Valresultat Huddinge 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Huddinge med 30,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Huddinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 56 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 69 110
- Avgivna röster
- 57 702
- Län
- Stockholms län
Riksdagsvalet 2014 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 17 455 | 30,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 401 | 26,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 981 | 10,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 845 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 434 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 068 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 2 426 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 357 | 4,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 703 | 3,0 % |
| OVRövriga partier | 584 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 031 | 30,8 % |
| MModeraterna | 16 292 | 27,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 146 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 516 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 894 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 840 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 970 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 2 168 | 3,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 918 | 1,6 % |
| Övriga partier | 740 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Huddinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 174 | 27,5 % |
| MModeraterna | 16 039 | 27,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 439 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 682 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 625 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 601 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 2 604 | 4,4 % |
| DPDP | 2 476 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 991 | 3,4 % |
| HPHP | 1 562 | 2,7 % |
| Övriga partier | 554 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Huddinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Huddinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,2 procentenheter).
- M
- S
- SD
- MP
- L
- V
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,1 % | 38,7 % | 30,5 % | 24,1 % | 21,4 % | 20,5 % |
| S | 29,3 % | 24,8 % | 26,9 % | 26,1 % | 30,0 % | 29,3 % |
| SD | 2,7 % | 4,8 % | 10,4 % | 15,2 % | 17,0 % | 14,0 % |
| MP | 5,4 % | 7,6 % | 8,5 % | 5,3 % | 5,6 % | 6,6 % |
| L | 9,1 % | 7,7 % | 6,0 % | 6,1 % | 4,7 % | 5,3 % |
| V | 5,7 % | 5,3 % | 5,4 % | 8,6 % | 8,4 % | 11,5 % |
| C | 4,2 % | 4,4 % | 4,2 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,9 % |
| KD | 6,2 % | 5,2 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,8 % | 4,5 % |
| Övr | 2,3 % | 1,5 % | 4,0 % | 1,7 % | 2,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 83,7 % | 83,5 % | 84,9 % | 80,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Huddinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Stockholm).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Huddinge 2014
Så skiljer sig Huddinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 30,5 % i Huddinge mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,2
- MP +1,6
- FP +0,6
- OVR +0,1
Svagare än i riket
- S −4,1
- SD −2,4
- C −1,9
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Huddinge, från 4,8 % till 10,4 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,7 % till 30,5 % (−8,2).
- M −8,2
- SD +5,7
- FI +2,5
- S +2,1
- FP −1,7
- KD −1,1
- MP +0,8
- OVR +0,8
