54,6 % |
| Södertälje 35 Enhörna-Ekeby | SD | 28,4 % | S | 28,1 % | 82,8 % |
| Södertälje 36 Enhörna västra | S | 25,9 % | S | 27,8 % | 86,9 % |
| Södertälje 40 Vårdinge | S | 24,9 % | S | 24,7 % | 82,2 % |
| Södertälje 41 Järna centrum | S | 27,6 % | S | 28,1 % | 85,8 % |
| Södertälje 42 Järna norra | S | 29,0 % | S | 26,2 % | 72,3 % |
| Södertälje 43 Järna västra | S | 30,9 % | S | 30,7 % | 80,3 % |
| Södertälje 44 Järna-Kallfors | M | 33,5 % | M | 36,5 % | 87,1 % |
| Södertälje 45 Järna landsbygd | SD | 21,8 % | MP | 24,7 % | 81,4 % |
| Södertälje 47 Hölö västra | SD | 28,8 % | S | 25,0 % | 85,1 % |
| Södertälje 48 Hölö-Mörkö | S | 28,6 % | S | 22,2 % | 86,7 % |
| Södertälje 50 Geneta södra | S | 28,3 % | S | 32,5 % | 68,7 % |
| Södertälje 51 Geneta norra | S | 35,4 % | S | 39,3 % | 50,0 % |
| Södertälje 52 Bårstafältet | S | 26,3 % | S | 28,1 % | 53,8 % |
| Södertälje 53 Ronna södra | S | 26,8 % | S | 26,1 % | 46,4 % |
| Södertälje 54 Ronna västra | S | 36,0 % | S | 34,4 % | 50,5 % |
| Södertälje 55 Ronna norra | S | 39,4 % | S | 41,2 % | 39,9 % |
| Södertälje 56 Ronna-Karlhov | S | 27,8 % | S | 29,6 % | 56,9 % |
| Södertälje 57 Lina västra | S | 31,5 % | S | 34,3 % | 59,1 % |
| Södertälje 58 Lina östra | M | 28,5 % | S | 24,8 % | 64,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2022 · Alla kommuner 2022