Valresultat Sundbyberg 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Sundbyberg med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sundbyberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 33 valdistrikt.

Se Sundbyberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,2 %
Röstberättigade
41 446
Avgivna röster
34 465
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Sundbyberg

Riksdagsvalet 2026 i Sundbyberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 68631,3 %
MModeraterna6 53719,1 %
VVänsterpartiet4 28812,6 %
SDSverigedemokraterna3 75411,0 %
CCenterpartiet2 6647,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2 3576,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9935,8 %
KDKristdemokraterna1 4244,2 %
Övriga partier4351,3 %

Regionvalet 2026 i Sundbyberg

Regionvalet 2026 i Sundbyberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 81533,7 %
MModeraterna7 33720,9 %
VVänsterpartiet4 70413,4 %
SDSverigedemokraterna3 0768,8 %
CCenterpartiet2 2766,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2626,5 %
KDKristdemokraterna2 0245,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2783,6 %
Övriga partier2500,7 %

Kommunvalet 2026 i Sundbyberg — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Sundbyberg har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Vänsterpartiet med 8.

Kommunvalet 2026 i Sundbyberg: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 86130,7 %19(±0)
MModeraterna8 04422,7 %14(±0)
VVänsterpartiet4 61613,0 %8(±0)
SDSverigedemokraterna3 1288,8 %6(±0)
CCenterpartiet2 4637,0 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 4126,8 %4(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8035,1 %3(−1)
KDKristdemokraterna1 5984,5 %3(±0)
Övriga partier4811,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Sundbyberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sundbyberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−1,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sundbyberg per valår
Parti200620102014201820222026
S29,9 %25,9 %27,7 %26,6 %31,3 %31,3 %
M33,3 %34,6 %27,1 %22,4 %20,0 %19,1 %
V7,0 %6,9 %7,1 %11,0 %10,9 %12,6 %
SD2,2 %4,4 %9,2 %12,2 %12,7 %11,0 %
C4,5 %4,5 %4,2 %8,1 %7,5 %7,8 %
MP6,9 %9,9 %10,1 %6,0 %6,3 %6,9 %
L9,2 %7,9 %6,2 %7,1 %5,9 %5,8 %
KD4,4 %4,0 %3,6 %5,0 %3,5 %4,2 %
Övr2,6 %1,8 %4,9 %1,6 %1,7 %1,3 %
Valdeltagande77,1 %82,7 %84,1 %85,6 %81,2 %83,2 %

Valdeltagande i Sundbyberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sundbyberg 2026

Så skiljer sig Sundbyberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 11,0 % i Sundbyberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • V +4,2
  • S +3,3
  • MP +0,8
  • C +0,8

Svagare än i riket

  • SD −6,5
  • KD −2,0
  • M −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Sundbyberg, från 10,9 % till 12,6 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 12,7 % till 11,0 % (−1,7).

  • SD −1,7
  • V +1,6
  • M −0,9
  • KD +0,6
  • MP +0,6
  • C +0,3
  • L −0,1
  • S −0,0

Valdeltagande i Sundbyberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,2 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Sundbyberg på plats 214 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sundbyberg är indelad i 33 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i Hallonbergen Västra till 89,6 % i Lilla Ursvik.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hallonbergen Mellan (50,0 %) och sitt svagaste i Duvbo Södra (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 29, Moderaterna i 4 av 33 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sundbyberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,7 % i kommunvalet mot 19,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • M +3,6
  • SD −2,2
  • C −0,8
  • L −0,7
  • S −0,6
  • V +0,5
  • KD +0,3
  • MP −0,1

Största parti i Sundbyberg sedan 2006

Största parti har skiftat i Sundbyberg under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Sundbyberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,3 %83,2 %
2022Socialdemokraterna31,3 %81,2 %
2018Socialdemokraterna26,6 %85,6 %
2014Socialdemokraterna27,7 %84,1 %
2010Moderaterna34,6 %82,7 %
2006Moderaterna33,3 %77,1 %

Valresultat per valdistrikt i Sundbyberg 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 33 valdistrikten i Sundbyberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sundbyberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brotorp/KymlingeS26,7 %M30,2 %85,0 %
Centrala SBG EsplanadenS30,9 %S30,1 %78,5 %
Centrala SBG KyrkparkenS28,6 %M27,0 %78,5 %
Centrala SBG MellerstaS24,0 %M25,6 %81,3 %
Centrala SBG NorraS27,6 %S29,0 %85,4 %
Centrala SBG TornparkenS28,6 %S29,3 %84,6 %
Centrala SBG VästraS27,7 %M30,7 %82,9 %
Centrala SBG ÖstraS26,1 %M30,0 %82,5 %
Duvbo NorraM28,2 %M31,1 %82,3 %
Duvbo SödraM22,3 %M27,5 %83,3 %
Hallonbergen MellanS50,0 %S48,8 %70,4 %
Hallonbergen NorraS30,4 %S30,0 %74,4 %
Hallonbergen VästraS42,4 %S43,2 %63,9 %
Hallonbergen ÖstraS38,3 %S36,5 %66,8 %
Lilla Alby BällstavikenM27,9 %M33,1 %88,6 %
Lilla Alby MellanS28,9 %S29,4 %84,1 %
Lilla Alby SignalfabrikenS28,6 %M28,9 %81,7 %
Lilla Alby ÖstraS28,9 %S28,0 %82,3 %
Lilla UrsvikM26,3 %M29,4 %89,6 %
Rissne kv. Batteriet m.fl.S36,0 %S35,3 %77,4 %
Rissne kv. Skvadronen m.fl.S34,3 %S33,3 %72,5 %
Rissne NordvästraS40,2 %S38,0 %70,7 %
Rissne NordöstraS44,9 %S41,3 %70,9 %
Rissne SydvästraS42,3 %S37,5 %76,1 %
Stora Ursvik ForskningsringenS30,7 %S28,4 %78,8 %
Stora Ursvik KvarnkullenS37,8 %S34,4 %75,6 %
Stora Ursvik MilotS26,1 %M27,4 %88,0 %
Stora Ursvik VästraS32,1 %S31,5 %79,5 %
Stora Ursviks GårdS36,2 %S35,9 %72,8 %
Storskogen VästraS30,1 %S28,3 %82,3 %
Storskogen ÖstraS34,6 %S33,1 %79,3 %
TulemarkenS28,1 %S28,3 %87,5 %
ÖrS36,0 %S37,0 %77,1 %

Utforska valdistrikten i Sundbyberg på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026