Valdeltagande i Huddinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,5 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Huddinge på plats 253 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Huddinge är indelad i 56 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,1 % i Grantorp östra till 92,7 % i Snättringe gård.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Sjöängen (46,9 %) och sitt svagaste i Vårby gård östra (8,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 33, Socialdemokraterna i 23 av 56 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Huddinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,3 % i kommunvalet mot 30,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- M −3,2
- SD −2,5
- V +0,8
- MP +0,8
- KD −0,7
- S +0,6
- C +0,2
- FP +0,1
Största parti i Huddinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Huddinge under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 84,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,5 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,1 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Huddinge 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 56 valdistrikten i Huddinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Balingsnäs | M | 36,4 % | M | 36,1 % | 91,7 % |
| Flemingsberg centrum | S | 46,8 % | S | 50,1 % | 68,3 % |
| Fridhem | M | 34,2 % | M | 32,6 % | 91,8 % |
| Fullersta gård | M | 32,9 % | M | 32,2 % | 77,1 % |
| Fållan-Nytorp | M | 37,6 % | M | 28,7 % | 87,4 % |
| Gladökvarn-Lissma-Ådran | M | 33,7 % | M | 26,5 % | 79,5 % |
| Glömsta | M | 38,7 % | M | 34,3 % | 82,0 % |
| Grantorp norra | S | 60,6 % | S | 62,8 % | 62,2 % |
| Grantorp östra | S | 43,5 % | S | 45,2 % | 58,1 % |
| Haga | S | 53,8 % | S | 54,1 % | 67,0 % |
| Hammartorp | S | 29,5 % | S | 28,0 % | 82,6 % |
| Huddinge centrum | S | 37,1 % | S | 38,2 % | 75,4 % |
| Hörningsnäs | M | 35,3 % | M | 32,9 % | 91,8 % |
| Juringe | M | 42,3 % | M | 43,3 % | 81,5 % |
| Kråkvik-Kungens kurva | M | 43,7 % | M | 42,8 % | 84,4 % |
| Kvarnbergsplan | S | 31,2 % | S | 33,3 % | 79,7 % |
| Kynäs | M | 41,7 % | M | 39,8 % | 89,6 % |
| Källbrink | M | 40,5 % | M | 39,3 % | 91,8 % |
| Kästa | S | 33,7 % | S | 35,0 % | 74,7 % |
| Länna | M | 44,2 % | DP | 31,3 % | 83,8 % |
| Milsten | M | 35,1 % | M | 33,0 % | 90,5 % |
| Myrstuguberget | S | 41,9 % | S | 42,9 % | 72,0 % |
| Myrängen-Högmora | M | 33,1 % | M | 29,7 % | 88,7 % |
| Paradisbacken | S | 30,2 % | S | 31,6 % | 81,4 % |
| Segeltorp centrum | M | 41,7 % | M | 39,5 % | 89,3 % |
| Segersminne | M | 33,8 % | M | 30,2 % | 92,0 % |
| Sjöängen | M | 46,9 % | M | 31,6 % | 91,0 % |
| Skogsäng | M | 33,8 % | M | 33,7 % | 89,7 % |
| Smista västra | M | 37,4 % | M | 39,5 % | 79,8 % |
| Smista östra | M | 43,5 % | M | 40,8 % | 82,3 % |
| Snättringe gård | M | 37,9 % | M | 36,2 % | 92,7 % |
| Solgård | M | 35,1 % | M | 32,7 % | 90,0 % |
| Stensängen | M | 39,0 % | M | 39,1 % | 92,0 % |
| Stortorp | M | 43,2 % | M | 31,9 % | 85,0 % |
| Stuvsta centrum | M | 31,9 % | M | 30,8 % | 84,9 % |
| Stuvsta gård | M | 35,7 % | M | 32,8 % | 85,7 % |
| Sörskogen | M | 34,7 % | M | 34,1 % | 91,2 % |
| Tomtberga | S | 32,7 % | S | 33,3 % | 79,9 % |
| Trångsund centrum | S | 35,5 % | S | 31,9 % | 76,7 % |
| Utsälje | M | 43,6 % | M | 43,9 % | 89,9 % |
| Utsälje centrala | M | 35,7 % | M | 36,6 % | 89,5 % |
| Vidja-Mellansjö-Svartvik | M | 32,5 % | HP | 24,2 % | 79,7 % |
| Vistaberg-Vårdkasen | M | 37,5 % | M | 34,6 % | 87,2 % |
| Visättra västra | S | 46,9 % | S | 49,1 % | 65,3 % |
| Visättra östra | S | 47,2 % | S | 47,1 % | 69,4 % |
| Visättra-Björnkulla | S | 38,9 % | S | 39,8 % | 62,4 % |
| Vårby gård centrum | S | 48,6 % | S | 49,6 % | 66,6 % |
| Vårby gård västra | S | 56,4 % | S | 54,7 % | 60,8 % |
| Vårby gård östra | S | 57,0 % | S | 54,9 % | 61,5 % |
| Västra Skogås centrum | S | 47,8 % | S | 45,5 % | 68,3 % |
| Västra Skogås norra | S | 40,3 % | S | 39,0 % | 77,0 % |
| Västra Skogås södra | S | 34,4 % | S | 28,9 % | 79,8 % |
| Västra Skogås västra | S | 48,7 % | S | 43,5 % | 65,7 % |
| Östra Skogås centrala | S | 33,3 % | S | 28,3 % | 83,6 % |
| Östra Skogås norra | M | 30,7 % | DP | 23,2 % | 82,7 % |
| Östra Skogås södra | M | 31,3 % | DP | 28,5 % | 83,2 % |
Fler kommuner i Stockholms län
Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014