Valresultat Nykvarn 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Nykvarn med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nykvarn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Nykvarn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,8 %
Röstberättigade
9 007
Avgivna röster
7 907
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Nykvarn

Riksdagsvalet 2026 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 25728,8 %
SDSverigedemokraterna1 97425,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 65721,1 %
KDKristdemokraterna4746,0 %
CCenterpartiet4315,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4215,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2613,3 %
VVänsterpartiet2513,2 %
Övriga partier1151,5 %

Regionvalet 2026 i Nykvarn

Regionvalet 2026 i Nykvarn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 28129,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 82923,4 %
SDSverigedemokraterna1 75722,5 %
KDKristdemokraterna7209,2 %
CCenterpartiet3814,9 %
VVänsterpartiet2793,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2683,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2653,4 %
Övriga partier250,3 %

Kommunvalet 2026 i Nykvarn — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Nykvarn har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 9 mandat (+2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 7 och Socialdemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Nykvarn: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna2 19627,9 %9(+2)
SDSverigedemokraterna1 66321,1 %7(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 38917,6 %5(−3)
NykvaNykvarnspartiet91711,6 %4(−1)
KDKristdemokraterna3945,0 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3794,8 %1(±0)
CCenterpartiet3164,0 %1(−1)
MPMiljöpartiet de gröna2563,3 %1(±0)
VVänsterpartiet1972,5 %1(+1)
NKNNy Kurs Nykvarn1511,9 %
Övriga partier150,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Nykvarn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nykvarn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nykvarn per valår
Parti200620102014201820222026
M34,6 %41,7 %31,5 %27,2 %25,6 %28,8 %
SD2,9 %7,3 %18,0 %24,6 %28,7 %25,2 %
S32,7 %23,9 %26,3 %22,4 %24,9 %21,1 %
KD5,9 %5,0 %3,8 %6,1 %5,3 %6,0 %
C7,1 %5,1 %5,8 %7,7 %5,3 %5,5 %
L7,1 %6,9 %4,5 %4,6 %4,4 %5,4 %
MP4,1 %6,1 %5,6 %3,0 %2,6 %3,3 %
V2,8 %2,5 %2,5 %3,5 %2,5 %3,2 %
Övr2,9 %1,5 %2,0 %1,0 %0,7 %1,5 %
Valdeltagande83,6 %87,7 %89,4 %90,7 %88,9 %87,8 %

Valdeltagande i Nykvarn 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nykvarn 2026

Så skiljer sig Nykvarn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 28,8 % i Nykvarn mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,9
  • SD +7,7
  • L +0,0

Svagare än i riket

  • S −6,9
  • V −5,2
  • MP −2,8
  • C −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Nykvarn, från 25,6 % till 28,8 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 24,9 % till 21,1 % (−3,8).

  • S −3,8
  • SD −3,5
  • M +3,2
  • L +0,9
  • MP +0,8
  • KD +0,8
  • V +0,7
  • C +0,2

Valdeltagande i Nykvarn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,8 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nykvarn på plats 41 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nykvarn är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Nykvarn centrum till 89,5 % i Gammeltorp-Hökmossen.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gammeltorp-Hökmossen (34,3 %) och sitt svagaste i Nykvarn centrum (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nykvarn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 25,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • SD −4,1
  • S −3,5
  • C −1,5
  • KD −1,0
  • M −0,9
  • V −0,7
  • L −0,6
  • MP −0,1

Största parti i Nykvarn sedan 2006

Största parti har skiftat i Nykvarn under perioden 2006–2026: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Nykvarn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,8 %87,8 %
2022Sverigedemokraterna28,7 %88,9 %
2018Moderaterna27,2 %90,7 %
2014Moderaterna31,5 %89,4 %
2010Moderaterna41,7 %87,7 %
2006Moderaterna34,6 %83,6 %

Valresultat per valdistrikt i Nykvarn 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Nykvarn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nykvarn, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gammeltorp-HökmossenM34,3 %M31,7 %89,5 %
Lillhaga-SandtorpM31,9 %M30,9 %87,6 %
Nykvarn centrumSD30,6 %SD26,6 %77,5 %
Stensborg-BrokvarnSD30,4 %M26,6 %81,1 %
TaxingeSD30,4 %M27,7 %85,4 %
TuringeM30,9 %M29,4 %83,4 %

Utforska valdistrikten i Nykvarn på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026