Valresultat Nykvarn 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Nykvarn med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick NP flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nykvarn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Nykvarn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,4 %
Röstberättigade
6 913
Avgivna röster
6 180
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Nykvarn

Riksdagsvalet 2014 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 92631,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 60326,3 %
SDSverigedemokraterna1 09718,0 %
CCenterpartiet3555,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3395,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2734,5 %
KDKristdemokraterna2343,8 %
VVänsterpartiet1552,5 %
FIFeministiskt initiativ741,2 %
Övriga partier500,8 %

Landstingsvalet 2014 i Nykvarn

Landstingsvalet 2014 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 94432,2 %
MModeraterna1 75129,0 %
SDSverigedemokraterna74112,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3475,8 %
KDKristdemokraterna3255,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3055,1 %
CCenterpartiet2974,9 %
VVänsterpartiet2063,4 %
Övriga partier1121,9 %

Kommunvalet 2014 i Nykvarn

Kommunvalet 2014 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
NPNP1 74928,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35322,1 %
MModeraterna1 24320,3 %
SDSverigedemokraterna5769,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4166,8 %
CCenterpartiet2794,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2654,3 %
VVänsterpartiet1051,7 %
KDKristdemokraterna641,0 %
Övriga partier641,0 %

Partiernas utveckling i Nykvarn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nykvarn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nykvarn per valår
Parti200620102014201820222026
M34,6 %41,7 %31,5 %27,2 %25,6 %28,8 %
S32,7 %23,9 %26,3 %22,4 %24,9 %21,1 %
SD2,9 %7,3 %18,0 %24,6 %28,7 %25,2 %
C7,1 %5,1 %5,8 %7,7 %5,3 %5,5 %
MP4,1 %6,1 %5,6 %3,0 %2,6 %3,3 %
L7,1 %6,9 %4,5 %4,6 %4,4 %5,4 %
KD5,9 %5,0 %3,8 %6,1 %5,3 %6,0 %
V2,8 %2,5 %2,5 %3,5 %2,5 %3,2 %
Övr2,9 %1,5 %2,0 %1,0 %0,7 %1,5 %
Valdeltagande83,6 %87,7 %89,4 %90,7 %88,9 %87,8 %

Valdeltagande i Nykvarn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nykvarn 2014

Så skiljer sig Nykvarn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 31,5 % i Nykvarn mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,2
  • SD +5,1

Svagare än i riket

  • S −4,8
  • V −3,2
  • FI −1,9
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nykvarn, från 7,3 % till 18,0 % (+10,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 41,7 % till 31,5 % (−10,1).

  • SD +10,7
  • M −10,1
  • FP −2,5
  • S +2,4
  • KD −1,2
  • FI +0,9
  • C +0,7
  • MP −0,6

Valdeltagande i Nykvarn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,4 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nykvarn på plats 17 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Nykvarn är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Gammeltorp-Hökmossen till 85,2 % i Lillhaga-Sandtorp.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Lillhaga-Sandtorp (34,2 %) och sitt svagaste i Gammeltorp-Hökmossen (27,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nykvarn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 31,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,2 procentenheter.

  • M −11,2
  • SD −8,5
  • S −4,1
  • KD −2,8
  • MP +1,3
  • C −1,3
  • FP −0,1

Största parti i Nykvarn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nykvarn under perioden 2006–2014: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nykvarn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,8 %87,8 %
2022Sverigedemokraterna28,7 %88,9 %
2018Moderaterna27,2 %90,7 %
2014Moderaterna31,5 %89,4 %
2010Moderaterna41,7 %87,7 %
2006Moderaterna34,6 %83,6 %

Valresultat per valdistrikt i Nykvarn 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nykvarn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nykvarn, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gammeltorp-HökmossenS29,7 %NP28,0 %77,6 %
Lillhaga-SandtorpM34,2 %NP28,3 %85,2 %
Stensborg-BrokvarnM32,7 %NP29,3 %81,7 %
TaxingeM32,1 %NP33,2 %81,3 %
TuringeM33,2 %NP27,1 %78,8 %

Utforska valdistrikten i Nykvarn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014