Valresultat Södertälje 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Södertälje med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,6 %). Valdeltagandet var 77,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Södertälje ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,9 %
- Röstberättigade
- 61 112
- Avgivna röster
- 47 630
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 089 | 32,0 % |
| MModeraterna | 10 870 | 23,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 821 | 12,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 431 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 3 242 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 755 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 191 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 1 807 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 282 | 2,7 % |
| OVRövriga partier | 663 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 247 | 35,6 % |
| MModeraterna | 9 936 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 965 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 866 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 337 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 136 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 578 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 1 955 | 4,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 666 | 1,4 % |
| Övriga partier | 809 | 1,7 % |
Kommunvalet 2014 i Södertälje
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 891 | 34,6 % |
| MModeraterna | 8 717 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 498 | 13,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 148 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 149 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 843 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 692 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 335 | 4,8 % |
| REALREAL | 847 | 1,7 % |
| Övriga partier | 720 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Södertälje 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Södertälje i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- KD
- V
- L
- Övr
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 34,0 % | 32,0 % | 27,2 % | 28,5 % | 27,9 % |
| M | 26,7 % | 29,5 % | 23,1 % | 19,8 % | 20,6 % | 19,8 % |
| SD | 1,9 % | 5,6 % | 12,3 % | 17,5 % | 20,9 % | 20,2 % |
| MP | 6,4 % | 8,3 % | 7,3 % | 4,5 % | 4,8 % | 5,1 % |
| KD | 7,3 % | 5,4 % | 6,9 % | 11,2 % | 8,2 % | 8,1 % |
| V | 5,6 % | 5,2 % | 5,8 % | 7,7 % | 7,0 % | 8,9 % |
| L | 7,2 % | 6,2 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,6 % | 3,9 % |
| Övr | 3,5 % | 2,0 % | 4,1 % | 1,8 % | 1,8 % | 2,1 % |
| C | 5,4 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,5 % | 3,9 % |
| Valdeltagande | 76,3 % | 79,5 % | 77,9 % | 77,5 % | 70,6 % | 74,6 % |
Valdeltagande i Södertälje 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Södertälje 2014
Så skiljer sig Södertälje från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 6,9 % i Södertälje mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +2,3
- S +1,0
- OVR +0,4
- MP +0,4
Svagare än i riket
- C −2,3
- FP −0,8
- SD −0,5
- FI −0,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Södertälje, från 5,6 % till 12,3 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,5 % till 23,1 % (−6,4).
- SD +6,8
- M −6,4
- FI +2,4
- S −2,0
- FP −1,5
- KD +1,5
- MP −1,0
- V +0,6
Valdeltagande i Södertälje
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 77,9 %, vilket är 7,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Södertälje på plats 288 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Södertälje är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 53,8 % i Södertälje 31 till 89,2 % i Södertälje 30.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertälje 31 (54,9 %) och sitt svagaste i Södertälje 45 (15,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 36, Moderaterna i 12 av 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södertälje är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 23,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- M −5,2
- S +2,6
- KD −1,4
- MP +1,2
- FP +1,2
- SD +1,0
- C +0,9
- V +0,6
Största parti i Södertälje sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Södertälje i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 74,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 70,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 77,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 77,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 76,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Södertälje 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Södertälje. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Södertälje 1 | S | 30,7 % | S | 33,0 % | 74,7 % |
| Södertälje 2 | S | 40,0 % | S | 39,9 % | 76,8 % |
| Södertälje 3 | S | 42,4 % | S | 43,4 % | 69,6 % |
| Södertälje 4 | S | 38,4 % | S | 39,2 % | 78,6 % |
| Södertälje 5 | S | 28,7 % | S | 31,6 % | 77,7 % |
| Södertälje 6 | S | 39,8 % | S | 39,5 % | 75,4 % |
| Södertälje 7 | S | 31,0 % | S | 33,9 % | 79,7 % |
| Södertälje 8 | S | 27,2 % | S | 30,0 % | 79,0 % |
| Södertälje 9 | S | 40,8 % | S | 44,0 % | 65,2 % |
| Södertälje 10 | M | 28,1 % | S | 28,6 % | 81,2 % |
| Södertälje 11 | S | 28,6 % | S | 32,0 % | 72,1 % |
| Södertälje 12 | S | 40,3 % | S | 38,8 % | 69,5 % |
| Södertälje 13 | S | 37,4 % | S | 40,7 % | 78,4 % |
| Södertälje 16 | M | 32,2 % | S | 30,1 % | 83,0 % |
| Södertälje 17 | S | 49,6 % | S | 50,6 % | 63,4 % |
| Södertälje 18 | M | 29,9 % | S | 29,4 % | 86,6 % |
| Södertälje 19 | S | 30,7 % | S | 33,2 % | 78,8 % |
| Södertälje 20 | S | 35,1 % | S | 36,3 % | 79,5 % |
| Södertälje 21 | S | 28,8 % | S | 31,7 % | 76,4 % |
| Södertälje 22 | S | 38,0 % | S | 36,7 % | 71,9 % |
| Södertälje 23 | S | 38,2 % | S | 36,8 % | 80,6 % |
| Södertälje 24 | S | 43,7 % | S | 41,5 % | 73,4 % |
| Södertälje 25 | S | 33,3 % | S | 37,9 % | 83,5 % |
| Södertälje 26 | S | 48,4 % | S | 49,9 % | 64,8 % |
| Södertälje 27 | M | 28,1 % | S | 28,5 % | 81,9 % |
| Södertälje 28 | M | 35,5 % | M | 26,6 % | 85,7 % |
| Södertälje 30 | M | 42,5 % | M | 35,4 % | 89,2 % |
| Södertälje 31 | S | 54,9 % | S | 51,9 % | 53,8 % |
| Södertälje 32 | S | 44,5 % | S | 46,3 % | 60,5 % |
| Södertälje 33 | S | 41,1 % | S | 40,4 % | 60,5 % |
| Södertälje 35 | M | 31,7 % | S | 28,2 % | 82,3 % |
| Södertälje 36 | M | 34,7 % | M | 28,9 % | 88,6 % |
| Södertälje 40 | S | 23,7 % | S | 24,0 % | 83,1 % |
| Södertälje 41 | S | 26,1 % | S | 26,1 % | 88,1 % |
| Södertälje 42 | S | 26,3 % | S | 25,4 % | 81,5 % |
| Södertälje 43 | M | 27,0 % | S | 27,2 % | 84,8 % |
| Södertälje 45 | M | 26,5 % | MP | 29,6 % | 82,3 % |
| Södertälje 47 | M | 30,3 % | S | 22,4 % | 86,6 % |
| Södertälje 48 | M | 26,6 % | M | 20,6 % | 85,6 % |
| Södertälje 50 | S | 38,6 % | S | 44,9 % | 76,2 % |
| Södertälje 51 | S | 41,6 % | S | 53,1 % | 62,1 % |
| Södertälje 52 | S | 46,5 % | S | 49,4 % | 55,7 % |
| Södertälje 53 | S | 45,9 % | S | 49,5 % | 59,5 % |
| Södertälje 54 | S | 40,6 % | S | 50,2 % | 65,7 % |
| Södertälje 55 | S | 52,1 % | S | 57,0 % | 54,1 % |
| Södertälje 56 | S | 42,3 % | S | 42,5 % | 69,4 % |
| Södertälje 57 | S | 48,1 % | S | 53,8 % | 70,9 % |
| Södertälje 58 | S | 32,2 % | S | 39,4 % | 76,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014