Valresultat Värmdö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Värmdö med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 90,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Värmdö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,3 %
- Röstberättigade
- 31 371
- Avgivna röster
- 28 335
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 728 | 27,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 759 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 832 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 2 743 | 9,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 799 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 693 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 657 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 522 | 5,4 % |
| Övriga partier | 382 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 204 | 25,5 % |
| MModeraterna | 7 184 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 596 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 2 755 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 198 | 7,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 844 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 739 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 311 | 4,6 % |
| Övriga partier | 412 | 1,5 % |
Kommunvalet 2018 i Värmdö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 759 | 27,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 635 | 26,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 662 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 2 517 | 8,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 930 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 872 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 567 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 301 | 4,6 % |
| Övriga partier | 200 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Värmdö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värmdö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−9,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- V
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 42,8 % | 45,9 % | 37,4 % | 27,5 % | 23,7 % | 25,9 % |
| S | 22,5 % | 17,6 % | 20,3 % | 20,5 % | 26,5 % | 23,1 % |
| SD | 2,1 % | 4,1 % | 10,4 % | 17,2 % | 19,8 % | 16,5 % |
| C | 5,5 % | 5,8 % | 5,4 % | 9,8 % | 8,0 % | 8,7 % |
| L | 8,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,4 % | 5,4 % | 6,7 % |
| V | 4,3 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 4,7 % |
| KD | 6,2 % | 5,4 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,5 % | 5,8 % |
| MP | 6,4 % | 8,6 % | 8,3 % | 5,4 % | 6,4 % | 7,2 % |
| Övr | 1,8 % | 1,3 % | 3,9 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,7 % | 89,3 % | 90,3 % | 88,4 % | 89,1 % |
Valdeltagande i Värmdö 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Värmdö 2018
Så skiljer sig Värmdö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 20,5 % i Värmdö mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,7
- C +1,1
- MP +1,0
- L +0,9
Svagare än i riket
- S −7,8
- V −2,0
- KD −0,4
- SD −0,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Värmdö, från 10,4 % till 17,2 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 37,4 % till 27,5 % (−9,9).
- M −9,9
- SD +6,8
- C +4,4
- MP −2,9
- FI −2,8
- V +2,3
- KD +1,6
- L +0,2
Valdeltagande i Värmdö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,3 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Värmdö på plats 26 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Värmdö är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Djurö 1 Vindö till 94,9 % i Värmdö 5 Vik.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gustavsberg 8 Mörtnäs (38,4 %) och sitt svagaste i Gustavsberg 3 Munkmora (14,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 8 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmdö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- S +6,4
- SD −4,3
- V −1,4
- MP +1,2
- C −0,9
- L +0,4
- KD −0,4
- M −0,2
Största parti i Värmdö sedan 2006
Största parti har skiftat i Värmdö under perioden 2006–2018: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,9 % | 89,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 88,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,5 % | 90,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 37,4 % | 89,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 45,9 % | 87,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 42,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Värmdö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Värmdö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djurö 1 Vindö | M | 27,6 % | M | 29,3 % | 73,7 % |
| Djurö 2 Djurö | M | 27,2 % | M | 28,5 % | 83,1 % |
| Djurö 3 Stavsnäs | M | 26,5 % | M | 27,8 % | 75,6 % |
| Gustavsberg 1 Lugnet | S | 32,2 % | S | 42,4 % | 85,4 % |
| Gustavsberg 2 Hästhagen m.fl. | S | 29,6 % | S | 39,1 % | 83,0 % |
| Gustavsberg 3 Munkmora | S | 32,6 % | S | 41,2 % | 76,8 % |
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | S | 30,1 % | S | 42,1 % | 92,2 % |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | S | 28,3 % | S | 38,0 % | 87,4 % |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | M | 35,1 % | M | 33,7 % | 86,6 % |
| Gustavsberg 7 Porslinskvart. m.fl. | M | 25,2 % | S | 30,3 % | 88,6 % |
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | M | 38,4 % | M | 35,9 % | 93,2 % |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | S | 26,0 % | S | 33,2 % | 89,5 % |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | S | 25,6 % | S | 33,4 % | 91,7 % |
| Ingarö 1 Lemshaga | M | 31,5 % | M | 32,2 % | 91,9 % |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | M | 29,1 % | M | 30,4 % | 88,2 % |
| Ingarö 3 Ingarö Strand | M | 37,5 % | M | 36,2 % | 91,6 % |
| Ingarö 4 Klacknäset | M | 28,0 % | M | 29,9 % | 86,9 % |
| Värmdö 1 Saltarö | M | 25,0 % | M | 29,0 % | 86,7 % |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | M | 36,2 % | M | 36,4 % | 82,5 % |
| Värmdö 3 Ängsvik | M | 29,4 % | M | 27,9 % | 87,3 % |
| Värmdö 4 Hemmesta | S | 31,2 % | S | 37,6 % | 82,9 % |
| Värmdö 5 Vik | M | 37,0 % | M | 37,2 % | 94,9 % |
| Värmdö 6 Kopparmora | M | 26,6 % | M | 26,7 % | 89,2 % |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | M | 31,7 % | M | 30,2 % | 91,4 % |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | M | 35,5 % | M | 36,2 % | 89,0 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018