Valresultat Sollentuna 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Sollentuna med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,6 %
- Röstberättigade
- 49 597
- Avgivna röster
- 43 934
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2018 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 260 | 28,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 107 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 910 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 4 445 | 10,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 918 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 290 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 833 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 293 | 5,3 % |
| Övriga partier | 620 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 612 | 26,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 278 | 25,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 384 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 239 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 3 480 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 479 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 969 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 208 | 5,0 % |
| Övriga partier | 596 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 13 831 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 153 | 20,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 594 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 532 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 373 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 2 983 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 557 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 462 | 5,5 % |
| SPASPA | 1 511 | 3,4 % |
| Övriga partier | 455 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Sollentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−8,0 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,0 % | 42,2 % | 36,1 % | 28,1 % | 24,9 % | 24,1 % |
| S | 22,0 % | 17,8 % | 20,2 % | 20,9 % | 26,8 % | 26,3 % |
| SD | 1,4 % | 3,2 % | 7,1 % | 11,2 % | 12,9 % | 10,3 % |
| C | 6,0 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 9,4 % | 10,4 % |
| L | 10,9 % | 9,8 % | 8,8 % | 9,0 % | 7,7 % | 7,6 % |
| KD | 7,6 % | 7,7 % | 6,4 % | 7,5 % | 4,5 % | 5,6 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,2 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % |
| MP | 5,2 % | 7,3 % | 8,2 % | 5,3 % | 5,8 % | 6,2 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 84,7 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Sollentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollentuna 2018
Så skiljer sig Sollentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 28,1 % i Sollentuna mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,2
- L +3,5
- C +1,6
- KD +1,2
Svagare än i riket
- S −7,4
- SD −6,3
- V −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Sollentuna, från 5,6 % till 10,2 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,1 % till 28,1 % (−8,0).
- M −8,0
- C +4,6
- SD +4,1
- MP −3,0
- V +2,3
- FI −2,2
- KD +1,1
- S +0,7
Valdeltagande i Sollentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sollentuna på plats 78 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollentuna är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i 79 Mellersta Bagarby till 95,1 % i 95 Silverdal.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 95 Silverdal (42,2 %) och sitt svagaste i 12 Södra Rotebro (12,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 26, Socialdemokraterna i 15 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollentuna är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 6,7 % i kommunvalet mot 10,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- C −3,5
- SD −3,3
- M +3,0
- L +1,4
- V −0,7
- MP +0,3
- S −0,3
- KD +0,1
Största parti i Sollentuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sollentuna under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 84,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 88,6 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollentuna 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Sollentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Norra Rotebro | M | 26,5 % | M | 31,1 % | 88,6 % |
| 11 Gillbo-Gillberga | M | 31,6 % | M | 35,7 % | 92,9 % |
| 12 Södra Rotebro | S | 35,7 % | S | 35,2 % | 77,7 % |
| 13 Rotsunda | S | 29,2 % | S | 28,3 % | 74,5 % |
| 14 Rotsunda gård | S | 26,7 % | S | 28,1 % | 77,4 % |
| 15 Rotsunda strand | S | 25,8 % | S | 26,8 % | 84,7 % |
| 21 Södra Viby | M | 32,9 % | M | 33,9 % | 93,2 % |
| 22 Norra Viby | M | 30,9 % | M | 33,9 % | 91,4 % |
| 23 Östra Viby | M | 30,0 % | M | 32,6 % | 88,8 % |
| 31 Norra Norrviken | M | 27,1 % | M | 30,4 % | 87,2 % |
| 32 Södra Norrviken | M | 32,9 % | M | 36,4 % | 86,9 % |
| 41 Vaxmora-Väsjön | M | 32,2 % | M | 34,3 % | 87,3 % |
| 42 Edsängen-Solängen | M | 32,6 % | M | 35,7 % | 92,3 % |
| 51 Norra Häggvik | S | 26,2 % | M | 29,4 % | 84,1 % |
| 52 Södra Häggvik | M | 24,8 % | M | 30,9 % | 84,2 % |
| 53 Skälby-Ängstorp | M | 23,9 % | M | 27,7 % | 87,9 % |
| 54 Nytorp | M | 34,9 % | M | 38,6 % | 90,0 % |
| 61 Edsbergs centrum | S | 30,2 % | S | 32,9 % | 70,6 % |
| 62 Västra Edsberg | S | 31,1 % | S | 31,1 % | 82,7 % |
| 63 Östra Edsberg | S | 34,9 % | S | 39,5 % | 72,4 % |
| 64 Landsnora | M | 28,5 % | M | 31,8 % | 87,3 % |
| 65 Södra Edsberg | S | 25,0 % | M | 27,4 % | 84,8 % |
| 70 Södra Töjnan | M | 27,8 % | M | 30,3 % | 86,5 % |
| 71 Norra Töjnan | M | 34,0 % | M | 35,9 % | 88,2 % |
| 72 Hästhagen | M | 26,3 % | M | 27,1 % | 86,7 % |
| 73 Östra Bagarby | S | 35,3 % | S | 34,3 % | 67,4 % |
| 74 Västra Bagarby | S | 37,8 % | S | 38,6 % | 75,7 % |
| 75 Fågelsången | M | 30,6 % | M | 32,4 % | 89,3 % |
| 76 Turebergs villastad | M | 35,8 % | M | 41,4 % | 89,8 % |
| 77 Sollentuna centrum | M | 31,6 % | M | 35,4 % | 80,3 % |
| 78 Norra Bagarby | S | 27,5 % | S | 26,7 % | 80,0 % |
| 79 Mellersta Bagarby | S | 44,8 % | S | 41,5 % | 64,4 % |
| 80 Falkberget-Kärrdal | M | 34,3 % | M | 39,0 % | 93,6 % |
| 81 Sjöberg | M | 37,0 % | M | 43,2 % | 88,8 % |
| 82 Sjöbergs centrum | S | 22,3 % | M | 26,7 % | 86,8 % |
| 90 Edsviken | M | 34,0 % | M | 38,0 % | 92,0 % |
| 91 Eriksberg | M | 33,2 % | M | 31,8 % | 86,4 % |
| 92 Helenelunds centrum | S | 38,0 % | S | 35,1 % | 74,8 % |
| 93 Tegelhagen | M | 28,4 % | M | 34,5 % | 91,2 % |
| 94 Kummelby-Edsviken | M | 39,5 % | M | 44,4 % | 87,9 % |
| 95 Silverdal | M | 42,2 % | M | 46,2 % | 95,1 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2018 · Alla kommuner 2018