Valresultat Upplands Väsby 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Upplands Väsby med 30,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands Väsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Upplands Väsby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
29 460
Avgivna röster
24 763
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2014 i Upplands Väsby

Riksdagsvalet 2014 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 42830,3 %
MModeraterna6 97228,4 %
SDSverigedemokraterna2 67910,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 6806,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5016,1 %
VVänsterpartiet1 4305,8 %
KDKristdemokraterna1 0934,5 %
CCenterpartiet9193,7 %
FIFeministiskt initiativ5042,1 %
OVRövriga partier3211,3 %

Landstingsvalet 2014 i Upplands Väsby

Landstingsvalet 2014 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 64334,5 %
MModeraterna6 52226,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8417,4 %
SDSverigedemokraterna1 7797,1 %
VVänsterpartiet1 7216,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6726,7 %
KDKristdemokraterna1 4245,7 %
CCenterpartiet8103,2 %
Övriga partier6112,4 %

Kommunvalet 2014 i Upplands Väsby

Kommunvalet 2014 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 87831,4 %
MModeraterna6 57426,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2 4939,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7467,0 %
VVänsterpartiet1 6646,6 %
SDSverigedemokraterna1 5846,3 %
KDKristdemokraterna1 1194,5 %
VBVB9003,6 %
CCenterpartiet8053,2 %
Övriga partier3561,4 %

Partiernas utveckling i Upplands Väsby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands Väsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands Väsby per valår
Parti200620102014201820222026
S30,7 %27,2 %30,3 %27,0 %30,1 %30,5 %
M34,5 %36,7 %28,4 %23,1 %20,5 %20,8 %
SD2,5 %4,8 %10,9 %18,0 %20,9 %17,2 %
MP5,1 %7,0 %6,8 %3,9 %3,6 %3,9 %
L9,0 %8,3 %6,1 %5,7 %4,3 %4,5 %
V5,8 %5,2 %5,8 %8,0 %7,6 %10,4 %
KD6,3 %5,5 %4,5 %6,7 %5,0 %5,4 %
C4,0 %4,0 %3,7 %6,3 %5,9 %5,5 %
Övr2,1 %1,3 %3,4 %1,3 %1,9 %1,7 %
Valdeltagande78,7 %83,2 %84,1 %84,7 %79,5 %80,6 %

Valdeltagande i Upplands Väsby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands Väsby 2014

Så skiljer sig Upplands Väsby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 28,4 % i Upplands Väsby mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,1
  • FP +0,7
  • OVR +0,3
  • V +0,1

Svagare än i riket

  • C −2,4
  • SD −1,9
  • FI −1,1
  • S −0,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Upplands Väsby, från 4,8 % till 10,9 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 36,7 % till 28,4 % (−8,2).

  • M −8,2
  • SD +6,1
  • S +3,1
  • FP −2,1
  • FI +1,8
  • OVR +1,2
  • KD −1,1
  • V +0,7

Valdeltagande i Upplands Väsby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,1 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Upplands Väsby på plats 236 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands Väsby är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,2 % i Centrum till 90,3 % i Fresta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (50,5 %) och sitt svagaste i Norrviken (13,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 9 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands Väsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,3 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.

  • SD −4,6
  • MP +3,1
  • M −2,3
  • S +1,1
  • FP +0,8
  • V +0,8
  • C −0,5
  • KD −0,0

Största parti i Upplands Väsby sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands Väsby under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands Väsby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %80,6 %
2022Socialdemokraterna30,1 %79,5 %
2018Socialdemokraterna27,0 %84,7 %
2014Socialdemokraterna30,3 %84,1 %
2010Moderaterna36,7 %83,2 %
2006Moderaterna34,5 %78,7 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands Väsby 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Upplands Väsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands Väsby, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ApoteksskogenS40,4 %S39,0 %73,6 %
BrunnbyM32,8 %M32,1 %78,9 %
CentrumS50,5 %S53,6 %69,2 %
EdssjönS38,4 %S37,3 %78,8 %
FolkparkenS33,0 %S32,0 %83,3 %
FrestaM42,8 %M39,4 %90,3 %
FysingenM31,8 %M30,4 %82,4 %
Gamla BollstanäsM40,1 %M39,3 %87,2 %
GrimstabyM37,9 %M34,3 %87,1 %
JohannesdalM41,7 %M34,1 %89,6 %
KorpkullaS28,5 %S31,0 %78,1 %
MälarenS31,0 %S29,5 %86,2 %
Nedra RunbyS32,9 %S33,8 %83,2 %
NorrvikenM42,6 %M36,8 %88,9 %
OdenslundaM37,0 %M35,4 %84,1 %
SjukyrkobergetM35,7 %M34,1 %89,6 %
SkälbyS29,6 %S29,3 %79,6 %
Smedby NorraS41,9 %S43,1 %70,8 %
Smedby SödraS39,3 %S38,6 %79,2 %
VilundaS33,5 %S34,9 %80,6 %
VäsbyskogenS39,1 %S40,5 %71,5 %
Övra RunbyS31,6 %S31,8 %80,4 %

Utforska valdistrikten i Upplands Väsby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2014 · Alla kommuner 2014