Valresultat Värmdö 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Värmdö med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värmdö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 30 valdistrikt.

Se Värmdö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,1 %
Röstberättigade
35 029
Avgivna röster
31 197
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2026 i Värmdö

Riksdagsvalet 2026 i Värmdö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna8 01225,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 14323,1 %
SDSverigedemokraterna5 10216,5 %
CCenterpartiet2 7018,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2 2337,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0836,7 %
KDKristdemokraterna1 8085,8 %
VVänsterpartiet1 4394,7 %
Övriga partier4121,3 %

Regionvalet 2026 i Värmdö

Regionvalet 2026 i Värmdö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 39130,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 98325,8 %
SDSverigedemokraterna3 94812,7 %
KDKristdemokraterna2 4808,0 %
CCenterpartiet2 2487,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9106,2 %
VVänsterpartiet1 8035,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0363,3 %
Övriga partier1990,6 %

Kommunvalet 2026 i Värmdö — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Värmdö har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 18 mandat (+6 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 13 och Sverigedemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Värmdö: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna10 84434,7 %18(+6)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 92325,4 %13(−4)
SDSverigedemokraterna3 40410,9 %6(−1)
CCenterpartiet1 9796,3 %3(−1)
MPMiljöpartiet de gröna1 9736,3 %3(+1)
VVänsterpartiet1 3614,4 %2(−1)
KDKristdemokraterna1 2504,0 %2(−1)
SkärgSkärgårdspartiet1 2364,0 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9643,1 %2(±0)
Övriga partier2910,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Värmdö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Värmdö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Värmdö per valår
Parti200620102014201820222026
M42,8 %45,9 %37,4 %27,5 %23,7 %25,9 %
S22,5 %17,6 %20,3 %20,5 %26,5 %23,1 %
SD2,1 %4,1 %10,4 %17,2 %19,8 %16,5 %
C5,5 %5,8 %5,4 %9,8 %8,0 %8,7 %
MP6,4 %8,6 %8,3 %5,4 %6,4 %7,2 %
L8,4 %7,6 %6,2 %6,4 %5,4 %6,7 %
KD6,2 %5,4 %4,3 %5,9 %4,5 %5,8 %
V4,3 %3,6 %3,7 %6,0 %4,7 %4,7 %
Övr1,8 %1,3 %3,9 %1,4 %1,1 %1,3 %
Valdeltagande83,9 %87,7 %89,3 %90,3 %88,4 %89,1 %

Valdeltagande i Värmdö 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Värmdö 2026

Så skiljer sig Värmdö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 25,9 % i Värmdö mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,0
  • C +1,7
  • L +1,4
  • MP +1,1

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −3,8
  • SD −1,0
  • KD −0,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Värmdö, från 23,7 % till 25,9 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,5 % till 23,1 % (−3,4).

  • S −3,4
  • SD −3,3
  • M +2,2
  • KD +1,4
  • L +1,3
  • MP +0,9
  • C +0,7
  • V −0,0

Valdeltagande i Värmdö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,1 %, vilket är 4,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Värmdö på plats 17 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Värmdö är indelad i 30 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Gustavsberg 3 Munkmora till 90,0 % i Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl..

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gustavsberg 8 Mörtnäs (35,1 %) och sitt svagaste i Gustavsberg 3 Munkmora (13,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 1 av 30 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmdö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,7 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.

  • M +8,8
  • SD −5,6
  • L −3,6
  • C −2,4
  • S +2,3
  • KD −1,8
  • MP −0,9
  • V −0,3

Största parti i Värmdö sedan 2006

Största parti har skiftat i Värmdö under perioden 2006–2026: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Värmdö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna25,9 %89,1 %
2022Socialdemokraterna26,5 %88,4 %
2018Moderaterna27,5 %90,3 %
2014Moderaterna37,4 %89,3 %
2010Moderaterna45,9 %87,7 %
2006Moderaterna42,8 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Värmdö 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 30 valdistrikten i Värmdö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Värmdö, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Djurö 1 VindöM26,3 %M31,7 %77,2 %
Djurö 2 Björkås BarnvikM24,7 %M35,2 %78,3 %
Djurö 3 StavsnäsM22,3 %M29,7 %75,2 %
Gustavsberg 1 LugnetS30,4 %S37,6 %80,2 %
Gustavsberg 2 TallåsenS27,8 %S30,3 %86,2 %
Gustavsberg 3 MunkmoraS33,4 %S35,8 %73,8 %
Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl.S32,8 %S37,0 %87,8 %
Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl.S28,8 %M33,8 %82,7 %
Gustavsberg 6 OrmingelandetM30,1 %M41,6 %84,1 %
Gustavsberg 7 Farsta och HamnområdetS26,9 %S32,0 %89,2 %
Gustavsberg 8 MörtnäsM35,1 %M44,4 %87,1 %
Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl.S27,5 %M35,3 %85,0 %
Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl.S29,5 %M32,1 %90,0 %
Gustavsberg 11 Porslinskvarteren SS28,3 %S32,1 %86,0 %
Gustavsberg 12 Porslinskvarteren NS27,4 %M31,5 %85,4 %
Gustavsberg 13 HästhagenS34,1 %S36,4 %74,4 %
Ingarö 1 Lillängsdal FagerholmM23,8 %M35,2 %85,5 %
Ingarö 2 Säby EknäsM26,4 %M36,0 %85,0 %
Ingarö 3 IngaröstrandM34,2 %M47,4 %89,5 %
Ingarö 4 KlacknäsetM24,5 %M34,3 %86,3 %
Ingarö 5 Lämshaga BrunnM30,0 %M38,9 %85,8 %
Värmdö 1 SaltaröM23,3 %M36,0 %81,7 %
Värmdö 2 Strömma m.fl.M34,0 %M43,5 %78,7 %
Värmdö 3 ÄngsvikM26,7 %M33,9 %84,6 %
Värmdö 4 HemmestaS29,5 %M32,1 %77,4 %
Värmdö 5 VikM31,8 %M44,7 %89,2 %
Värmdö 6 KopparmoraSD26,4 %M36,6 %85,1 %
Värmdö 7 Haghulta KolvikM29,5 %M38,8 %87,6 %
Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl.M32,9 %M44,0 %84,9 %
Värmdö 9 TorsbyM30,1 %M44,7 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Värmdö på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2026 · Alla kommuner 2026