Valresultat Danderyd 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Danderyd med 41,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,9 %). Valdeltagandet var 91,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Danderyd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,9 %
- Röstberättigade
- 23 891
- Avgivna röster
- 21 961
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 106 | 41,6 % |
| CCenterpartiet | 2 470 | 11,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 450 | 11,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 263 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 212 | 10,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 760 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 825 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 516 | 2,4 % |
| Övriga partier | 295 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 319 | 34,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 176 | 14,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 041 | 14,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 584 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 2 430 | 11,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 331 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 803 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 568 | 2,6 % |
| Övriga partier | 270 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Danderyd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 702 | 30,9 % |
| CCenterpartiet | 5 064 | 23,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 249 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 106 | 9,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 630 | 7,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 239 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 923 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 1,6 % |
| 14191419 | 312 | 1,4 % |
| Övriga partier | 86 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Danderyd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Danderyd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,4 procentenheter).
- M
- C
- L
- SD
- KD
- S
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 59,6 % | 52,1 % | 50,0 % | 41,6 % | 41,0 % | 39,0 % |
| C | 6,3 % | 11,1 % | 7,1 % | 11,3 % | 10,0 % | 11,9 % |
| L | 10,6 % | 10,1 % | 11,9 % | 11,2 % | 12,3 % | 15,2 % |
| SD | 0,7 % | 1,7 % | 5,3 % | 10,3 % | 11,1 % | 8,4 % |
| KD | 9,5 % | 13,3 % | 10,5 % | 10,1 % | 5,9 % | 7,0 % |
| S | 7,9 % | 5,8 % | 6,8 % | 8,0 % | 12,5 % | 10,9 % |
| MP | 3,0 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,8 % | 4,2 % | 4,3 % |
| V | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Övr | 1,2 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,3 % | 0,9 % | 0,9 % |
| Valdeltagande | 86,2 % | 90,5 % | 90,8 % | 91,9 % | 89,7 % | 89,6 % |
Valdeltagande i Danderyd 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Danderyd 2018
Så skiljer sig Danderyd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 41,6 % i Danderyd mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 21,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +21,7
- L +5,7
- KD +3,8
- C +2,7
Svagare än i riket
- S −20,2
- SD −7,2
- V −5,6
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Danderyd, från 5,3 % till 10,3 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 50,0 % till 41,6 % (−8,4).
- M −8,4
- SD +5,0
- C +4,2
- FI −1,5
- S +1,2
- V +1,0
- MP −0,9
- L −0,7
Valdeltagande i Danderyd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,9 %, vilket är 4,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Danderyd på plats 6 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Danderyd är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i Mörby till 90,6 % i Nora.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Södra Djursholm (56,3 %) och sitt svagaste i Inverness (26,1 %). Partiet var största parti i samtliga 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Danderyd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,4 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- C +12,1
- M −10,6
- SD −4,6
- L +3,8
- S −0,5
- MP +0,5
- KD −0,4
Största parti i Danderyd sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Danderyd i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 39,0 % | 89,6 % |
| 2022 | Moderaterna | 41,0 % | 89,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 41,6 % | 91,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 50,0 % | 90,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 52,1 % | 90,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 59,6 % | 86,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Danderyd 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Danderyd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Anneberg | M | 40,6 % | C | 29,3 % | 87,7 % |
| Berga-Rinkeby | M | 35,6 % | M | 26,4 % | 82,9 % |
| Djursholms Ekeby | M | 39,4 % | C | 28,8 % | 85,5 % |
| Djursholms Ösby | M | 48,6 % | M | 33,2 % | 88,4 % |
| Gamla Enebyberg | M | 40,1 % | C | 43,4 % | 89,5 % |
| Inverness | M | 26,1 % | M | 27,0 % | 79,8 % |
| Kevinge Strand-Charlottenberg | M | 37,7 % | M | 34,0 % | 87,6 % |
| Kevinge-Mörbyskogen | M | 32,3 % | M | 26,7 % | 85,7 % |
| Klingsta | M | 38,9 % | M | 29,2 % | 87,3 % |
| Långängen-Tranholmen | M | 44,8 % | M | 35,5 % | 87,3 % |
| Mellersta Djursholm | M | 54,6 % | M | 39,7 % | 85,4 % |
| Mörby | M | 36,7 % | M | 33,7 % | 63,9 % |
| Nora | M | 41,5 % | M | 29,4 % | 90,6 % |
| Norra Djursholm | M | 46,5 % | M | 41,5 % | 84,0 % |
| Sikreno | M | 43,5 % | M | 36,9 % | 87,1 % |
| Stocksund | M | 45,0 % | M | 32,1 % | 86,5 % |
| Svalnäs | M | 51,4 % | M | 41,0 % | 86,3 % |
| Sätra Äng | M | 35,0 % | M | 30,1 % | 85,8 % |
| Södra Djursholm | M | 56,3 % | M | 36,7 % | 89,3 % |
| Västra Enebyberg | M | 40,5 % | C | 32,2 % | 90,4 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018