Valresultat Vallentuna 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Vallentuna med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 90,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vallentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Vallentuna på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,0 %
Röstberättigade
23 438
Avgivna röster
21 099
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2018 i Vallentuna

Riksdagsvalet 2018 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 92728,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 96218,9 %
SDSverigedemokraterna3 48516,6 %
CCenterpartiet2 11910,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6207,7 %
KDKristdemokraterna1 5887,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0174,9 %
VVänsterpartiet9374,5 %
Övriga partier2971,4 %

Landstingsvalet 2018 i Vallentuna

Landstingsvalet 2018 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 48526,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 70222,3 %
SDSverigedemokraterna2 71212,9 %
CCenterpartiet2 0729,8 %
KDKristdemokraterna2 0089,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8378,7 %
VVänsterpartiet1 0685,1 %
MPMiljöpartiet de gröna9404,5 %
Övriga partier2301,1 %

Kommunvalet 2018 i Vallentuna

Kommunvalet 2018 i Vallentuna: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 45830,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 06319,2 %
SDSverigedemokraterna2 81913,3 %
CCenterpartiet2 52711,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0889,9 %
KDKristdemokraterna1 1885,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0525,0 %
VVänsterpartiet8013,8 %
Övriga partier1540,7 %

Partiernas utveckling i Vallentuna 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vallentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vallentuna per valår
Parti200620102014201820222026
M42,1 %44,5 %36,3 %28,3 %26,0 %26,4 %
S21,1 %16,9 %19,6 %18,9 %24,1 %21,8 %
SD1,8 %4,0 %10,3 %16,6 %20,7 %18,1 %
C7,6 %7,3 %6,8 %10,1 %7,9 %8,3 %
L8,8 %8,7 %7,0 %7,7 %6,0 %7,0 %
KD7,1 %6,5 %4,9 %7,6 %5,2 %6,5 %
MP5,9 %7,7 %8,3 %4,9 %5,2 %6,0 %
V3,3 %3,0 %3,2 %4,5 %3,7 %4,2 %
Övr2,4 %1,4 %3,6 %1,4 %1,2 %1,6 %
Valdeltagande83,9 %87,6 %89,3 %90,0 %87,4 %87,8 %

Valdeltagande i Vallentuna 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vallentuna 2018

Så skiljer sig Vallentuna från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 18,9 % i Vallentuna mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,5
  • L +2,2
  • C +1,5
  • KD +1,3

Svagare än i riket

  • S −9,4
  • V −3,5
  • SD −0,9

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vallentuna, från 10,3 % till 16,6 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,3 % till 28,3 % (−8,1).

  • M −8,1
  • SD +6,3
  • MP −3,4
  • C +3,3
  • KD +2,7
  • FI −2,1
  • V +1,2
  • ÖVR −1,2

Valdeltagande i Vallentuna

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,0 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vallentuna på plats 30 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vallentuna är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i 7 Norrgården-Sörgården till 89,2 % i 13 Bällsta S.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 3 Hammarbacken N (34,2 %) och sitt svagaste i 7 Norrgården-Sörgården (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 12, Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vallentuna är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 16,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • SD −3,3
  • M +2,2
  • L +2,1
  • KD −2,0
  • C +1,8
  • V −0,7
  • S +0,3
  • MP +0,1

Största parti i Vallentuna sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vallentuna i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vallentuna per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,4 %87,8 %
2022Moderaterna26,0 %87,4 %
2018Moderaterna28,3 %90,0 %
2014Moderaterna36,3 %89,3 %
2010Moderaterna44,5 %87,6 %
2006Moderaterna42,1 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Vallentuna 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Vallentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vallentuna, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
1 Vallentuna västraM33,5 %M38,4 %87,2 %
2 Markim-Orkesta-FrösundaM24,2 %M23,6 %85,9 %
3 Hammarbacken NM34,2 %M36,4 %88,5 %
4 Hammarbacken SM25,9 %M27,8 %81,7 %
5 Ormsta NM29,2 %M37,1 %85,3 %
6 Vallentuna nordöstraM30,6 %M32,9 %85,9 %
7 Norrgården-SörgårdenS29,0 %S29,1 %79,2 %
8 Vallentuna CS28,4 %S29,7 %80,9 %
9 Ormsta SS26,0 %S28,3 %79,4 %
10 LovisedalM31,2 %M35,7 %86,8 %
11 KarlbergM32,4 %M38,7 %86,4 %
12 Vada-Angarn-ÖssebyM27,7 %M24,6 %84,2 %
13 Bällsta SM34,1 %M38,8 %89,2 %
14 Bällsta VM30,8 %M31,6 %84,3 %
15 Vallentuna sydöstraM31,4 %M34,0 %88,0 %
16 GarnSD26,6 %C24,8 %83,5 %
17 KårstaSD24,8 %C25,0 %81,7 %

Utforska valdistrikten i Vallentuna på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018