Valresultat Sollentuna 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Sollentuna med 36,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (37,0 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sollentuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 39 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 48 125
- Avgivna röster
- 42 185
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 15 106 | 36,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 445 | 20,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 689 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 448 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 984 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 687 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 2 337 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 762 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 057 | 2,5 % |
| Övriga partier | 363 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 14 749 | 34,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 157 | 24,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 024 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 610 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 035 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 081 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 926 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 1 787 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 550 | 1,3 % |
| Övriga partier | 422 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Sollentuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 15 792 | 37,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 293 | 19,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 919 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 670 | 8,6 % |
| SPASPA | 2 881 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 191 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 2 178 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 824 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 637 | 3,8 % |
| Övriga partier | 257 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Sollentuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sollentuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,2 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- SD
- KD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,0 % | 42,2 % | 36,1 % | 28,1 % | 24,9 % | 24,1 % |
| S | 22,0 % | 17,8 % | 20,2 % | 20,9 % | 26,8 % | 26,3 % |
| L | 10,9 % | 9,8 % | 8,8 % | 9,0 % | 7,7 % | 7,6 % |
| MP | 5,2 % | 7,3 % | 8,2 % | 5,3 % | 5,8 % | 6,2 % |
| SD | 1,4 % | 3,2 % | 7,1 % | 11,2 % | 12,9 % | 10,3 % |
| KD | 7,6 % | 7,7 % | 6,4 % | 7,5 % | 4,5 % | 5,6 % |
| C | 6,0 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 9,4 % | 10,4 % |
| V | 4,1 % | 3,8 % | 4,2 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,4 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 87,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 84,7 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Sollentuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sollentuna 2014
Så skiljer sig Sollentuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 36,1 % i Sollentuna mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 12,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +12,7
- FP +3,4
- KD +1,8
- MP +1,3
Svagare än i riket
- S −10,9
- SD −5,7
- V −1,5
- FI −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sollentuna, från 3,2 % till 7,1 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 42,2 % till 36,1 % (−6,2).
- M −6,2
- SD +4,0
- S +2,4
- FI +2,2
- C −1,4
- KD −1,2
- FP −1,0
- MP +1,0
Valdeltagande i Sollentuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,7 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sollentuna på plats 61 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sollentuna är indelad i 39 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,0 % i 73 Östra Bagarby till 92,5 % i 95 Silverdal.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 81 Sjöberg (53,4 %) och sitt svagaste i 73 Östra Bagarby (10,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 29, Socialdemokraterna i 10 av 39 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sollentuna är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,3 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- SD −2,8
- KD −1,3
- M +1,0
- S −0,7
- C −0,5
- FP +0,4
- MP +0,4
- V −0,4
Största parti i Sollentuna sedan 2006
Största parti har skiftat i Sollentuna under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 84,7 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,1 % | 88,6 % |
| 2014 | Moderaterna | 36,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,2 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Sollentuna 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 39 valdistrikten i Sollentuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Norra Rotebro | M | 36,3 % | M | 39,2 % | 87,4 % |
| 11 Gillbo-Gillberga | M | 38,6 % | M | 43,4 % | 91,5 % |
| 12 Södra Rotebro | S | 39,5 % | S | 40,5 % | 77,3 % |
| 13 Rotsunda | S | 30,0 % | S | 30,3 % | 75,5 % |
| 14 Rotsunda gård | S | 31,3 % | S | 29,5 % | 75,5 % |
| 15 Rotsunda strand | S | 29,4 % | M | 31,1 % | 83,1 % |
| 21 Södra Viby | M | 43,5 % | M | 44,0 % | 91,5 % |
| 22 Norra Viby | M | 43,3 % | M | 43,4 % | 92,3 % |
| 23 Östra Viby | M | 40,0 % | M | 42,4 % | 90,8 % |
| 31 Norra Norrviken | M | 30,8 % | M | 35,3 % | 85,8 % |
| 32 Södra Norrviken | M | 45,9 % | M | 45,5 % | 90,6 % |
| 41 Vaxmora-Väsjön | M | 41,1 % | M | 40,7 % | 89,0 % |
| 42 Edsängen-Solängen | M | 46,4 % | M | 43,1 % | 88,9 % |
| 51 Norra Häggvik | M | 31,1 % | M | 32,7 % | 85,0 % |
| 52 Södra Häggvik | M | 28,8 % | M | 30,2 % | 83,1 % |
| 53 Skälby-Ängstorp | M | 35,5 % | M | 39,9 % | 90,4 % |
| 61 Edsbergs centrum | S | 35,8 % | S | 31,2 % | 75,5 % |
| 62 Västra Edsberg | S | 29,4 % | S | 25,0 % | 79,9 % |
| 63 Östra Edsberg | S | 37,1 % | S | 28,5 % | 74,7 % |
| 64 Landsnora | M | 39,3 % | M | 39,7 % | 89,7 % |
| 65 Södra Edsberg | M | 40,7 % | M | 38,6 % | 90,7 % |
| 70 Södra Töjnan | M | 38,0 % | M | 39,0 % | 86,3 % |
| 71 Norra Töjnan | M | 44,1 % | M | 38,8 % | 89,1 % |
| 72 Hästhagen | M | 34,9 % | M | 39,2 % | 91,0 % |
| 73 Östra Bagarby | S | 51,2 % | S | 55,8 % | 60,0 % |
| 74 Västra Bagarby | S | 41,5 % | S | 41,7 % | 72,4 % |
| 75 Fågelsången | M | 44,5 % | M | 45,7 % | 87,7 % |
| 76 Turebergs villastad | M | 47,5 % | M | 50,4 % | 86,1 % |
| 77 Sollentuna centrum | M | 35,2 % | M | 39,8 % | 84,8 % |
| 78 Norra Bagarby | M | 33,7 % | M | 35,1 % | 80,9 % |
| 80 Falkberget-Kärrdal | M | 40,4 % | M | 42,5 % | 86,2 % |
| 81 Sjöberg | M | 53,4 % | M | 56,0 % | 89,1 % |
| 82 Sjöbergs centrum | M | 30,3 % | M | 31,4 % | 84,9 % |
| 90 Södra Edsviken | M | 48,9 % | M | 51,2 % | 91,6 % |
| 91 Eriksberg | M | 38,8 % | M | 39,4 % | 84,5 % |
| 92 Helenelunds centrum | S | 38,8 % | S | 36,1 % | 74,8 % |
| 93 Tegelhagen | M | 38,9 % | M | 40,0 % | 91,6 % |
| 94 Norra Edsviken | M | 48,2 % | M | 53,0 % | 70,3 % |
| 95 Silverdal | M | 49,9 % | M | 53,7 % | 92,5 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014