Valresultat Upplands Väsby 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Upplands Väsby med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 78,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Upplands Väsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Upplands Väsby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
78,7 %
Röstberättigade
26 861
Avgivna röster
21 150
Län
Stockholms län

Riksdagsvalet 2006 i Upplands Väsby

Riksdagsvalet 2006 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 18634,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 38730,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8679,0 %
KDKristdemokraterna1 3186,3 %
VVänsterpartiet1 2065,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0655,1 %
CCenterpartiet8324,0 %
SDSverigedemokraterna5192,5 %
Övriga partier4362,1 %

Landstingsvalet 2006 i Upplands Väsby

Landstingsvalet 2006 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 04633,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 84932,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0449,6 %
KDKristdemokraterna1 3156,2 %
VVänsterpartiet1 3156,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0525,0 %
CCenterpartiet7183,4 %
SDSverigedemokraterna5002,4 %
ÖVRövriga partier2731,3 %
Övriga partier710,3 %

Kommunvalet 2006 i Upplands Väsby

Kommunvalet 2006 i Upplands Väsby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 13732,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 70631,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 39711,1 %
VVänsterpartiet1 3746,3 %
KDKristdemokraterna1 2095,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2085,6 %
CCenterpartiet6763,1 %
SDSverigedemokraterna5312,5 %
ÖVRövriga partier4181,9 %

Partiernas utveckling i Upplands Väsby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Upplands Väsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • C
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Upplands Väsby per valår
Parti200620102014201820222026
M34,5 %36,7 %28,4 %23,1 %20,5 %20,8 %
S30,7 %27,2 %30,3 %27,0 %30,1 %30,5 %
L9,0 %8,3 %6,1 %5,7 %4,3 %4,5 %
KD6,3 %5,5 %4,5 %6,7 %5,0 %5,4 %
V5,8 %5,2 %5,8 %8,0 %7,6 %10,4 %
MP5,1 %7,0 %6,8 %3,9 %3,6 %3,9 %
C4,0 %4,0 %3,7 %6,3 %5,9 %5,5 %
SD2,5 %4,8 %10,9 %18,0 %20,9 %17,2 %
Övr2,1 %1,3 %3,4 %1,3 %1,9 %1,7 %
Valdeltagande78,7 %83,2 %84,1 %84,7 %79,5 %80,6 %

Valdeltagande i Upplands Väsby 2006–2026

Kommunen mot länet (Stockholm).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Upplands Väsby 2006

Så skiljer sig Upplands Väsby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 34,5 % i Upplands Väsby mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,4
  • FP +1,5

Svagare än i riket

  • S −4,5
  • C −3,9
  • SD −0,4
  • KD −0,3

Valdeltagande i Upplands Väsby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,7 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Upplands Väsby på plats 203 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Upplands Väsby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,1 % i Upplands Väsby 8 till 90,1 % i Upplands Väsby 15.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Upplands Väsby 17 (48,5 %) och sitt svagaste i Upplands Väsby 8 (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Upplands Väsby är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,1 procentenheter.

  • FP +2,1
  • M −1,6
  • C −0,9
  • KD −0,7
  • V +0,6
  • MP +0,5
  • S +0,3

Största parti i Upplands Väsby sedan 2006

Största parti har skiftat i Upplands Väsby under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Upplands Väsby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %80,6 %
2022Socialdemokraterna30,1 %79,5 %
2018Socialdemokraterna27,0 %84,7 %
2014Socialdemokraterna30,3 %84,1 %
2010Moderaterna36,7 %83,2 %
2006Moderaterna34,5 %78,7 %

Valresultat per valdistrikt i Upplands Väsby 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Upplands Väsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Upplands Väsby, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Upplands Väsby 1S35,3 %S37,5 %78,2 %
Upplands Väsby 2M33,4 %M30,3 %83,3 %
Upplands Väsby 3S33,1 %S32,7 %80,9 %
Upplands Väsby 4M40,7 %M39,1 %77,9 %
Upplands Väsby 5S35,0 %S37,9 %76,6 %
Upplands Väsby 6S40,8 %S41,3 %70,0 %
Upplands Väsby 7M44,4 %M42,5 %84,5 %
Upplands Väsby 8S49,5 %S48,7 %63,1 %
Upplands Väsby 9S38,7 %S38,2 %68,5 %
Upplands Väsby 10S40,0 %S41,9 %70,9 %
Upplands Väsby 11M33,5 %M32,7 %79,4 %
Upplands Väsby 12S37,1 %S35,5 %71,2 %
Upplands Väsby 13M42,6 %M40,7 %85,0 %
Upplands Väsby 14M47,4 %M44,3 %87,3 %
Upplands Väsby 15M42,6 %M40,8 %90,1 %
Upplands Väsby 16M46,5 %M45,7 %87,1 %
Upplands Väsby 17M48,5 %M46,6 %83,6 %
Upplands Väsby 18M31,7 %S34,8 %80,6 %
Upplands Väsby 20S35,1 %S34,0 %77,3 %

Utforska valdistrikten i Upplands Väsby på kartan

Fler kommuner i Stockholms län

Hela valresultatet för Stockholms län 2006 · Alla kommuner 2006